Sery, truskawki i ślady dawnych Słowian. Atrakcje Korycina na Podlasiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sery, truskawki i ślady dawnych Słowian. Atrakcje Korycina na Podlasiu
Truskawkowa Panienka na rynku w KorycinieFoto: Forum / Michal Kosc

Położony blisko granicy z Białorusią Korycin dzielnie walczy o to, aby być czymś więcej niż tylko miejscowością na trasie pomiędzy Białymstokiem a Augustowem. Turyści mogą w nim skosztować wyjątkowych serów, odwiedzić pobliski gród słowiański, a nawet… wziąć udział w truskawkowej bitwie.

Wizytówką Korycina są przede wszystkim sery, które cieszą się sławą w całej Polsce, a nawet w Europie. Jeśli dotrzemy do tej podlaskiej miejscowości, możemy je kupić bezpośrednio od wytwarzających je gospodarzy. Nie wolno nam jednak pominąć największej lokalnej atrakcji, jaką jest Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna. – Jest to niezwykłe miejsce, które prezentuje tysiąc lat historii ziemi podlaskiej – mówiła w Trójce przedstawicielka parku Katarzyna Sadowska.

Park ma formę zrekonstruowanego grodu słowiańskiego. – Nie jest on zbudowany w przypadkowym miejscu. Tam były prowadzone badania archeologiczne, które pokazały, że w X wieku była tam osada – tłumaczyła rozmówczyni Jacka Frentzela.

Obyczaje Słowian i bitwa na truskawki

W parku odbywają się imprezy, warsztaty, pokazy dawnego rzemiosła. W dniach 20-21 sierpnia odbędzie się tam festyn archeologiczny, na którym grupy rekonstrukcyjne z całej Polski prezentować będą obyczaje Słowian i Wikingów. Będą też zorganizowane tzw. stanowiska małego archeologa, na których dzieci będą mogły wykopywać artefakty związane z opowieściami z dawnych czasów.

Oczywiście w trakcie imprezy będzie też można skosztować słynnych serów korycińskich, najlepiej o smaku truskawkowym. Ten owoc jest bowiem kolejną wizytówką miejscowości, w której od blisko 30 lat organizowane są Ogólnopolskie Dni Truskawki. Jedną z ich atrakcji jest bitwa truskawkowa – jedyna na świecie, jak twierdzą jej organizatorzy. 

W Korycinie można zatrzymać się na noc, korzystając z gościny położonego w samym centrum zabytkowego wiatraka przerobionego na hotel. Ma on dwa piętra z pokojami gościnnymi oraz dużą jadalnię z malowniczym widokiem na pobliski zalew. Nad jego brzegiem znajduje się wypożyczalnia kajaków, którymi rzeką Kumiałką można dopłynąć wprost na plażę, a stąd już krok do Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna.

Posłuchaj

4:49
Atrakcje Korycina na Podlasiu (W Polskę/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zobacz też: W Bieszczady! Ustrzyki Dolne i Korona Ustrzyckich Gór

***

Tytuł audycji: Trójka przed południemW Polskę
Autor cyklu: Jacek Frentzel
Gość: Katarzyna Sadowska (Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna)
Data emisji: 10.08.2022
Godziny emisji: 9.32

kc

Polecane