Zanim Bohdan Tomaszewski odłożył mikrofon… Reportaż [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zanim Bohdan Tomaszewski odłożył mikrofon… Reportaż [POSŁUCHAJ]
Bohdan Tomaszewski Foto: Forum/Maciej Biedrzycki

Bohdan Tomaszewski – dziennikarz, komentator sportowy, autor książek i scenariuszy filmowych, niegdyś znakomity tenisista – zmarł 27 lutego 2015 roku, w wieku 93 lat. Tomaszewski został zapamiętany także jako jeden z największych talentów sprawozdawczych w historii Polskiego Radia. Jego życie i droga zawodowa, a także epoka i jej urokliwe obrazy zostały uwiecznione w reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze zatytułowanej "Zanim odłożę mikrofon".

Bohdan Tomaszewski: 60 lat w radioodbiornikach

Bohdan Tomaszewski przez 60 lat swojej kariery urzekał radiosłuchaczy i telewidzów niezwykle barwnymi opisami nie tylko samych wydarzeń sportowych, ale także towarzyszących im okoliczności. Jego komentarzy z dwunastu igrzysk olimpijskich, letnich i zimowych, w latach 1956-1980, słuchały miliony kibiców.

– Radia słuchałem jeszcze jako dziecko. Każdy człowiek radia i telewizji wie o tym, że mikrofon jest jak narkotyk. Pomimo tylu lat pracy jedna rzecz jest niezmienna – trema. Ona jest potrzebna, jest jak motorek, który nas nakręca – mówił, choć tremy widać po nim absolutnie nie było.


Najczęściej czytane

"Nieprzerwanie wierzę w radio"

W wywiadach często podkreślał, że "istotą sportu jest rywalizacja, wola walki". – Sport jest demokratyczny i sprawiedliwy. Jest zaprzeczeniem fałszu, przemocy i hipokryzji. Jest aktem dzielności i poświęcenia – mówił Bohdan Tomaszewski.

W 1980 roku relacjonował igrzyska olimpijskie w Moskwie i pamiętny skok o tyczce Władysława Kozakiewicza, który w wielkim stylu uciszył wrogo nastawioną do niego publiczność gospodarzy. Podczas igrzysk w Moskwie Bohdan Tomaszewski komentował także zwycięski bieg Bronisława Malinowskiego na 3000 m z przeszkodami.

Dla środowiska radiowców Bohdan Tomaszewski był legendą. – Ja nieprzerwanie wierzę w radio. Wierzę, że jest niezbędne, bo jest proste, naturalne – powiedział w 2009 roku.

Posłuchaj

31:03
"Zanim odłożę mikrofon". Reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Cezary Gurjew o Bohdanie Tomaszewskim (Polskie Radio)/Polskie Radio

***

Tytuł reportażu: "Zanim odłożę mikrofon"
Autorka reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze
Data edycji: 
18.07.2022
Godzina edycji: 
22.10

kr

Polecane