COVID-19 w Polsce: więcej chorych, ale nie hospitalizacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
COVID-19 w Polsce: więcej chorych, ale nie hospitalizacji
Szef resortu zdrowia zapowiedział, że nie będzie zmiany w strategii walki z Covid-19 do momentu osiągnięcia 5 tysięcy hospitalizacji związanych z koronawirusem. Wyjaśnił, że taki próg liczby hospitalizacji przyjęto na podstawie doświadczeń innych krajów europejskichFoto: Shutterstock.com

Coraz więcej zakażeń koronawirusem w Polsce: minionej doby badania potwierdziły 1840 zakażeń, w tym 299 ponownych, a zmarły 4 osoby z COVID-19. Tymczasem na świecie w dwa tygodnie liczba przypadków COVID-19 wzrosła o 30 proc.

  • Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zwiekszenie liczby zakażeń koronawirusem. Powodem jest wariant omikron w wersji BA.5, który jest bardzo zakaźny
  • W Berlinie uruchomiono szczepienia przeciwko małpiej ospie. W stolicy Niemiec zarejestrowano ok. 1000 przypadków zakażeń

Wzrasta liczba zakażeń koronawirusem

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował, że wzrost liczby zakażeń przyspieszył, ale nie przekłada się to na wzrost hospitalizacji. Zarekomendował jednak, szczególnie seniorom i osobom z obniżoną odpornością, noszenie maseczek w miejscach zamkniętych jak sklepy, transport publiczny.

– Będziemy mieli do czynienia ze zwiększeniem liczby zakażeń, bo omikron w wersji BA.5, z którym mamy teraz do czynienia, jest bardzo zakaźny – powiedział minister. – Nie oznacza to jednak, że już w tej chwili należy podjąć działania, które oznaczają zmianę polityki testowania czy otwieranie oddziałów covidowych. To jeszcze nie jest ten czas. Według naszych prognoz, w wakacje, w szczycie zachorowań będzie mniej więcej 7 tys. dziennie – podał.

– Należy dostosować zachowania do sytuacji epidemicznej. W całej Europie liczba zgonów jest 1 na 1000, czasami kilka na 1000, czyli poniżej tego, co obserwowano, ale liczba zakażeń jest dość wysoka – powiedział epidemiolog, prof. Włodzimierz Gut. – Populacja miała już kontakt z wirusem, więc przebieg będzie łagodny. choć nie dla wszystkich – ostrzegł.

Berlińczycy szczepią się przeciw małpiej ospie

W stolicy Niemiec rozpoczęto szczepienia przeciw małpiej ospie. W mieście zarejestrowano dotychczas 986 przypadków, a w całym kraju – mniej niż 1600.

Tymczasem w Polsce potwierdzono dotychczas ok. 20 przypadków tej choroby. Minister Niedzielski zapewnił, że zagrożenie małpią ospą nie jest duże: – Widzimy, że zagrożenie pod względem transmisyjności, ale przede wszystkim zjadliwości czy szkodliwości nie jest duże: to są łagodne przebiegi – powiedział.

– Zostało zamówionych ok. 1000 szczepionek przeciwko małpiej ospie dla pracowników służby zdrowia – dodał.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:10
Koronawirus na wakacje (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 14.07.2022
Godzina emisji: 17.52

IAR/pr

Polecane