Tauron Nowa Muzyka – abstrakcje, eksperymenty i kosmiczna energia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tauron Nowa Muzyka – abstrakcje, eksperymenty i kosmiczna energia
Hatis Noit reprezentuje Japonię podczas tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka Foto: mat. promocyjne

W programie tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka pojawiła się kolejna obfita porcja nietuzinkowej muzyki elektronicznej. Na Scenie Kameralnej NOSPR i Perła Feel The Beat Stage wystąpi łącznie dziesięciu wykonawców z różnych zakątków świata – od Polski, przez Niemcy i Wielką Brytanię, po Iran i Japonię.

Abstrakcja i eksperyment w NOSPR

Zlokalizowana na terenie NOSPR w Katowicach Scena Kameralna ma – według organizatorów festiwalu – dostarczać "brzmień z pogranicza abstrakcji i eksperymentu". Jako pierwsza zadba o nie Hatis Noit, japońska artystka, która muzyczne poszukiwania opiera na bazie folkloru Kraju Kwitnącej Wiśni. Idzie jej na tyle dobrze, że zauroczyła swoją twórczością m.in. słynnego amerykańskiego reżysera Davida Lyncha. Tego samego wieczoru swe umiejętności zaprezentuje Sote. Ten kompozytor muzyki elektronicznej i artysta dźwiękowy z Teheranu zderza zawansowane technologie z wielowiekową tradycją muzyczną Persji.

Dzień później na tej samej scenie pojawi się 12-osobowa grupa wokalna Shards, wykorzystująca możliwości ludzkiego głosu w całkowicie nowatorski sposób. Ten nietypowy chór powstał w Londynie z inicjatywy wokalisty, kompozytora i producenta Kierana Brunta. – Chciałem pracować nie tylko ze świetnymi głosami, ale także wokalistami o bogatej osobowości i otwartym umyśle, jeśli chodzi o eksperymentowanie i próbowanie nowych rzeczy – mówił w jednym z wywiadów założyciel Shards.

Przed nimi w Katowicach wystąpi obiecujący niemiecki kompozytor, pianista i producent Niklas Paschburg. Łączy on klasykę z ambientem i popem, tworząc w ten sposób wysmakowaną muzykę chilloutową.

Oto program Sceny Kameralnej NOSPR:

Piątek, 22 lipca

21:00  22:00 Hatis Noit

23:00  00:00 Sote

Sobota, 23 lipca

21:00  22:00 Niklas Paschburg

23:00  00:00 Shards

źródło: YouTube / Erased Tapes

Kosmiczna energia pod gołym niebem

Plenerowa Perła Feel The Beat Stage zlokalizowana będzie w amfiteatrze NOSPR, a więc miejscu, gdzie organizatorzy festiwalu mają zamiar zaprezentować "świeże zjawiska, które generują kosmiczną energię pod sceną". Zacznie Jerzyk Krzyżyk, który łączy inspiracje nową falą lat 80. z nowoczesnym rapem rodem ze Stanów Zjednoczonych. Po nim swój przebojowy synth pop zaprezentuje zespół Wczasy, znany z przeboju "Dzisiaj jeszcze tańczę". Finał pierwszego dnia będzie należał do pochodzącego z Drezna duetu Ätna – tu możemy spodziewać się połączenia zmysłowych wokali z brzmieniami fortepianu i analogowych syntezatorów.

W sobotę jako pierwsza na scenie zamelduje się Ania Leon, młoda reprezentantka wytwórni Kayax, przecierająca darkpopowe szlaki w Polsce. Chwilę później usłyszymy hipnotyzujące wokale czterech utalentowanych dziewczyn tworzących formację Shyness!. Jedną z nich jest znana z duetu Rebeka – Iwona Skwarek. W tle należy oczekiwać przestrzennych gitar, wyrazistych syntezatorów i nastrojowych dźwięków pianina. Całość zakończy niemiecki house'owy tercet Klangphonics, który równie chętnie korzysta z elektroniki, jak z instrumentów akustycznych, starając się w ten sposób zniwelować różnicę pomiędzy muzyką graną na żywo, a tą wyprodukowaną w studiu DJ-skim.  

Oto program Perła Feel The Beat Stage:

Piątek, 22 lipca

20:00  21:00 Jerzyk Krzyżyk

22:00  00:00 Wczasy

00:00  01:00 Ätna

Sobota, 23 lipca

20:00  21:00 Ania Leon

22:00  00:00 Shyness!

00:00  01:00 Klangphonics

źródło: YouTube / Klangphonics

Czytaj też:

mat. promocyjne / kc

Polecane