Gwiazdy, odkrycia i eksperymenty. Skream, Zdechły OSA i Trupa Trupa na festiwalu Tauron Nowa Muzyka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gwiazdy, odkrycia i eksperymenty. Skream, Zdechły OSA i Trupa Trupa na festiwalu Tauron Nowa Muzyka
Zdechły OSAFoto: Beata Wencławek

Nieszablonowi hiphopowcy Szczyl i Zdechły OSA, eksperymentalno-rockowa Trupa Trupa oraz brytyjski pionier dubstepu Skream znajdują się wśród ogłoszonych właśnie artystów, którzy zagrają na scenie Carbon podczas zbliżającego się festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. Impreza rozpocznie się 21 lipca i potrwa trzy dni.

Scena Carbon to miejsce prezentacji intrygujących artystów, którzy łączą artystyczne eksperymenty z popularnością wśród szerokiej publiczności. To miejsce wielu muzycznych odkryć dla uczestników dotychczasowych edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Podobnie będzie zapewne w tym roku, dzięki międzygatunkowej reprezentacji, jaka pojawi się na tej scenie.

Świt z didżejami i polski rock eksportowy

Znalazło się na niej miejsce dla znakomitych didżejów, takich jak pionier dubstepu Skream. Pochodzący z Londynu artysta obecnie eksploruje pole tanecznych brzmień. Z kolei Włoch Lorenzo Raganzini uwielbia brudne, agresywne techno i szokuje scenicznym wizerunkiem cyberpunkowego blackmetalowca. Obaj wystąpią już nad ranem, na zakończenie dwóch dni, podczas których będzie działać scena Carbon.

Trupa Trupa to eksportowa gwiazda trójmiejskiej sceny alternatywnego rocka, której utwory nadawane były m.in. na falach brytyjskiej stacji BBC Radio 6 oraz cenionych amerykańskich rozgłośni KEXP i WMFU. "The Times" porównał ich do Sonic Youth, Radiohead i sceny manchesterskiej lat 80., komplementów nie szczędziły grupie też "Guardian" czy prestiżowy serwis Pitchfork.com. Gdańszczanie pojawią się na scenie Carbon o północy z piątku na sobotę (22/23.07).

Czytaj też:

Hip hop nieoczywisty

Najbardziej liczna będzie jednak reprezentacja sceny hiphopowej, która z roku na rok odgrywa coraz ważniejszą rolę w programie TNM. Wiąże się to z potrzebą otwierania się festiwalu na młodszą publiczność. – Staramy się, żeby to był nieoczywisty hip hop, prezentujemy tych bardziej undergroundowych przedstawicieli tego gatunku – mówił w Trójce Adam Godziek, współorganizator imprezy.

W programie znaleźli się zatem tacy artyści, jak Szczyl, CatchUp, Hodak, BartoKatt oraz Zdechły OSA – ten ostatni łączy rap z punk rockiem i elektroniką, tworząc eklektyczną muzykę, która idealnie wpasuje się w filozofię katowickiego festiwalu. Na uwagę zasługuje też rapowo-producencki duet Tymek/Urbański, który zaprezentuje swoje umiejętności o północy z soboty na niedzielę. Za podstawę koncertu posłuży materiał z wydanego w tym roku albumu "Odrodzenie", będącego "opowieścią o śmierci rozumianej jako narodziny".

źródło: YouTube / Odrodzenie

Jako jedna z ostatnich na scenie pojawi się pochodząca z Argentyny raperka i producentka Amparo Battaglia, tworząca pod pseudonimem Catnapp. Łączy ona pop z wpływami rapu i future R&B, a dodatkowo słynie z występów na żywo, określanych jako "zaraźliwe i oddające gwałtowność berlińskiej sceny techno".


Posłuchaj

3:17
Justyna Grabarz o artystach sceny Carbon festiwalu Tauron Nowa Muzyka (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Poniżej pełny program sceny Carbon podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022:

Piątek, 22 lipca

20:0021:00 Resina Speechless

22:0023:00 Zdechły OSA

00:0001:00 Trupa Trupa

02:0003:00 Lutto Lento

03.1505.00 Lorenzo Raganzini

Sobota, 23 lipca

19:3020:30 BartoKatt

21:0022:00 Hodak

22:3023:30 CatchUp

00:0001:00 Tymek/Urbański

01:3002:30 Catnapp

03:0005:00 Skream

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Autor materiału reporterskiego: Justyna Grabarz
Data emisji: 7.07.2022
Godzina emisji: 12.43

kc

Polecane