Ennio Morricone – muzyczna legenda kina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ennio Morricone – muzyczna legenda kina
Ennio MorriconeFoto: shutterstock.com

6 lipca minęła druga rocznica śmierci Ennia Morricone. I właśnie tego dnia na ekrany polskich kin wszedł pełnometrażowy dokument "Ennio" zrealizowany przez Giuseppe Tornatore, znakomitego włoskiego reżysera, a zarazem wieloletniego przyjaciela kompozytora. To chyba najwspanialszy sposób, w jaki artysta może oddać cześć drugiemu artyście.

Tornatore nawiązał współpracę z Morriconem przy swoim drugim filmie, głośnym i dziś już klasycznym "Cinema Paradiso", w którym jedną z głównych ról gra Phillipe Noiret. To był także początek ich długiej przyjaźni. 

– Chciałem przedstawić sylwetkę Ennia Morricone, którego dobrze znałem, jako człowieka prostego, ale jednocześnie niezwykłego. Dlatego musiałem też wejść w prywatną sferę jego życia, oddzieloną od muzyki. Właśnie w tym aspekcie miałem okazje pokazać jego prostotę. Ennio zrozumiał mój pomysł i przystał na niego. Nie potrzebowałem zbytnio wchodzić w szczegóły, ponieważ życie Ennia, przynajmniej z punktu widzenia fabularnego, jest życiem prostym – opowiada reżyser "Ennio". – Nie jest życiem, które mogłoby szczególnie zafascynować powieściopisarza, jednakże ciekawym elementem jest prostota, która współistnieje z nieograniczonym geniuszem. Aby to pokazać, musiałem poruszać się na wielu poziomach. Ennio bardzo szybko to zrozumiał i hojnie opowiadał o sobie. Dlatego też powiedział mi rzeczy, które po części tylko znałem, a sporo też takich, o których dowiedziałem się dopiero podczas tego szczególnego, długiego wywiadu – opowiada Giuseppe Tornatore.

Przeczytaj także

Trwający dwie i pół godziny "Ennio" zawiera również obszerne wywiady przeprowadzone z ponad 70. filmowcami i artystami, a są wśród nich Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai. Reżyser odnalazł także archiwalne wypowiedzi Stanleya Kubricka oraz ojca chrzestnego spaghetti westernu Sergia Leone!

Jednak przecież nie opowieści i wspomnienia są w tym filmie najważniejsze, lecz muzyka! Morricone skomponował muzykę do ponad 500 filmów, dostał dwa Oscary (honorowego za całokształt twórczości oraz za najlepszą muzykę do "Nienawistnej Ósemki"), Honorowego Złotego Lwa w Wenecji, trzy Złote Globy, sześć nagród BAFTA, trzy Grammy i wiele innych...

ENNIO | zwiastun/YouTube dobrastronafilmu


Ponadto w audycji

  • 56 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach (do 9.07.2022) – podsumowanie festiwalu przed ceremonią ogłoszenia laureatów
  • rozmowa z Filipem K. Kasperaszkiem, współautorem scenariusza do filmu "Fucking Bornholm" (w Konkursie Głównym Festiwalu w Karlowych Warach)
  • spotkanie z Michałem Krzywickim – reżyserem, scenarzystą i aktorem (niedawna premiera "Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę")
  • wakacyjne przeglądy i festiwale filmowe
  • aktualności filmowe
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 8.07.2022
Godziny emisji: 13.08, 14.06

pr

Polecane