Zbigniew Seifert. Filmowa opowieść o genialnym artyście

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zbigniew Seifert. Filmowa opowieść o genialnym artyście
Kraków 12.1978. Skrzypek jazzowy Zbigniew Seifert podczas koncertuFoto: PAP/Maciej Sochor

– To wyjątkowa historia człowieka i artysty – mówi o filmie "Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" reżyser obrazu. – Jego niespełna 33-letnie życie zostało przerwane chorobą. Gdyby żył, byłby to muzyk i kompozytor rangi absolutnie światowej – podkreśla Robert Kaczmarek.

Opowieść o niezwykłym muzyku ma szansę zainteresować wszystkich, ale dla fanów jazzu jest pozycją obowiązkową. – To jak tę muzykę wykonywały, jak o niej myślał, jego prekursorskie wykonania na skrzypcach tego, co innym wydawało się nie do wykonania – wylicza reżyser, opowiadając o kulisach swojej fascynacji artystą. Muzykiem zza Żelaznej Kurtyny, który pouczał muzyków amerykańskich, jak grać jazz, co wydawało się całkowicie szalone. – A jednak oni mówią o nim z szacunkiem, zwracając uwagę, że mogli się od niego uczyć – zaznacza rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

Co znaczył dla innych muzyków?

Urodzonego w Krakowie wirtuoza wspominają dziś zarówno jego najbliżsi, jak i znakomitości jazzu, nie tylko z Polski. Wzbogacają ten portret unikalne archiwalia z czasów PRL, zaś animacje wyrażają specyfikę muzyki Seiferta oraz jej ewolucję. Film "Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" bierze udział aż w dwóch konkursach w ramach trwającego 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Posłuchaj

3:26
"Zbigniew Seifert. Przerwana podróż". Skrzypek, który odmienił jazz (Fajny, film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak przyznaje Robert Kaczmarek to nie jego pierwszy film prezentowany podczas tej renomowanej imprezy. – Minęło 35 lat od czasu, kiedy moja drugoroczna etiuda wylądowała na festiwalu w Krakowie. Etiuda "Zaćmienie", która została wstrzymana przez cenzurę w 1987 roku, ale udało się ją pokazać w Krakowie – wspomina reżyser. Jak dodaje, teraz odczuwa takie same emocje jak wówczas. –  Nie ma co ukrywać, przy premierze każdego filmu nagromadzenie emocji, adrenaliny i oczekiwania, jak zostanie przyjęty, jest takie samo – przyznaje.

Zbigniew Seifert. Przerwana podróż reż/dir. Robert Kaczmarek - Trailer/KrakowFilmFoundation

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Robert Kaczmarek (reżyser)
Data emisji: 2.06.2022
Godzina emisji: 10.18

gs

Polecane