Ennio Morricone. Kompozytor, który inspiruje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ennio Morricone. Kompozytor, który inspiruje
Ennio MorriconeFoto: PAP/Ian West

Obecnie 87-letni kompozytor i dyrygent swoją muzyczną karierę rozpoczął już jako... 6-latek. Ennio Morricone stworzył muzykę m.in. do takich filmów, jak "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" z 1968 roku czy "Nienawistna ósemka" z 2015 roku.

Posłuchaj

O życiu i twórczości Ennio Morricone mówi Ryszard Jaźwiński (Fajny Film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Za jego muzycznofilmowy debiut uznaje się obraz "Faszysta" z 1961 roku. Dziś kompozytor ma w swoim dorobku muzykę do ponad 500 filmów. Soundtracki jego autorstwa sprzedały się w ponad 70 mln egzemplarzy, a ponad 40 z nich zdobyło najważniejsze światowe nagrody.

Choć w 2007 roku otrzymał oscarową statuetkę za całokształt twórczości, na swoją pierwszą nagrodę czekał dość długo. - To był rok 1979 i film "Niebiańskie dni" - wspomina w Trójce Ryszard Jaźwiński.

W audycji "Fajny film" zastanawiamy się, jakie szanse na Oscara ma wybitny kompozytor w tym roku, i wspominmy jego dotychczasowe koncerty w Polsce, m.in. ten, który odbył się podczas Festiwalu Solidarności w Stoczni Gdańskiej w 2010 roku. Poznajemy także kilka mało znanych ciekawostek z życia artysty, i dowiadujemy się, który ze swoich utworów zadedykował on papieżowi Janowi Pawłowi II.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 23.02.2016
Godzina emisji:
10.45

kd/iwo

Polecane