Poznaliśmy wyniki matur 2022: jest lepiej niż w zeszłym roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poznaliśmy wyniki matur 2022: jest lepiej niż w zeszłym roku
Uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie odebrali zaświadczenia o pozytywnym wyniku egzaminu maturalnegoFoto: PAP/Marcin Bielecki

Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformował, że w tym roku maturę zdało 78,2 procent uczniów. 15,5 procent absolwentów ma prawo do poprawki, czyli nie zdało matury tylko z jednego przedmiotu, a 6,3 procent maturzystów już na tym etapie matury nie zdało.

  • Maturę z języka polskiego zdało 95 procent tegorocznych absolwentów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, egzamin z matematyki – 82 procent, a z języka angielskiego – 94.
  • Egzamin poprawkowy zaplanowano na 23 sierpnia

Zdało 10 tys. uczniów więcej

– W tym roku maturę zdało o 10 tysięcy więcej uczniów niż w poprzednim. To zasługa przede wszystkim większości stacjonarnego trybu nauki w tym roku szkolnym – przekazał na konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – To miało bardzo duże znaczenie dla dobrego przygotowania się do egzaminu maturalnego. Pamiętajmy, że poprzedni rok szkolny odbywał się w większości w trybie zdalnym, a maturzyści uczyli się głównie w domach i przed komputerami, co na pewno im nie sprzyjało – podkreślił minister Czarnek.

– W minionym roku zdało 74,8 procent tych, którzy do egzaminu przystąpili. W tym roku to ponad 78 procent: owo drgnięcie o kilka procent jest pozytywną informacją – potwierdził szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik podczas rozmowy w "Trójce przed południem". – Oczywiście, z tyłu głowy trzeba mieć fakt, że tegoroczna matura, podobnie jak ubiegłoroczna, była przeprowadzona na podstawie ograniczonego katalogu wymagań podstawy programowej. Czyli ten materiał był troszkę okrojony – zastrzegł.

Pomógł powrót do nauki stacjonarnej?

Najprostsze jest porównanie ogólnego poziomu zdawalności w latach 2021 i 2022 przy bardzo przecież porównywalnym poziomie trudności egzaminu. Okazuje się, że w tym roku jest większy odsetek osób, które zdały (o ok. trzy procent), oraz tych, które nie zdały tylko z jednego przedmiotu, czyli pod koniec sierpnia będą mogły przystąpić do egzaminu poprawkowego (również o ok. trzy procent). – To pokazuje, że możliwość powrotu do uczenia stacjonarnego, w którym uczeń ma sprawowaną opiekę nauczyciela bezpośrednio w klasie, a nie tylko zdalnie, poprzez ekran monitora, na pewno nie pozostało obojętne – wnioskował rozmówca Witolda Lazara.

Przeczytaj także


Czy tegoroczna matura była łatwiejsza?

– To przekonanie, dość powszechne, o łatwiejszej tegorocznej maturze bierze się prawdopodobnie stąd, że młodzież przystępowała do niej lepiej przygotowana. Wszystko, co działo się rok temu, działo się zdalnie, teraz tego nie było. Tzn. nie było sytuacji, że na egzamin szli, mówiąc metaforycznie, prosto z łóżka – tłumaczył dyr. Smolik. – Więc chociażby w przypadku matematyki, która jest egzaminem najbardziej wrażliwym na wszystkie zmiany, widzimy, że uczniowie byli do tego egzaminu lepiej przygotowani. Stąd też zapewne poczucie, że był on łatwiejszy, chociaż nie odbiegał poziomem od egzaminu zeszłorocznego – dodał.


Posłuchaj

7:36
Podano wyniki tegorocznych matur (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: Marcin Smolik (dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej)
Data emisji: 5.07.2022
Godzina emisji: 11.40

pr

Polecane