Szczyt NATO w Madrycie. Jakie historyczne zmiany przyniósł?

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Szczyt NATO w Madrycie. Jakie historyczne zmiany przyniósł?
Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen z wizytą w Irpieniu na UkrainieFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

– Widzimy trend, że dyplomacja, rozmowy z Rosją, zakładanie, że świat jest miły i sympatyczny idą do kosza. Teraz się zbroimy i fortyfikujemy, bo zobaczyliśmy, co dzieje się na Ukrainie – podsumowuje Wojciech Cegielski, który obserwował szczyt w stolicy Hiszpanii.

 • Więcej żołnierzy NATO na wschodniej flance. Co dokładnie wiemy?
 • Pierwsza od dziesięcioleci Koncepcja Strategiczna. Jakie są jej kluczowe założenia?
 • Szwecja i Finlandia coraz bliżej Sojuszu. Co to oznacza m.in. dla Polski?

Do państw wschodniej flanki, czyli m.in. Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i na Węgry mają trafić kolejni żołnierze NATO. Wciąż nie jest znane wiele szczegółów. Ich dopracowaniem państwa sojusznicze zajmą się w dalszej perspektywie, ale jak zwraca uwagę rozmówca Witolda Lazara, mówimy o wzroście liczby żołnierzy mniej więcej ośmiokrotnym. – To, co postanowiono na szczycie, to są ogólne założenia, bo tak to funkcjonuje. Główną myślą jest całkowita zmiana struktury obronności – podkreśla korespondent Polskiego Radia. 

 Czytaj także:

Szef NATO ostrzegał w Madrycie Rosję przed dalszą eskalacją konfliktu na Ukrainie. Jens Stoltenberg podkreślał na zakończonym szczycie Sojuszu, że jeśli Rosja zaatakuje jakikolwiek kraj członkowski NATO, to odpowiedź Zachodu będzie miażdżąca. – Zwiększymy nasze grupy na wschodzie do poziomu brygad. Przekształcimy siły odpowiedzi i zwiększymy liczebność sił szybkiego reagowania do ponad 300 tys. – mówił po szczycie NATO Jens Stoltenberg, informując o pierwszych zmianach, która mają wejść w życie w przyszłym roku. 

Nowe wyzwania i zagrożenia

Sojusz przyjął też nową Koncepcję Strategiczną, w której Rosja określona została jako "największe, bezpośrednie zagrożenie dla NATO". Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powiedział, że zmiany były konieczne, bo dotychczasowa koncepcja była przestarzała i nie uwzględniała zmian, które zaszły w architekturze bezpieczeństwa europejskiego. – Jest jasne, że Rosja stanowi największe i bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. W tej dotychczasowej koncepcji pisaliśmy, że Rosja jest strategicznym partnerem – powiedział Jens Stoltenberg. W nowej Koncepcji Strategicznej napisano, że Rosja dąży do ustanowienia stref wpływów i bezpośredniej kontroli, stosując przymus, agresję i aneksję. "Będziemy nadal odpowiadać na rosyjskie groźby i wrogie działania w sposób zjednoczony i odpowiedzialny" – podkreślili sojusznicy. Dodali, że w związku z wrogimi działaniami NATO nie może uznać Rosji za swojego partnera i że wszelkie zmiany w relacjach zależą od tego, czy Rosja powstrzyma się od agresywnych zachowań i będzie w pełni przestrzegać prawa międzynarodowego. 

Rozszerzenie Paktu coraz bliżej

Przywódcy państw NATO, na szczycie w Madrycie, przyjęli również wnioski Szwecji i Finlandii w sprawie przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Było to możliwe, bo Turcja wycofała swój sprzeciw. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że przystąpienie do NATO Szwecji i Finlandii znacząco poprawi bezpieczeństwo Polski i całego naszego regionu, ponieważ państwa te mogą pochwalić się znacznym potencjałem militarnym. NATO jest solidarne, jest jednością. Prezydent podkreślał, że rozszerzenie NATO ma duże znaczenie dla wschodniej flanki NATO. – Dla nas, dla Polski, dla naszej części Europy, to jest decyzja o charakterze absolutnie fundamentalnym - ocenił. – Dwa bardzo potężne państwa o wielkiej historii, ale także posiadające bardzo poważne zaplecze militarne, państwa basenu Morza Bałtyckiego, będą przyjęte do Sojuszu Północnoatlantyckiego, co oznacza przede wszystkim to, że granica wschodniej flanki NATO wydłuża się o ponad 1600 kilometrów - zauważył Andrzej Duda. 

Posłuchaj

1:40:13
NATO wyznacza sobie nowe cele. Co to oznacza dla Polski? (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 W audycji ponadto:

 • Mapa wojenna Ukrainy. Atak rakietowy na obwód odeski, podwyższony stan gotowości floty czarnomorskiej oraz walki pod Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim, gdzie Rosjanie próbują okrążyć ukraińskie siły i zaktywizowali działania zbrojne w kierunku Kramatorska.
 • Szczyt G7 podsumowanie – kraje G7 zadeklarowały "finansowe, humanitarne, wojskowe i dyplomatyczne" wsparcie dla Ukrainy w wojnie z Rosją "tak długo, jak będzie to potrzebne". Grupa G7 chce "utrzymać i zintensyfikować presję ekonomiczną i polityczną" na reżim prezydenta Putina.
 • Szkocja – referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbędzie się 19 października przyszłego roku – zapowiedziała szefowa szkockiego rządu, jednocześnie pojawił się spór o legalność referendum.
 • "Środek od środka" – 25. rocznica przekazania Hongkongu Chinom. Wielkie święto CHRL, w Hongkongu pojawi się osobiście Xi Jinping, będzie to jego pierwsza podróż poza granice Chin kontynentalnych od wybuchu pandemii.
 • Reakcje Rosji i Władimira Putina na postanowienia szczytów G7 i NATO – na wzmocnienie wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją oraz rozszerzenie Sojuszu o Szwecję i Finlandię i utworzenie stałego dowództwa V Korpusu Armii USA w Polsce i wzmocnienie interoperacyjności Sojuszu na całej wschodniej flance.

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Goście: gen. Roman Polko (były dowódca GROM), Michał Strzałkowski (dziennikarz Polskiego Radia zajmujący się tematyką międzynarodową), Adam Dąbrowski (londyński korespondent Polskiego Radia), Tomasz Grzywaczewski (publicysta zajmujący się tematyką międzynarodową), Wojciech Cegielski (dziennikarz Polskiego Radia zajmujący się tematyką międzynarodową)
Data emisji: 2.07.2022
Godzina emisji: 13.08

IAR/gs

Polecane