Międzyzdroje. Trójka odwiedziła nadmorski kurort

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Międzyzdroje. Trójka odwiedziła nadmorski kurort
Aktor Michał Milowicz podczas gali odciśnięcia dłoni w ramach Festiwalu Gwiazd w MiędzyzdrojachFoto: PAP/Marcin Bielecki

Trwa 25. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Trójki nie mogło zabraknąć w tym nadmorskim kurorcie! Z miejsca wydarzenia nadawaliśmy specjalne wydania naszych audycji i opowiadaliśmy o lokalnych atrakcjach. 

Po przerwie spowodowanej pandemią oraz z okazji okrągłej rocznicy organizatorzy postanowili zrobić gościom, turystom, artystom i mieszkańcom Międzyzdrojów prezent w postaci najdłuższego Festiwalu Gwiazd w historii. Wydarzenie obejmuje aż cztery wakacyjne weekendy: 1-3 lipca, 22-24 lipca, 5-7 sierpnia i 26-28 sierpnia.

Podczas weekendu otwarcia Trójkowa ekipa jest na miejscu. W piątek (1 lipca) z festiwalu nadaliśmy audycję "Zapraszamy na weekend", którą prowadził Piotr Firan. Naszym gościem była m.in. rzeczniczka Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach Magdalena Kuszewska. 


Tego dnia przed południem wybraliśmy się na radiowy spacer po Międzyzdrojach. Odwiedziliśmy między innymi tamtejsze molo. 

– Na początku molo miało połowę długości obecnego. Dogadano się z inwestorem, przedłużono je tak, aby mogły dopływać tam statki spacerowe, dla turystów. Teraz na końcu molo mogą cumować statki, a przy okazji jest piękny widok – mówił Jerzy Czerski, prezes lokalnego oddziału PTTK. – W sezonie można zjeść lody, pobawić się na dyskotekach. Molo żyje, a wstęp na nie jest bezpłatny, w przeciwieństwie do innych miast – dodał.


Posłuchaj

3:47
Molo w Międzyzdrojach. Historia i współczesność (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji, wraz z naszym gościem, zanurzyliśmy także stopy w plażowym piasku.  Plaża jest bardzo piaszczysta. Kiedyś była węższa, ale podczas budowy gazoportu władze podpisały umowę z wykonawcą dotyczącą nawiezienia piasku i poszerzenia plaży. Tym samym przybyło nam sto procent plaży. Czasami, wraz z przypływami, się zmniejsza, ale nadal pozostaje urokliwa  opowiadał Jerzy Czerski, zachęcając turystów, również posiadających czworonogi, do odwiedzenia wybrzeża w Międzyzdrojach.


Posłuchaj

4:41
Uroki plaży w Międzyzdrojach (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wejście na Kawczą Górę w Międzyzdrojach (fot. Shutterstock.com/Fotokon) Wejście na Kawczą Górę w Międzyzdrojach (fot. Shutterstock.com/Fotokon)


Kolejną atrakcją, o której naszym słuchaczom opowiadał Jerzy Czerski, była Kawcza Góra. – To nie tylko punkt widokowy. W latach 30. i 40. poprzedniego wieku była tu przepiękna kawiarnia, to miejsce tętniło życiem, było jednym z najważniejszych punktów wypoczynku i relaksu – mówił gość Trójki. – Teraz warto tu wejść, wyciszyć się, popatrzeć i zdać sobie sprawę z tego, co potrafi zrobić natura – dodał.

Posłuchaj

2:24
Kawcza Góra - wyjątkowe miejsce na mapie Międzyzdrojów (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Trójkowy przewodnik po Międzyzdrojach opowiadał również o Jeziorze Turkusowym. – Powstało na wyrobisku kredy wapiennej. Funkcjonowało bardzo długo, ale w pewnym momencie nastąpił gwałtowny wyciek wody, jezioro zostało zalane. Do dziś charakteryzuje się przepięknym szmaragdowym kolorem – podkreślał Jerzy Czerski.

Posłuchaj

3:59
Szmaragdowy blask Jeziora Turkusowego (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji rozmawialiśmy również o bezpieczeństwie nad wodą. – Bezpieczeństwo przede wszystkim, dlatego wybieramy kąpieliska strzeżone, na których są ratownicy i profesjonalny sprzęt, aby pomoc mogła być udzielona bardzo szybko  zaznaczył Piotr Golian, koordynator kąpieliska w Międzyzdrojach, i w rozmowie z naszym reporterem mówił, jak korzystać z kąpielisk podczas wakacji i czego unikać przed wejściem do wody.


Posłuchaj

4:00
Jak bezpiecznie korzystać z kąpielisk? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

To nie koniec Trójkowych atrakcji z Międzyzdrojów. W piątkowy wieczór zaprosiliśmy na "Listę przebojów Trójki" z nadmorskiego kurortu (godz. 19.05-22.00), podczas której za Trójkowym mikrofonem zasiadł Tomasz Miara


Z kolei w sobotę (2 lipca) audycję "Bed and breakfast" (godz. 6.05-9.00) z wyjazdowego studia poprowadził Piotr Firan, którego z Warszawy wspierał Raf Uzar.

W tym programie nasz reporter zajrzał do jednej z lokalnych smażalni ryb. Właścicielka lokalu Marzena Kawa opowiadała o tym, kto dostarcza ryby, jakie gatunki cieszą się największym zainteresowaniem i które z nich najbardziej podrożały.


Posłuchaj

4:48
Jakie ryby warto zjeść nad Bałtykiem? (Bed and breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W ramach zwiedzania Międzyzdrojów postanowiliśmy również pospacerować nową ścieżką usytuowaną na... wydmach!  Jeszcze parę lat temu byłoby to nie do pomyślenia. Nie chodzi się po samych wydmach, ścieżka osadzona jest na słupach, to bardzo ciekawa i pomysłowa konstrukcja. Widać z niej morze, czuć bryzę, są tu specjalne wypusty z ławeczkami, tak że można usiąść i odpocząć  mówił Jerzy Czerski, prezes PTTK w Międzyzdrojach.  Ciekawostką jest to, że utworzono ją z materiałów ekologicznych  dodał.


Posłuchaj

3:35
"Wydmowa ścieżka" w Międzyzdrojach (Bed and breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nadbałtycka plaża w Międzyzdrojach (fot. Shutterstock.com/Photho Tomasz Sergej) Nadbałtycka plaża w Międzyzdrojach (fot. Shutterstock.com/Photho Tomasz Sergej)

W sobotę z Międzyzdrojów nadawaliśmy również "LPT po godzinach" (godz. 10.05-12.00)  jej gospodarzem był Tomasz Miara. 


Tomasz Miara nadawał audycję z plenerowego studia Trójki w Międzyzdrojach Tomasz Miara nadawał audycję z plenerowego studia Trójki w Międzyzdrojach

Również w niedzielę (3 lipca) Trójka zaprosiliśmy na audycję wprost znad morza. Gościem Anny Popek w "Leniwym przedpołudniu" (godz. 11.05-12.00) była m.in. Grażyna Szapołowska, gwiazda Festiwalu w Międzyzdrojach.

***

Festiwal to kilkadziesiąt wydarzeń: spektakle, słuchowiska, koncerty i inne. Wstęp na część z nich jest bezpłatny. Na uczestników czeka sporo zaskoczeń i… wzruszeń. Warto zarezerwować czas!

Flagowym, słynnym na całą Polskę wydarzeniem festiwalowym jest odciskanie dłoni przez znane, popularne osoby podczas uroczystej gali przy Promenadzie Gwiazd. Tak było i tym razem  2 lipca, w sobotę.

W tym roku swoje odciski pozostawiło sześcioro artystów:

  • Henryk Talar
  • Joanna Trzepiecińska
  • Michał Milowicz
  • Katarzyna Maciąg
  • Przemysław Sadowski
  • Lesław Żurek

Poza tym w programie: debaty poświęcone Międzyzdrojom i Festiwalowi Gwiazd, spektakle, koncerty (2 lipca - Kamil Bednarek), słuchowiska Polskiego Radia, spotkania z artystami (również 2 lipca - wydarzenie z udziałem Grażyny Szapołowskiej), a także sesje zdjęciowe oraz autografy.

Pełen program, regularnie aktualizowany, znajduje się na stronie: www.festiwalgwiazd.com.

Pierwszy Festiwal Gwiazd odbył się w Międzyzdrojach w 1996 roku. Wtedy też powstała uwielbiana przez turystów i doceniana przez mieszkańców Promenada Gwiazd, na której znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie na pamiątkowych płytach. Przez pierwsze lata festiwal miał charakter kameralny, ale z każdym rokiem zyskiwał na popularności. Ostatnimi czasy towarzyszą nam tłumy gości z całej Polski i spoza jej granic.

Pierwszymi artystami, którzy pozostawili odciski dłoni w Międzyzdrojach, byli: Janusz Gajos, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Bogusław Linda, Daniel Olbrychski, Janusz Olejniczak, Krzysztof Piesiewicz, Zbigniew Preisner, Beata Tyszkiewicz i Zbigniew Zamachowski. Do tej pory można sprawdzić, czy kształt ich dłoni przypomina nasze – wystarczy wybrać się na Promenadę Gwiazd.

W historycznym dla Festiwalu 1996 roku, również przy Promenadzie, stanęła rzeźba: w hołdzie zmarłemu kilka miesięcy wcześniej wybitnemu reżyserowi, scenarzyście, Krzysztofowi Kieślowskiemu. Dziś historia zatoczyła koło: tegoroczny Festiwal nosi imię tego wielkiego twórcy. Sztuka przekracza granice życia i śmierci.

mat. prasowe/mk

Polecane