Dziecko pozostawione w nagrzanym samochodzie? Jak się zachować?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dziecko pozostawione w nagrzanym samochodzie? Jak się zachować?
Co zrobić, gdy widzimy zamknięte w samochodzie dziecko?Foto: Pixabay/CC/rhonda_jenkins

Upały i związane z nimi wysokie temperatury dają się we znaki wielu z nas. Silne słońce sprawia, że wnętrze zaparkowanego samochodu w zaledwie kilkanaście minut może nagrzać się aż do kilkudziesięciu stopniu Celsjusza. Co zrobić, gdy w zaparkowanym samochodzie zobaczymy dziecko? 

  • Samochód nagrzewa się w dosłownie kilkanaście minut. Temperatura wewnątrz pojazdu może wynosić nawet kilkadziesiąt stopni.
  • Nawet na chwilę nie zostawiajmy dzieci samych w samochodach - apelują policjanci i służby medyczne.
  • Każda minuta w rozgrzanym aucie stanowi narażenie zdrowia i życia naszych pociech.

Temperatura wewnątrz auta zaparkowanego na słońcu może osiągnąć nawet 70 stopni Celsjusza. Co robić, gdy podczas upałów zobaczymy dziecko samo w samochodzie

– Musimy pamiętać o tym, że jeśli zostawimy dziecko w samochodzie, może to poważnie zagrozić jego życiu. Nie róbmy tego pod żadnym pozorem – apeluje w Trójce podkomisarz Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

– Czasami wydaje nam się, że wyjście do sklepu na dosłownie kilka minut nic nie zmieni. Temperatura wzrasta jednak w tak szybkim tempie, że w naprawdę krótkim czasie dochodzi do stanu zagrożenia życia u pozostawionego w samochodzie dziecka. Do tego może dojść brak czasu na interwencje, co może doprowadzić do śmierci – dodaje Robert Judek z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu.

Czytaj także:

"Patrzmy do samochodów"

– Kiedy udajemy się do galerii handlowej lub miejsca, gdzie parkuje więcej osób, przechodząc obok pojazdów, rzućmy okiem, czy na pewno nie zostało w nich dziecko. Jeśli tak się stanie, możemy zawołać i zapytać, czy jest gdzieś właściciel tego samochodu. Jeśli nikt się nie zgłosi, a drzwi pojazdu są zamknięte, musimy podjąć decyzję o dostaniu się do środka. W tym celu należy wybić szybę – wyjaśnia podkomisarz. 

– Jeśli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, zróbmy wszystko, by uratować to dziecko. Nie przejmujmy się tym, że wybijemy komuś szybę w samochodzie. Poświęcamy w tej chwili dobro o dużo mniejszej wartości niż ludzkie życie – dodał.

Posłuchaj

3:49
Dziecko samo w nagrzanym samochodzie? Jak się zachować? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Interweniuj i schładzaj 

–  Po wyciągnięciu dziecka z samochodu powinniśmy zacząć je schładzać. Zacznijmy od wody. Apeluję jednak, by nie była ona lodowata. Jeśli dochodzą do tego objawy niepokojące, takie jak zaburzenia świadomości, wymioty i objawy skrajnego odwodnienia, należy skontaktować się z zespołem ratownictwa medycznego lub dyspozytorem medycznym – podkreśla Robert Judek.

Samochód pozostawiony w pełnym słońcu to śmiertelna pułapka – Policja świętokrzyska / Policja świętokrzyska

Każdego lata policja i medycy interweniują w sprawie pozostawionych w nagrzanych samochodach dzieci. Z pozoru niegroźne kilka minut na parkingu, może okazać się śmiertelnie niebezpieczne dla małych pasażerów.

Dodatkowo pamiętajmy, że interweniując, należy wybrać okno najbardziej oddalone od dziecka tak, by nie skaleczyć go odłamkami wybijanego szkła. Następnie przenieśmy dziecko w chłodne miejsce i powiadommy odpowiednie służby. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 29.06.2022
Godzina emisji: 7.10

zch

Polecane