Dzień Ojca. Jaki jest współczesny tata?
2022-06-23, 13:06 | aktualizacja 2022-06-23, 21:06
Mężczyźni chcą aktywnie uczestniczyć w wychowywaniu swoich dzieci, nawet w przypadku skomplikowanej sytuacji rodzinnej. Mają im to umożliwić planowane zmiany dotyczące sprawowania opieki naprzemiennej. Jacy są współcześni ojcowie? Jakie nowe wyzwania stawia przed nimi dzisiejszy świat? 23 czerwca, czyli w Dniu Ojca, zapytaliśmy o to ekspertów.
Dzień Ojca – wyraz szacunku i wdzięczności
Dzień Ojca, w Polsce obchodzony 23 czerwca, jest wyrazem szacunku i wdzięczności za wsparcie oraz trud włożony w wychowanie dzieci. Obchody zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, w Polsce pierwszy raz odbyły się w 1965 roku.
W różnych krajach Dzień Ojca obchodzi się w różnych terminach. Na przykład we Włoszech, w Hiszpanii i Portugalii jest to 19 marca, czyli dzień świętego Józefa, a w Turcji, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie – trzecia niedziela czerwca.
- Spędź Dzień Ojca z Polskim Radiem Dzieciom!
- Ojciec - córka. Relacja niezadbana
- Rodzicielstwo w XXI wieku. Jak ważna jest rola ojca?
Wyzwania stojące przed współczesnymi ojcami
Współcześnie rola ojca nie sprowadza się jedynie do zapewnienia dachu nad głową. Wymaga ona także umiejętności emocjonalnego wsparcia dziecka, które dziś jest szczególnie potrzebne. Jak informuje psycholog Maria Woźniak z łódzkiej Fundacji Życie, przeciętny nastolatek spędza przed komputerem 44 godziny tygodniowo, natomiast rozmowie z ojcem poświęca w tym czasie… 30 minut.
– W imieniu młodych kobiet proszę, żebyście wchodzili w te nowe role bardzo odważnie, żebyście przyjmowali na siebie rolę odpowiedzialnych i obecnych ojców, żebyście byli dla młodych chłopców mistrzami i mentorami, którzy pomogą im wcisnąć klawisz Esc i wyjść z gry – apeluje psycholog.
Opieka naprzemienna, czyli więcej praw dla ojców
Ojciec jako ten drugi rodzic nie we wszystkich zadaniach rodzicielskich jest drugi. Są obszary życia, w których praktyczny zmysł mężczyzny góruje nad emocjonalnym i troskliwym usposobieniem mamy. Na te społeczne argumenty uwagę zwracają także zespoły biegłych sądowych w sprawach dotyczących przyznawania opieki rodzicielskiej. Instytucje publiczne takie jak Rzecznik Praw Dziecka czy resort sprawiedliwości będą dążyć do zmiany przepisów na takie, które sprzyjałyby częstszemu zasądzaniu sprawowania opieki naprzemiennej przez rodziców.
Jak podkreśla mecenas Ewelina Flag-Jabłońska, obecnie w Polsce nie istnieje prawna definicja opieki naprzemiennej. – Sądy, aby uregulować opiekę w systemie opieki naprzemiennej, kierują się przede wszystkim dobrem małoletniego dziecka. Przeprowadzają dowód z opinii zespołu sądowych specjalistów, aby poznać predyspozycje opiekuńcze, wychowawcze rodziców, ale też aby stwierdzić, czy rozwój dziecka pozwala na to, aby funkcjonowało ono w systemie opieki naprzemiennej – wyjaśnia.
Posłuchaj
Ojciec. Surowy i wymagający czy może łagodny i pobłażliwy?
Jakie są modele ojcostwa? Jak obecność ojca wpływa na rozwój dziecka i jego samego jako mężczyzny? O tym w rozmowie z Witoldem Lazarem w audycji "Trójka do trzeciej" mówił dr Krzysztof Kosy z Uniwersytetu Warszawskiego, który sam jest ojcem trójki dzieci.
Posłuchaj
Rola ojca - Podcast z położną odc. 35/Zaufaj Położnej
***
Tytuły audycji: Pora na Trójkę, Trójka do trzeciej
Prowadzą: Piotr Firan, Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Gość: dr Krzysztof Kosy (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 23.06.2022
Godziny emisji: 7.10, 13.32
IAR/kr