"Trzy gramy Redbada" z Festiwalu "Dwa Teatry" 2022: W teatrze słowo toczy akcję

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trzy gramy Redbada" z Festiwalu "Dwa Teatry" 2022: W teatrze słowo toczy akcję
Redbad Klynstra-Komarnicki podczas Festiwalu "Dwa Teatry" Foto: Cezary Piwowarski

Redbad Klynstra zaprosił na specjalne wydanie audycji wprost z Zamościa. Podczas Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 spotkał się z reżyserem Tomaszem Manem. Obaj panowie związani są z teatrem. W rozmowie próbowali udowodnić, że teatr to nie tylko magia, a przede wszystkim spotkanie i droga.

W Zamościu trwa 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody będzie rywalizowało 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych. Oprócz prezentacji konkursowych słuchowisk i spektakli telewizyjnych zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących, między innymi z okazji Roku Romantyzmu.

– Teatr Telewizji i Teatr Polskiego Radia jest naszym wielkim bogactwem. Jako młody chłopak najpierw byłem zaczarowany Kantorem, potem spektaklami w reżyserii Wajdy. To był dla mnie wstrząs estetyczny. Gdyby nie Teatr Telewizji, nie siedziałbym w tym miejscu – przyznał Tomasz Man, reżyser i dramaturg.

To, co w teatrze najcenniejsze 

– Bogactwem Teatru Telewizji kiedyś była dostępność i tak zwany równy dostęp do kultury. Teraz jest nim możliwość podziwiania wspaniałej gry aktorów. Na tym polega teatr. Słowo toczy akcję, a nie obrazy czy montaż – zauważył gość audycji.

– Najbardziej lubię takie Teatry Telewizji, które unikają naturalnych wnętrz. Są - jak w teatrze - ze zbudowanym światem. Do nich jestem bardzo przywiązany. Mówiąc o wyjątkowości teatru telewizji, trzeba wspomnieć o utrzymaniu konwencji. Tak, by nie wyglądał jak film – podkreślił w rozmowie.

Forma i treść

– Nawet to, w jakim tempie nawet rozmawiamy, jest jakąś formą. Zrobiłem kiedyś słuchowisko, w którym chcieliśmy pokazać śmierć. Wymyśliliśmy, że pokażemy ją długą ciszą. Półminutową. To było jednak trochę za długo. Cisza w radiu jest zupełnie martwa – powiedział Tomasz Man. 

– Jako reżyser dbam o rytm i zmiany nastroju, które wynikają z tego, co usłyszmy. Wynika to z muzyczności, ale to nie tylko melodie. Aktor jest jednym z instrumentów. Przekazuje myśl i uczucie. To jak kompozycja, która przenosi historię – podsumował. 

Posłuchaj

50:51
"Trzy gramy Redbada" z Festiwalu "Dwa Teatry" 2022: W teatrze słowo toczy akcję (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także:

Festiwal "Dwa Teatry" 2022 – święto Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia

Od pierwszej edycji w 2001 roku Festiwal "Dwa Teatry" traktowany jest jako przegląd i podsumowanie dokonań dwóch wielkich scen – Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia – promujące twórców, autorów, reżyserów i aktorów.

Wydarzenia z Festiwalu "Dwa Teatryna swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych codziennie relacjonują radiowa Jedynka, Dwójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom oraz Trójka.

 

Więcej o tym, co w Polskim Radiu o Festiwalu Dwa Teatry przeczytasz >>> TUTAJ <<<

Festiwal „Dwa Teatry - Zamość 2022” | DZIEŃ PIERWSZY / Polskie Radio

Zapraszamy też wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia.  

"Dwa Teatry" - Sponsorzy"Dwa Teatry" - Sponsorzy

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Data emisji: 11.06.2022
Godzina emisji: 12.07


Polecane