"Dwa Teatry" 2022. Halina Łabonarska: Kiedy wchodzę na scenę, świat się zmienia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Uhonorowana Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry" 2019, nieoceniona aktorka, doskonale znana słuchaczom Teatru Polskiego Radia. "To jest dama o chłodnym umyśle i gorącym sercu" – usłyszeliśmy na początku rozmowy. Halina Łabonarska była gościem tegorocznego święta sztuki i kultury "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu.

W 2019 roku Halina Łabonarska, obok Jana Englerta, została uhonorowana Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. Na deskach teatralnych występuje od ponad pięćdziesięciu lat. Jak wielokrotnie podkreślała, w teatrze ceni słowo, szuka głębi i metafizyki. 

– Kiedy wchodzę na scenę, ten świat się rzeczywiście zmienia. Mogę być Alicją w Krainie Czarów, królową lub nawet aniołem. Wszystko można, kiedy się wchodzi na scenę i wierzy, że świat przetwarzany przez wyobraźnię daje nam szansę. Ja z tych szans korzystam już od wielu lat. Teatr to piękny świat, w którym wszystko jest możliwe. W życiu jest trudniej, a na scenie zdarzyć może się wszystko – powiedziała w rozmowie na Festiwalu "Dwa Teatry" 2022.  

Halina Łabonarska w trójkowym studio podczas Festiwalu "Dwa Teatry", Zamość 2022 Foto: Cezary Piwowarski/PR Halina Łabonarska w trójkowym studio podczas Festiwalu "Dwa Teatry", Zamość 2022 Foto: Cezary Piwowarski/PR

Halina Łabonarska poza sceną 

– Kim jestem? – Jestem kobietą, która nie oszczędzała się i czerpała doświadczenie od swojej matki, bardzo twardej kobiety. Sama też musiałam sobie w życiu dawać radę. W różnych sytuacjach, niekonieczne łatwych. Jestem kimś, kto jest otwarty na wszystkich ludzi. Staram się kierować według pewnego kręgosłupa duchowego i moralnego. Ta droga, którą sobie wyznaczam, nie jest łatwa ani szeroka. Stale eliminuję pewne rzeczy w swoim życiu, dokonując twardych wyborów. Kieruję się wartościami, które dała mi moja mama. To jest dla mnie najważniejsze – podkreśliła aktorka. 

Halina Łabonarska Katarzyna Stoparczyk na Festiwalu "Dwa Teatry " 2022 Halina Łabonarska Katarzyna Stoparczyk na Festiwalu "Dwa Teatry " 2022 / Cezary Piwowarski/PR

Wierność wartościom 

– Moje korzenie to ludzie z Kresów, którzy żyli na granicy białorusko-łotewskiej. Ta moi dziadowie. Nigdy tam nie byłam, nie poznałam ich. Kresowe korzenie są mocne. Zawsze czułam, że to szczególni ludzie, ukształtowani patriotycznie, emocjonalnie i religijnie. To wszystko było we mnie od zawsze mocno zakorzenione. Mam to w sobie. To budulec, który daje mi siłę wewnętrzną. Nie boję się ryzyka w życiu i pamiętam o wagonach towarowych, którymi moi rodzice przyjechali do Gdańska. Pamiętam też o historii mojego ojca, którego zatłukły służby, i tym, że moja mama musiała sobie dać radę. To część mojego życia. To nie jest coś, czego chciałabym uniknąć lub to przemilczeć. To rzeczy, o których mogę mówić – zaznaczyła Halina Łabonarska.

Festiwal „Dwa Teatry - Zamość 2022” | DZIEŃ PIERWSZY / Polskie Radio

Kariera Haliny Łabonarskiej

Halina Łabonarska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Debiutowała na scenie Teatru Nowego w Łodzi (1969), a następnie związała się z zespołem Izabelli Cywińskiej, z którym występowała w teatrach w Kaliszu i Poznaniu. W tym okresie stworzyła wiele ról pierwszoplanowych, które zostały zauważone przez krytykę i przyczyniły się do uformowania jej aktorskiego stylu.

Na swoim koncie ma także role m.in. w filmach "Vinci" Juliusza Machulskiego, "Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafała Wieczyńskiego i "Smoleńsk" Antoniego Krauzego. W 2013 roku Halina Łabonarska została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2017 roku Złotym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". 

Dwa Teatry baner poziom 1300x150.jpg

***

Wydarzenia z Festiwalu "Dwa Teatryna swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych codziennie relacjonują radiowa Jedynka, Dwójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom oraz Trójka.

Więcej o tym, co w Polskim Radiu o Festiwalu Dwa Teatry przeczytasz >>> TUTAJ <<<

Andrzej Mastalerz o rozwoju kariery | DWA TEATRY / Polskie Radio

Zapraszamy wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia.  

"Dwa Teatry" - Sponsorzy"Dwa Teatry" - Sponsorzy

Polecane