Przychodzi biegacz na siłownię. Rola wzmacniania mięśni w unikaniu kontuzji
2022-06-09, 14:06 | aktualizacja 2022-06-09, 15:06
"Skoro biegam, po co mam dodatkowo chodzić na siłownię?" – to pytanie zadaje sobie wielu amatorów biegania. W najnowszym wydaniu Trójkowej audycji "Biegam, bo lubię" dr Marcin Błoński, ortopeda, lekarz naszej kadry koszykarzy oraz biegacz, opowiedział o roli siłowni w unikaniu kontuzji.
Trening na siłowni zmniejsza ryzyko kontuzji biegacza
Wydaje się, że ludzie dzielą się na dwa obozy – zwolenników biegania oraz zwolenników treningów na siłowni. Rzadko zdarza się, żeby ktoś uwzględniał w harmonogramie swojej fizycznej aktywności jedno i drugie.
Zwykle o treningu na siłowni dla biegaczy mówi się w nawiązaniu do profilaktyki urazom i kontuzjom. To prawda, regularny trening wzmacniający mięśnie zmniejsza ryzyko kontuzji. Wie o tym ortopeda dr Marcin Błoński. – Odpowiednio dobrane ćwiczenia – ich rodzaj, kolejność, intensywność, stopień obciążenia, liczba powtórzeń i długość przerw, pozwalają, w zależności od potrzeby, zwiększyć masę mięśniową i wytrzymałość mięśni – wyjaśnia ekspert.
- Jak i co ćwiczyć, by osiągnąć pożądane rezultaty?;
- Fizjoterapia nie tylko dla wyczynowców. Kto powinien pójść do specjalisty?;
- Towerruning. Poznaj klatki schodowe najwyższych budynków!
Przygotowanie mięśni do biegania to podstawa
Jak zwraca uwagę gość Trójki, często jego pacjentami są biegacze, którzy zaczęli swoją przygodę z tym sportem bez odpowiedniego przygotowania mięśni.
– Wiosną często zgłaszają się do mnie pacjenci z różnymi kontuzjami, spowodowanymi właśnie rozpoczęciem aktywności biegowej bez odpowiedniego przygotowania mięśni. Czasem wręcz są osoby, które poprzez bieganie chciały poprawić sprawność swojej osłabionej kończyny, a tylko pogorszyły jej stan – mówi dr Marcin Błoński.
Warto oddać się w ręce fachowca
Medyk podkreśla, że nie ma jednego uniwersalnego ćwiczenia, które biegacz powinien wykonywać podczas wizyty w siłowni. Dlatego na początku warto oddać się w ręce fachowca.
– Ćwiczenia powinny być odpowiednio dobrane i uzależnione od tego, czego nasz narząd ruchu potrzebuje, aby dobrze biegać. Idealnie byłoby, szczególnie na początku, spotkać się z trenerem motorycznym, który nas zbada i na tej podstawie oraz na podstawie naszych planów treningowych, ustali odpowiedni protokół ćwiczeń.
Biegacz na siłowni - core/Bieganie z treningbiegacza.pl
W audycji ponadto:
- Fachowiec od biegania z mapą w ręku i kompasem na kciuku – Igor Błachut, o zawodach sprinterskich.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 09.06.2022
Godzina emisji: 14.21
kr