Finansowa rewolucja w partiach
2011-01-10, 18:01 | aktualizacja 2011-01-10, 18:01
Agnieszka Pomaska (PO): Ustawa o fundacjach partyjnych zrównuje szanse wszystkich partii w Polsce. Popiera ją także opozycja, tylko PiS odmówiło pracy nad założeniami tej ustawy.
Posłuchaj
Projekt ustawy o fundacjach politycznych przygotowany przez PO czeka w Sejmie na rozpatrzenie.
- W obecnej ustawie o finansowaniu partii mamy zapis o tak zwanym funduszu eksperckim, z którego pieniądze mają być przeznaczane na ekspertyzy i doradztwo partyjne. Niestety fundusze nie mają osobowości prawnej, wszystkie pieniądze muszą przechodzić przez konto partii, a to bardzo utrudnia wydawanie środków i współpracę z podobnymi organizacjami w Europie - powiedziała Agnieszka Pomaska (PO) tłumacząc, dlaczego taka ustawa jest potrzebna.
Zdaniem posłanki Polska powinna wzorować się na przykładzie i doświadczeniu innych krajów europejskich, w których takie instytucje, wspomagające działalność partyjną, istnieją.
Projekt ustawy popierają ją PSL, PJN i SLD. Prawo i Sprawiedliwość odmówiło współpracy nad projektem.
- Nie podobają nam się rozwiązania, które są ujęte w tej ustawie. Obecnie nie są nawet w całości wykorzystywane środki przeznaczone na fundusz ekspercki, który stanowi 15 procent budżetu partii, a fundacje miałyby otrzymać 25 procent - powiedział Jan Dziedziczak (PiS).
Pomaska zdecydowanie zaprzeczyła, by ideą tej ustawy było odebranie opozycji możliwości kontaktowania się z opinią publiczną. – Wręcz przeciwnie, ta ustawa zrównuje szanse wszystkich partii w Polsce, dlatego, że chcemy m.in. zakazać płatnej kampanii telewizyjnej, na które stać tylko duże partie - podkreśliła. Posłanka dodała, że nie tylko partia koalicyjna popiera te rozwiązania, ale i opozycja, wszyscy z wyjątkiem PiS.
Tłumacząc, dlaczego jego partia nie chciała pracować nad zapisami ustawy, Dziedziczak stwierdził, że dla PO byłoby korzystne, gdyby inne partię opozycyjne, np. Prawo i Sprawiedliwość nie mogły się kontaktować ze społeczeństwem. – Każdy rozsądnie obserwujący polską scenę polityczną wie, że w niektórych dużych stacjach komercyjnych, niekiedy zdarza się to również w mediach publicznych, jest promowana koalicja rządowa – powiedział.
Zapytany o raport Fundacji Batorego sporządzony po wyborach samorządowych, z którego nie wynika, by Platforma była częściej pokazywana niż PiS, Jan Dziedziczak wyjaśnił, że jego partia jest zazwyczaj przedstawiana w negatywnym kontekście.
- Zachęcam PiS do przeczytania tej ustawy i przekazania nam konstruktywnych wniosków, co do zmian w tej ustawie, jak powiedziałam, jesteśmy bardzo otwarci – podsumowała Pomaska.
Dlaczego Platforma Obywatelska prosi organizacje pozarządowe o współpracę w pracach nad ustawą? Czy istnieje zagrożenie, że fundacje będą w sposób ukryty przekazywały pieniądze z powrotem do partii i kiedy ustawa ma szanse wejść w życie?
Aby wysłuchać całej rozmowy "Finansowa rewolucja w partiach", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.
Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.
(asz)