Ogłoszono nominacje do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Wśród nominowanych Maria Szabłowska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ogłoszono nominacje do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Wśród nominowanych Maria Szabłowska
Nominowani do tytułu Mistrza Mowy Polskiej 2022Foto: PAP/Tomasz Gzell

W sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie już po raz 20. wręczono nominacje do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Publiczna prezentacja nominatów, wśród których znaleźli się dziennikarka muzyczna radiowej Jedynki Maria Szabłowska oraz wybitny pianista i kompozytor Leszek Możdżer, oznacza rozpoczęcie ogólnopolskiego plebiscytu.

  • Pierwsza gala konkursu Mistrz Mowy Polskiej i wręczenie tytułów odbyły się w roku 2001.
  • Od roku 2011 przyznawany jest tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej, który trafia do inicjatyw, placówek lub instytucji życia publicznego, które pielęgnują, kultywują i promują najlepsze wzorce polszczyzny.
  • W konkursie przyznawana jest również nagroda Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi, na którego głosują wszyscy chętni.

Dziesięcioro nominowanych

Oprócz Marii Szabłowskiej i Leszka Możdżera w tym roku do tytułu Mistrza Mowy Polskiej nominowani zostali: Klaudia Bolesławska (zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Aplikantów Adwokackich im. adwokata Stanisława Mikkego), Stanisław Brejdygant (aktor, pisarz, scenarzysta, reżyser), Grzegorz Damięcki (aktor), Andrzej Ferenc (aktor), Radosław Kotarski (autor kanału "Polimaty" na YouTubie i programu telewizyjnego "Podróże z historią"), Karolina Lewicka (dziennikarka radiowa), Adam Marjański (aktor) i Mariusz Szczygieł (dziennikarz, reportażysta).

Piosenki czy milczenie?

Podczas otwarcia konkursu na Zamku Królewskim każdy z nominatów wygłosił krótką przemowę, która ma zostać oceniona przez jury.

– Jestem człowiekiem polskiej piosenki. A piosenka, jak kiedyś wiekopomnie stwierdziła Kasia Nosowska, "musi posiadać tekst". (...) Te teksty polskich piosenek także zasługują na specjalne wyróżnienie Najwyższej Rady Poprawnościowej Języka Polskiego. Oczywiście nie wszystkie, ale jest bardzo wiele takich, na które warto zwrócić uwagę – mówiła Maria Szabłowska.

– Mam dosyć dużo do powiedzenia, ale większość z tych rzeczy sam wymyśliłem, więc wolę ich nie mówić. Już dawno się zorientowałem, że w miejscach publicznych, bądź wśród osób, których nie znam, najlepszą strategią jest milczenie, bo człowiek, który nic nie mówi, wygląda na mądrzejszego, niż jest w rzeczywistości. I to mi się zawsze sprawdzało – żartował z kolei Leszek Możdżer.

Przeczytaj także:


Złote Laury Akademii Mistrzów Mowy Polskiej

Podczas uroczystości wręczono także Złote Laury Akademii Mistrzów Mowy Polskiej. Otrzymali je: Halina Machulska, polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, reżyser teatralna, współtwórczyni ogniska teatralnego "U Machulskich" przy Teatrze Ochota, oraz Stanisław Janicki, filmoznawca, krytyk i historyk kina, twórca kultowego cyklu telewizyjnego "W starym kinie".

Tegorocznych zwycięzców poznamy podczas gali wręczenia nagrody, która odbędzie się 3 października w Poznaniu.


Posłuchaj

3:03
Ogłoszono nominacje do tytułu Mistrz Mowy Polskiej 2022 (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Dorota Piotrowska
Data emisji: 6.06.2022
Godzina emisji: 16.40

pr

Polecane