Ruszył program profilaktyki "Zdrowe życie". "Naszym obowiązkiem jest dbanie o siebie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ruszył program profilaktyki "Zdrowe życie". "Naszym obowiązkiem jest dbanie o siebie"
Mobilna Strefa Zdrowia przed Pałacem Prezydenckim w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Podczas uroczystej inauguracji programu "Zdrowe życie" prezydent Andrzej Duda podkreślił, że bezpieczeństwo militarne i polityczne to nie wszystko. Niezwykle ważne jest także bezpieczeństwo zdrowotne. – Jeżeli zapytają państwo, co jest dla was najważniejsze w życiu, to zdrowie własne i rodziny znajdzie się na jednym z pierwszych miejsc. To jest naturalne. To jest wręcz obowiązek każdego ojca i matki, syna i córki, aby troszczyć się o siebie wzajemnie – powiedział prezydent. 

  • Zmiana nawyków sposobem dla dłuższe, zdrowsze życie.
  • Dzięki profilaktyce możemy nie tylko żyć dłużej, ale i być lepiej przygotowani na kryzys zdrowia.
  • "Zdrowe życie". Jakie dokładnie badania i możliwości oferuje program?

Andrzej Duda zachęcał do badań profilaktycznych i przestrzegania zdrowego stylu życia, aby dłużej cieszyć się czasem z najbliższymi. Jak mówił, sam zerwał kilka lat temu z nałogiem palenia papierosów. – Udało się, do dzisiaj nie palę. To już pięć i pół roku, jak cieszę się, że jestem wolny od nikotyny. Czy czuję się lepiej? Oczywiście, że tak. Czy mam niższe ciśnienie? Tak. Czy dostrzegam to, co dzięki temu zyskałem? Pewnie nie, bo nic mi się nie stało – przyznaje głowa państwa. 

Prezydent RP Andrzej Duda (P) i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (L) w Mobilnej Strefie Zdrowia przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, 3 czerwca 2022 r.,  gdzie zainaugurowano akcję "Zdrowe życie". Celem akcji jest promocja zdrowia i profilaktyki chorób, fot. PAP/Radek Pietruszka Prezydent RP Andrzej Duda (P) i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (L) w Mobilnej Strefie Zdrowia przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, 3 czerwca 2022 r., gdzie zainaugurowano akcję "Zdrowe życie". Celem akcji jest promocja zdrowia i profilaktyki chorób, fot. PAP/Radek Pietruszka

Wicepremier Jacek Sasin powiedział, że akcja ma na celu przekonanie społeczeństwa, że o zdrowie trzeba dbać, ponieważ nie jest nam dane raz na zawsze. – Jeśli uda nam się przez tę akcję podnieść poziom świadomości Polaków, że zdrowy tryb życia, badania profilaktyczne i codzienna dbałość o zdrowie są ważne, to jest to wartość. To coś, co możemy zrobić dla siebie, ale też coś, co możemy zrobić dla naszego kraju – zwrócił uwagę wicepremier. 

Przełomowy moment

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że dzisiejszy start projektu "Zdrowe życie" ma szansę stać się momentem przełomowym w profilaktyce w Polsce. – To są bardzo poważne sprawy, które decydują, jak będziemy żyli w przyszłości, czy będziemy gotowi na kryzysy epidemiczne. Zapamiętajmy tę datę: 3 czerwca, jako dzień, w którym zdrowie staje się sprawą narodową – mówił minister. 

 Czytaj także:

Posłuchaj

2:30
Troska o swoje zdrowie, troską o innych. Inauguracja programu "Zdrowe życie" (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bezpłatne badania i konsultacje lekarskie

Częścią pilotażowego programu "Zdrowe życie" jest mobilna strefa zdrowia, w której można przeprowadzić bezpłatne badania i skorzystać z konsultacji lekarskich. – Można skorzystać z konsultacji internisty, kardiologa, dietetyka, pulmonologa. Będzie można sprawdzić wydolność płuc czy sprawdzić niepokojące znamiona dzięki dermatoskopii i obecności dermatologa, będzie można sprawdzić ciśnienie krwi – wyliczał prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia. 

Mobilną strefę zdrowia w piątek i sobotę można odwiedzić w Warszawie, znajduje się na parkingu przy Pałacu Prezydenckim. Następnie ruszy ona w trasę i odwiedzi dziewięć miast. 

Organizatorami ogólnopolskiego projektu jest Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Narodowy Fundusz Zdrowia i Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. Patronat honorowy sprawują prezydent Andrzej Duda i małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Joanna Stankiewicz
Data emisji: 3.06.2022
Godzina emisji: 15.41

IAR/gs

Polecane