Organizacje pozarządowe dla Ukrainy. "Ważne, żeby robić coś razem"
2022-05-30, 22:05 | aktualizacja 2022-05-31, 16:05
Jak obecnie wygląda pomoc dla uchodźców z Ukrainy, prowadzona przez organizacje pozarządowe, i zaangażowanie w nią Polaków? O tym w poniedziałkowym "Klubie Trójki" Elżbieta Korczyńska rozmawiała z Katarzyną Mikołajczyk, dyrektor generalną Polskiego Czerwonego Krzyża, oraz Joanną Sadzik, prezes zarządu Stowarzyszenia Wiosna, organizującego Szlachetną Paczkę.
Solidarna Paczka dla ukraińskich rodzin
4 czerwca startuje Solidarna Paczka, czyli specjalna edycja Szlachetnej Paczki z pomocą dla uchodźców z Ukrainy. Tym razem obdarowani otrzymają nie tylko rzeczy czy żywność, ale też np. pomoc w znalezieniu zatrudnienia czy kursy językowe. W akcję zaangażowała się m.in. Iga Świątek, która przygotuje paczkę razem z siostrami Radwańskimi.
– Od pierwszego dnia wojny organizowaliśmy punkty noclegowe. Nasi wolontariusze byli obecni w punktach recepcyjnych na granicy, gdzie rozdawali żywność i odzież. Ważne, żeby robić coś razem – mówiła w Trójce Joanna Sadzik, prezes zarządu Stowarzyszenia Wiosna, organizującego Szlachetną Paczkę. – Podjęliśmy decyzję o zrobieniu Solidarnej Paczki, czyli letniej wersji Szlachetnej Paczki. Od 9 maja wolontariusze Szlachetnej Paczki mogli zgłosić się do dodatkowej działalności. Odwiedzamy ukraińskie rodziny, głównie kobiety z dziećmi, które są w tych miejscach, gdzie wcześniej działała Szlachetna Paczka. To około 70 miejscowości w Polsce – poinformowała.
- Pomoc uchodźcom z Ukrainy wciąż potrzebna;
- Cichocki: oprócz sankcji wobec Rosji Ukraina potrzebuje pomocy humanitarnej i broni;
- Polscy wolontariusze pomagają w Czarnobylu.
Pomoc Ukrainie w liczbach. Raport Polskiego Czerwonego Krzyża
Stowarzyszenie Wiosna kończy pracę nad kolejnym raportem dot. zaangażowania Polaków w pomoc dla Ukraińców. Podobnie doświadczenia dotyczące pomocy osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie zebrał w specjalnym raporcie Polski Czerwony Krzyż.
– Zaangażowanie osób, społeczeństwa, wolontariuszy jest niesamowite – przyznała Katarzyna Mikołajczyk, dyrektor generalna Polskiego Czerwonego Krzyża. – Angażowaliśmy się od początku wojny. Zjawiało się u nas tysiące ludzi, przynosząc dary lub pomagając. Przez Polski Czerwony Krzyż od początku konfliktu pomogliśmy ponad 300 tys. osób. Była to różna pomoc – w postaci żywności czy pomocy medycznej. Nasi ratownicy udzielili pomocy ponad 11 tys. osób. Polski Czerwony Krzyż niesie pomoc również razem z Międzynarodową Federacją Czerwonego Krzyża, wysyłając transporty na Ukrainę. Do maja odbyły się 332 transporty, w których było ponad 3 tys. ton darów. To niesamowity wysiłek, ale i niesamowita radość z tego, że mogliśmy w taki sposób pomagać – powiedziała działaczka w rozmowie z Elżbietą Korczyńską.
Posłuchaj
"Pomoc medyczna dla Ukrainy" - reportaż Joanny Bogusławskiej/Polskie Radio
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Katarzyna Mikołajczyk (dyrektor generalna Polskiego Czerwonego Krzyża), Joanna Sadzik (prezes zarządu Stowarzyszenia Wiosna, organizującego Szlachetną Paczkę)
Data emisji: 31.05.2022
Godzina emisji: 21.09
kr