Wampir energetyczny. Kim jest i kto jest najbardziej podatny na jego wpływ?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wampir energetyczny. Kim jest i kto jest najbardziej podatny na jego wpływ?
"Wampirem energetycznym" może być szef, sąsiad lub ktoś z rodzinyFoto: Shutterstock/ Minerva Studio

Wampir energetyczny otacza, osacza, jest nachalny, koncentruje całą uwagę na sobie, obarcza innych swoimi problemami. Jego sukcesy nierzadko przytłaczają, wysysają dobrą energię.

  • Wampira energetycznego możemy rozpoznać po sygnałach, jakie wysyła nam nasze ciało, np. napięcie, rozdrażnienie.
  • Wampir energetyczny to często osoba niedojrzała emocjonalnie, skoncentrowana na sobie.
  • Ofiarą wampirów energetycznych padają najczęściej osoby, które są w wysokim stopniu empatyczne.

Wampir energetyczny, czyli?… Prawdopodobnie każdy z nas spotkał kiedyś kogoś takiego na swojej drodze. Wampiry energetyczne nie życzą nam dobrze. Po kontakcie z nimi maleje poczucie naszej własnej wartości, a dobry nastój pryska jak mydlana bańka.

Wysysają energię

Te z wierzeń, legend i fantastycznych opowieści stronią od światła, wpijają się w ofiarę i wysysają krew. Zaatakowany człowiek sam staje się wampirem. W prawdziwym życiu mechanizm jest podobny, tyle że zamiast krwi "wampir" pozbawia nas energii, sił witalnych i dobrego samopoczucia. – "Wampir energetyczny" to dobre marketingowo hasło – mów Robert Milczarek, psycholog, psychoterapeuta, trener w biznesie. – Możemy porównać do wpływu legendarnych wampirów stan, który może nam towarzyszyć, kiedy w towarzystwie innych osób brakuje nam energii, kiedy na myśl o spotkaniu z nimi nasze ciało wysyła nam sygnały niepokojące: rozdrażnienie, niepokój, napięcie, a po spotkaniu zmęczenie, brak energii – wyjaśnia gość radiowej Jedynki. Warto usłyszeć myśli, które nam towarzyszą przy okazji takiego spotkania, np.: "Ojej, jakie to będzie ciężkie spotkanie", "Znowu się nasłucham" – dodaje ekspert.

Wampir energetyczny może wzbudzać w nas poczucie winy 

Spotkaniom takim towarzyszyć może mechanizm wzbudzania poczucia winy poprzez np. opowiadanie przez "wampira" o własnym nieudanym życiu, narzekanie. –  To dotyczy dwóch aspektów. Po pierwsze, niedojrzałości emocjonalnej, ponieważ osoby dojrzałe emocjonalnie zwracają uwagę nie tylko na swój dobrostan, ale i na dobrostan drugiej osoby, czyli na to, jak czuje się w kontakcie z nimi druga osoba, dają przestrzeń, potrafią współodczuwać, czyli mają wysoki poziom inteligencji emocjonalnej – wyjaśnia gość Jedynki. – Natomiast wampiry energetyczne są skoncentrowane na "ja", na sobie, w związku z czym potrzebują drugiej osoby, żeby zasilać się energią. Może to być narcystyczne zasilanie się energią, poprzez audytorium kogoś, przy kim można błyszczeć – mówi gość radiowej Jedynki. Wampir energetyczny chętnie deprecjonuje wartości wypowiedzi rozmówcy, odbiera prawo do jego zdania i stawiania siebie samego w centrum.


Posłuchaj

9:01
O ”wampirach energetycznych” opowiada Robert Milczarek, psycholog, psychoterapeuta, trener w biznesie (Cztery Pory Roku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wampir energetyczny niejedno ma imię

Odmian wampiryzmu energetycznego jest wiele. – Wszystkie łączy stawianie siebie w centrum rozmowy i pozostawianie innych osób w cieniu. Traktowanie innych przedmiotowo, by samemu poczuć się lepiej – tłumaczy Robert Milczarek. Wampirem energetycznym może być każdy, np. nasz przełożony w pracy czy sąsiad. Może nim być także członek rodziny czy koleżanka. – Wampirom energetycznym brakuje dwóch cech: dojrzałości emocjonalnej i empatii. Osoby, które są podatne na ich negatywny wpływ, mają te dwie cechy w nadmiarze – tłumaczy gość Polskiego Radia. – Najczęściej osoby o wysokim poziomie empatii reagują na to, w jakim stanie emocjonalnym jest ich rozmówca: jeżeli ktoś mówi dużo o sobie, to dają uwagę tej osobie. Jeżeli ktoś narzeka na to, że ma źle, odczuwają to tak, jakby to dotyczyło ich samych. Jeżeli ktoś stawia siebie w pozycji ofiary, to współczują. Dzieje się to kosztem ich granic i komfortu – wyjaśnia ekspert.    

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Robert Milczarek, psycholog, psychoterapeuta, trener w biznesie

Data emisji: 10.05.2022 r. 

Godzina emisji: 09.38

djr


Polecane