Wypłynąć w piękny rejs

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wypłynąć w piękny rejs
Rozpoczęcie sezonu żeglarskiego 2022 w Centrum Żeglarskim w SzczecinieFoto: PAP/Marcin Bielecki

Samemu albo z bliskimi lub znajomymi. To możliwe, ale najpierw trzeba zdobyć specjalny patent - motorowodny lub żeglarski. Albo jeden i drugi.

Każdy z patentów uprawnia do pełnienia określonych funkcji na statku, sterowania jednostkami różnych wielkości i pływania po różnych wodach. Zatem - kto się pisze, by stanąć za sterami? Jak wyglądają kursy przygotowawcze i jakie dają uprawnienia lub możliwości? 

Nie warto zwlekać

- Aby zdobyć patent, czy to motorowodny, czy to żeglarski, musimy zdać egzamin i odczekać do 30 dni na wyrobienie dokumentu. Dopiero wtedy możemy uprawiać ten piękny sport na wodzie - mówi Sebastian Adam Dawid z Ośrodka Bezpieczeństwa Wodnego w Porcie Czerniakowskim w Warszawie i zachęca, by nie zwlekać z podjęciem decyzji.

Motorówki lub żaglówki

Jakie uprawnienia musimy posiadać, aby poruszać się statkami po wodzie? - Wszystko zależy od naszych potrzeb: czy chcemy się poruszać tzw. motorówkami, czy żaglówkami. Jeżeli mówimy o motorówkach, mamy na myśli statki o napędzie mechanicznym i wtedy powinniśmy posiadać uprawnienia sternika motorowodnego bądź wyższe. Mowa tutaj o morskim sterniku motorowodnym bądź kapitanie motorowodnym. Jeśli zaś będziemy chcieli poruszać się żaglówkami, to mamy do czynienia z patentami żeglarskimi. Pierwszym stopniem będzie żeglarz jachtowy, potem jachtowy sternik morski i kapitan jachtowy - dodaje rozmówca naszej reporterki.

Czytaj także: 

- Żeglarstwo dorosłe zaczyna się od 18. roku życia, ale już w wieku 14 lat można zdobyć patent żeglarza, który daje bardzo szerokie możliwości - zaznacza Jerzy Górski, instruktor ratownictwa wodnego, jachtowy sternik morski.

Kursy - czas i ceny

Kursy motorowodne trwają dwa-trzy dni, są też kursy jednodniowe dla osób, które mają doświadczenie. Z kolei kursy żeglarskie wymagają więcej czasu - tygodnia bądź dziesięciu dni.


Posłuchaj

3:38
Czas na żeglarską przygodę. Jak zacząć, co wybrać? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ile kosztują? - Od 450 zł w górę, w zależności od tego, ile trwa kurs. Różne ośrodki mają różne formy nauki, m.in. wykłady stacjonarne, platformy e-learningowe. Bez patentu motorowodnego możemy pływać np. statkami, które są wyposażone w silnik o mocy do 10 kW, czyli choćby tzw. houseboats na Mazurach - mówi Sebastian Adam Dawid i dodaje, że "sam fakt, iż możemy z tego korzystać, nie zwalnia nas z posiadania wiedzy i umiejętności, bo jednak to jest statek o napędzie mechanicznym". - Powinniśmy też znać przepisy, które obowiązują na śródlądowych drogach wodnych - podsumowuje. 

Jak zacząć przygodę z żeglarstwem?/Jacht Misja

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Klaudia Porębska
Data emisji: 9.05.2022
Godzina emisji: 16.10

mk

Polecane