Na żagle bez uprawnień? "Kapok nie uchroni od nieszczęścia"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na żagle bez uprawnień? "Kapok nie uchroni od nieszczęścia"
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/tkemot

Czy zanim siądziemy za sterami żaglówki, powinniśmy uzyskać patent żeglarski? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista, jednak coraz częściej klient wypożycza łódkę nawet nie pytany o uprawienia. 

ratownik wodny wopr morze 1200.jpg
Zawód ratownik. Jak wygląda praca WOPR podczas wakacji? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Brak patentu sternika + alkohol = katastrofa

12 lipca w Gdańsku 44-latek kierujący skuterem wodnym doprowadził do kolizji z motorówką na jeziorze Żarnowieckim. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna był pijany – miał ponad półtora promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Ustalono również, że nie posiada patentu sternika. Zaledwie dwa dni później w Kielcach policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy będąc pod wpływem alkoholu, pływali motorówką po Wiśle. Podczas pływania mieli uderzać w wędki zarzucone przez wędkarzy i wykonywać łodzią niebezpieczne manewry. Jak się okazało, stojący za sterami mężczyzna miał niemal promil alkoholu w organizmie, a dodatkowo nie miał uprawnień do sterowania łodzią.

Posłuchaj

3:56
Żaglowanie bez patentu. Doświadczeni żeglarze apelują o rozsądek (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nikt nie egzekwuje

Sytuacje takie, jak opisane powyżej mają miejsce właściwie codziennie. – Utarło się, że człowiek zakłada kapok, kamizelkę ratunkową i myśli, że jest bezpieczny. Nie jest tak do końca – mówi żeglarz Marek Fulara. – Są różne sytuacje, które powodują, że ani kapok, ani kamizelka nie są w stanie uchronić od nieszczęścia. Kiedyś, żeby wypożyczyć łódź żaglową, trzeba było mieć patent. Dziś nikt tego nie egzekwuje. Wystarczy nawałnica, niespodziewana burza i może to się skończyć tragedią – ostrzega.

Najważniejsze – obserwować pogodę

O czym zatem powinien pamiętać każdy żeglarz? Jak podkreśla Marek Fulara, podstawa to obserwacja pogody. – Jeżeli widać, że zbliża się potężna chmura, trzeba zrobić wszystko, by spłynąć z tej wody, zrzucić żagle, przypłynąć do najbliższego brzegu i przeczekać. Nie ma innego wyjścia. Te wiatry są tak nieprzewidywalne, że potrafią przewrócić najbezpieczniejszą łódkę. Jeżeli się tego nie rozumie, nie powinno się wypływać na wodę – podsumowuje.

Jak zacząć przygodę z żeglarstwem?/Jacht Misja

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Marcin Mazewski
Data emisji: 23.07.2021
Godzina emisji: 17.21

IAR/kr

Polecane