Jadwiga i Jerzy z Doliny Szczęścia [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jadwiga i Jerzy z Doliny Szczęścia [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Jerzy Ekiert, bohater reportażu Katarzyny Michalak "Dolina Szczęścia"Foto: Katarzyna Michalak

Państwo Jadwiga i Jerzy Ekiertowie z Tomaszowic byli małżeństwem ponad 50 lat. W kwietniu 2021 pojechali do uzdrowiska koło Szklarskiej Poręby – miejscowości, w której się poznali. Pewnego dnia, w czasie samochodowej wycieczki, hamulce pojazdu pana Jerzego odmówiły posłuszeństwa… Czy istnieje miłość szczęśliwa, skoro każdy związek musi się kiedyś skończyć? W sposób zaplanowany albo w sposób naturalny?

Historia pewnej korespondencji

Historia reportażu "Dolina Szczęścia" zaczęła się 10 lat temu, kiedy Katarzyna Michalak spotkała się z Jadwigą Ekiert. Powstała wtedy opowieść, której bohaterką była pani Jadwiga – lekarka, społecznik, niezwykła osobowość. W 2020 roku pan Jerzy Ekiert zaproponował Katarzynie nagranie audycji o jego i żony korespondencji. Choroba dziennikarki uniemożliwiła zrealizowanie tego reportażu. "Dolinę Szczęścia" o pięknej miłości, której tragiczny finał dopisał los, reportażystka zrealizowała rok później. Jej bohaterem stał się pan Jerzy. Jego wspomnieniom towarzyszył głos żony, zarejestrowany przed laty.

– Jest tu wiele zdjęć z naszego wspólnego życia i z życia mojej żony – mówi pan Jerzy, pokazując autorce reportażu swojego rodzaju ołtarzyk pamięci poświęcony związkowi z Jadwigą. – To kolejne etapy w rozwoju naszego małżeństwa, bardzo ważne dla naszego życia osobistego i rodzinnego. Te wybrane zdjęcia podtrzymują mnie na duchu. Mogę sobie przypomnieć nasze wspólne momenty – opowiada.

Najczęściej czytane

Katarzyna Michalak: najważniejsze jest spotkanie z autentycznym bohaterem

Katarzyna Michalak jest dziennikarką Radia Lublin, specjalizującą się w dziedzinie reportażu artystycznego oraz dokumentu. W rozmowie, którą usłyszymy obok reportażu, autorka mówi: "Szukam jakiejś możliwości w języku radia, czyli dźwięku, aby opowiedzieć historię, aby opowiedzieć ją tak, aby była ona trudno przekładalna na jakiekolwiek inne tworzywo (…), w reportażu najważniejsze jest spotkanie z autentycznym bohaterem (…), z jego głosem, który jest symbolicznym wykładnikiem osobowości (…) i tak próbuję budować tę historię, aby to była (…) opowieść o życiu (…), żeby wynikała z tego jakaś generalna prawda o życiu".

Autorka "Doliny Szczęścia" jest laureatką wielu nagród, między innymi Melchiora, Prix Marulić, Prix Europa i, nade wszystko, dwukrotnie – Prix Italia.

Dolina Szczęścia – konkretne miejsce w Szklarskiej Porębie – stanowi klamrę opowieści. To tam rozpoczyna się historia państwa Ekiertów i tam się kończy. Nieopodal, pod koniec XIX wieku, bracia Hauptmannowie stworzyli kolonię dla artystów, nazwaną Doliną Siedmiu Domów. Idylliczny krajobraz i dramat dwojga ludzi ukrywa tytuł reportażu.


Posłuchaj

52:01
"Dolina Szczęścia" – premiera reportażu autorstwa Katarzyny Michalak (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Dolina Szczęścia"
Autorka reportażu: Katarzyna Michalak
Przygotowali: Barbara MarcinikWojciech Dorosz – wydawca
Data emisji: 8.05.2022
Godzina emisji: 18.41

kr

Polecane