Matury 2022. Był język polski i "Pan Tadeusz". Teraz czas na matematykę!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Matury 2022. Był język polski i "Pan Tadeusz". Teraz czas na matematykę!
4 maja 2022 roku odbył się egzamin z języka polskiego – pierwszy egzamin w ramach Matur 2022. We czwartek 5 maja maturzyści zdają egzamin z matematykiFoto: PAP/Marcin Bielecki

4 maja rozpoczęły się Matury 2022. 300 tys. uczniów zmagało się z językiem polskim na poziomie podstawowym, a dziś rozwiązują zadania z matematyki. 

  • 4 maja 2022 roku odbył się pierwszy egzamin w ramach Matur 2022. Jeden z tematów przedstawionych uczniom podczas egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym brzmiał: czym dla człowieka może być tradycja, na podstawie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
  • We czwartek 5 maja maturzyści zdają egzamin z matematyki. Zdający rozpoczęli pisanie 170-minutowego egzaminu punktualnie o godz. 9.00.
  • W tym roku oraz w dwóch kolejnych latach, część działów matematyki jest wyłączona z wymagań egzaminacyjnych. Jest to spowodowane długim okresem nauki zdalnej, którą licealiści odbywali ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.
  • Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym maturzyści napiszą 11 maja.

Matura z języka polskiego. "Pan Tadeusz" w Roku Romantyzmu

Rozprawki na temat: czym dla człowieka może być tradycja, na podstawie "Pana Tadeusza", lub kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia, na podstawie "Nocy i dni", albo analiza wiersza Józefa Barana – takie tematy do wyboru mieli zdający maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym.

– Wielu obstawiało, że w Roku Romantyzmu Polskiego pojawi się coś najbardziej klasycznego z literatury romantycznej, a co może być bardziej klasycznego niż Pan Tadeusz? – pyta badacz literatury prof. Piotr Śliwiński.  – Ta matura jest bardzo trudna, a nawet powiedziałbym ryzykowna. Pan Tadeusz oczywiście jest pochwałą tradycji, ale też jest opowieścią o tym, jak pewien wątek tradycji się zakończył. Jest opowieścią o krajobrazie przed zagładą – stwierdza.

Matematyka jest uważana przez większość za przedmiot o wiele trudniejszy, jednak i egzamin z języka polskiego stawia przed maturzystą pewne pułapki. – Nie były to łatwe zagadnienia. Nie chciałbym się z nimi mierzyć, nawet teraz, ponieważ wprowadzają nas one w matnię różnych wątków. Jeżeli chcieć być trochę bardziej subtelnym i uczciwym w stosunku do tych utworów, nie jest łatwo wybrnąć drogami tych pytań, które zostały zarysowane – mówi profesor. 

Najczęściej czytane

Egzamin maturalny z matematyki okrojony z powodu nauki zdalnej

Dziś na maturze królowa nauk – matematyka. Zdający rozpoczęli pisanie egzaminu na poziomie podstawowym we czwartek, punktualnie o godzinie 9.00 i potrwa 170 minut. W tym czasie zdający zmierzą się z zadaniami zamkniętymi oraz otwartymi, przy których będą musieli przedstawić swoje rozwiązania. W tym roku maturzyści mogą liczyć na ułatwienia. Każdy egzamin maturalny odbywa się na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej.

Co to oznacza w przypadku matematyki?  Część działów jest wyłączona z wymagań egzaminacyjnych. One nadal są w podstawie programowej i nadal powinny być kształcone, natomiast nie będzie zadań z tych działów na egzaminie maturalnym w tym roku i w kolejnych dwóch latach. To są m.in. działy dotyczące brył i wybranych elementów funkcji – wyjaśnia dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Okrojony egzamin z matematyki jest oczywiście skutkiem wyjątkowo długim okresem nauki zdalnej, który wymusiła na systemie szkolnictwa pandemia koronawirusa. – Dobrze, że zostało wzięte pod uwagę to, że nie byliśmy w szkole. Ktoś może uważać, że są mniejsze wymagania, ale patrząc na to, że większość liceum spędziliśmy w domu, myślę, że jest to jak najbardziej słuszne – komentuje jedna z maturzystek.

Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym maturzyści napiszą 11 maja. Czekają ich zadania z takich działów jak m.in. trygonometria, geometria analityczna, planimetria, geometria przestrzenna i arytmetyka.  

Posłuchaj

3:38
Matura z języka polskiego. Maturzyści zmagali się z "Panem Tadeuszem" (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

2:51
Matury 2022 i egzamin z matematyki (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autorzy materiałów reporterskich: Katarzyna Ingram, Jacek Butlewski
Data emisji: 05.05.2022
Godziny emisji: 6.47, 8.19

IAR/kr

Polecane