Wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii testem dla całej Europy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii testem dla całej Europy
Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski i Bułgarii, jako powód podając odrzucenie płatności w rublachFoto: shutterstock.com

Polska i Bułgaria poinformowały o wstrzymaniu dostaw gazu z Rosji. Oba kraje odmówiły realizacji żądań Moskwy, by zmienić sposób rozliczania opłat za gaz w taki sposób, by importerzy musieli kupować ruble na rynku walutowym, tym samym stale wzmacniając rosyjską walutę. – Rosjanie wybrali sobie te dwa kraje jako poligon doświadczalny i element testu dla całej Unii Europejskiej – ocenia dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce wschodniej Grzegorz Kuczyński.

Rosyjski gaz tylko za ruble

Od środowego poranka 27 kwietnia rosyjski gaz nie płynie do Polski przez Jamał; kurek został zakręcony – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. W tym samym czasie wstrzymanie dostawy gazu z Rosji potwierdziło również Ministerstwo Energetyki w Bułgarii. Gazprom wstrzymał dostawy gazu do tych krajów, jako powód podając odrzucenie płatności w rublach.

– Rosjanie wybrali sobie te dwa kraje jako poligon doświadczalny i element testu dla całej Unii Europejskiej. W przypadku Polski nie jestem zdziwiony, bo i tak wiadomo, że pod koniec roku zakończylibyśmy współpracę z Rosjanami, ale w przypadku Bułgarii zaskoczenie jest większe. Przez Bułgarię przebiega ważny odcinek gazociągu Turk Stream. Jest to gazociąg, którym przez Morze Czarne i Turcję rosyjski gaz płynie do Serbii i na Węgry. Mówiąc krótko, zakręcenie kurka Bułgarii spowodowało, że żaden z krajów, które kupują gaz od Rosji, nie może czuć się bezpiecznie – mówi w audycji "Świat do trzeciej" Grzegorz Kuczyński, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce wschodniej.

Grecja zapowiedziała, że pomoże Bułgarii, a premierzy obu krajów rozmawiali o tym przez telefon. Strona grecka poinformowała, że bułgarskie władze zamówiły już dostawy gazu LNG z greckiego terminala. Ateny nie wykluczają też częściowego przekierowania biegnącego z Rosji gazociągu Turk Stream.

Najczęściej czytane

Chwyt Putina podzieli Europę?

Jak ze wstrzymaniem dostaw rosyjskiego gazu poradzi sobie reszta Europy? Przypomnijmy, że wciąż działa gazociąg Nord Stream 1, który przesyła gaz do Niemiec. – Pojawia się dużo doniesień ze strony mediów biznesowych, że kilka krajów jest gotowych ustąpić Putinowi i zgodzić na żądanie zapłaty za gaz rublami. Kraje te już otwierają konta rublowe w Gazprom banku. Wygląda na to, że są gotowe na takie ustępstwa, mimo że Komisja Europejska jednoznacznie twierdzi, że przejście na płatność w rublach byłoby naruszeniem sankcji nałożonych na Rosję – informuje ekspert.

– Rosyjski prezydent zrobił to, do czego nigdy nie posunęli się Sowieci. Władimir Putin świadomie wykorzystuje energię jako broń i narzędzie nacisku na UE, by dzielić i podważać jej solidarność z Ukrainą. To test dla Europejczyków – komentował w piątek zuryski dziennik "Tages-Anzeiger" wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii.

– Chwyt Putina dotyczący rubli ma na celu próbę podzielenia Unii Europejskiej, ale też wzmocnienia rosyjskiej waluty. Sankcje, które były wprowadzone na początku wojny i które faktycznie uderzyły w kurs rubla, teraz nie są tak skuteczne. Jeżeli niektóre spółki europejskie pójdą na ustępstwa w tej kwestii, kurs rubla się umocni i sankcje zachodnie w jeszcze mniejszym stopniu będą obciążać rosyjską gospodarkę – przewiduje gość Trójki.

Posłuchaj

1:43:52
Rosyjski Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski i Bułgarii. Jakie są zamiary Władimira Putina? (Świat do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

https://www.youtube.com/watch?v=ANggexzLI7w

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Grzegorz Kuczyński (dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce wschodniej)
Data emisji: 30.04.2022
Godzina emisji: 13.08

iar/kr

Polecane