Witkacy, Miles Davis na wystawie i aukcji fotografii kolekcjonerskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Witkacy, Miles Davis na wystawie i aukcji fotografii kolekcjonerskiej
Anton Corbijn, autor fotograficznego portretu Milesa DavisaFoto: Shutterstock.com/360b

W warszawskiej siedzibie jednego z domów aukcyjnych można oglądać prace prezentujące niemal stuletnią historię polskiej, ale także światowej, fotografii. Wystawa potrwa jeszcze tylko trzy dni, w czwartek 28 kwietnia zakończy się aukcją.

  • Na wystawie zaprezentowanych jest ponad 200 prac polskich i zagranicznych fotografów.
  • Wśród wystawionych prac są m.in. portret Witkacego, fotografie autorstwa Natalii LL, Ewy Partum oraz portret ikoniczny Milesa Davisa wykonany przez Antona Corbijna

Okładkowy Miles Davis

– Jest tu ponad 200 prac. To jest naprawdę przegląd polskiej fotografii: od piktorialistów, przez awangardę, aż do bardzo współczesnej fotografii. Ale także, z czego bardzo się cieszę i jestem dumna, fotografia zagraniczna: takie nazwiska, które można zobaczyć tylko u nas – opowiada Katarzyna Żebrowska, koordynatorka wystawy i aukcji. – Mamy np. przepiękną, okładkową pracę Antona Corbijna "Wizerunek Milesa Davisa", który został stworzony w 1985 roku. Jest to jedno z najlepszych zdjęć tego muzyka, ale także w historii medium fotograficznego, jeden z najlepszych portretów – wskazuje.

– Corbijnowi udało się uchwycić skupione spojrzenie Davisa, w którym jest skupienie, trochę zadziwienia, ale widać też ból, bo jazzman był wtedy bardzo chory. I to wszystko jest niesłychanie wymowne – tłumaczy.

Witkacy i kobiety

Można też obejrzeć, a potem kupić, portret Witkacego. – To pozycja obowiązkowa w aukcjach fotografii kolekcjonerskiej, ponieważ Witkacy jest jedną z fantastycznych osobowości naszej kultury i sztuki. Był bardzo plastyczny, jeżeli chodzi o twarz: miał niesamowita umiejętność wykrzywiania się, robienia min. Twarzą pokazywał naprawdę różne rzeczy i to widać na pracy, którą prezentujemy – mówi Trójkowy gość.

Przeczytaj także

  • Ukraina na jednym zdjęciu. Wystawa "Slava Ukraini" w warszawskiej Galerii Czwartek
  • Kalejdoskop różnych spojrzeń. Wystawa "Tu zaszła zmiana"
  • Kolaże-wycinanki Wisławy Szymborskiej we Wrocławiu

Stosunkowo licznie jest reprezentowana fotografia kobieca. – Najwięcej kobiet jest w tej części, którą możemy nazwać sztuką feministyczną. Począwszy od Natalii LL, która prawdopodobnie jest najbardziej znana publiczności, ale jest także portret Ewy Partum: montaż, który zrobiła, wklejając swój nagi portret w różne miejsca w Warszawie – opisuje Katarzyna Żebrowska. – Do tego dochodzą prace młodszych fotografek, takich jak Aneta Grzeszykowska, która też bardzo mocno eksponuje swoją intymność i prezentuje siebie w sytuacjach, które nie powinny ujrzeć światła dziennego – dodaje.


Posłuchaj

6:58
Wystawa i aukcja fotografii kolekcjonerskiej (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Katarzyna Żebrowska (koordynatorka wystawy i aukcji)
Data emisji: 26.04.2022
Godzina emisji: 11.41

pr

Polecane