Jedna książka rocznie. Dlaczego tak mało czytamy?
2022-04-26, 07:04 | aktualizacja 2022-04-26, 10:04
Czytelnictwo w Polsce wróciło do czasów sprzed pandemii. Tę informację przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tylko 38 procent Polaków przeczytało w ciągu roku choć jedną książkę.
- Ministerstwo prowadzi działania, które na stałe mają zmieniać postawy czytelnicze. Najważniejszym działaniem jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, który obejmuje cztery obszary wsparcia oferty bibliotek publicznych: inwestycje w infrastrukturę bibliotek, zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego oraz bibliotek szkolnych i pedagogicznych, a także program dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa - mówi przedstawicielka resortu.
Niebagatelne przyczyny
Powodów niewielkiego zainteresowania książkami jest wiele. - Brak czasu, "dedlajny", permanentne zmęczenie to niebagatelne przyczyny. Czytanie książek jest odpoczynkiem, ale jednak wymaga wysiłku - podkreśla Piotr Jakubowski, kulturoznawca z UKSW.
E-booki górą
- Przez ostatnie dwa lata, kiedy biblioteki były w zasadzie zamknięte, czytelnicy zaczęli kierować się w stronę e-booków. Mamy wrażenie, że przyzwyczaili się do tego. Chyba tylko ci, którzy kochają papierowe książki, wracają do nas - mówi Dorota Górniak, dyrektor biblioteki na warszawskiej Ochocie.
Przeczytaj także:
- Stan czytelnictwa w Polsce. Dr Makowski: sytuacja nie jest zła
- Tomasz Makowski: czytelnictwo w Polsce jest na poziomie sprzed pandemii
- Rozumiem plusy płynące z tego, by na jednym urządzeniu mieć całą bibliotekę, ale nie sądzę, żeby w przyszłości książki uległy pełnej digitalizacji - ocenia Piotr Jakubowski i dodaje, że "książki pomagają nam lepiej zrozumieć siebie, ludzi i świat".
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 26.04.2022
Godzina emisji: 7.52