Jedna książka rocznie. Dlaczego tak mało czytamy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jedna książka rocznie. Dlaczego tak mało czytamy?
Co decyduje o tym, że niewiele czytamy?Foto: Shutterstock.com/Damian Lugowski

Czytelnictwo w Polsce wróciło do czasów sprzed pandemii. Tę informację przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tylko 38 procent Polaków przeczytało w ciągu roku choć jedną książkę.

- Ministerstwo prowadzi działania, które na stałe mają zmieniać postawy czytelnicze. Najważniejszym działaniem jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, który obejmuje cztery obszary wsparcia oferty bibliotek publicznych: inwestycje w infrastrukturę bibliotek, zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego oraz bibliotek szkolnych i pedagogicznych, a także program dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa - mówi przedstawicielka resortu.

Niebagatelne przyczyny

Powodów niewielkiego zainteresowania książkami jest wiele. - Brak czasu, "dedlajny", permanentne zmęczenie to niebagatelne przyczyny. Czytanie książek jest odpoczynkiem, ale jednak wymaga wysiłku - podkreśla Piotr Jakubowski, kulturoznawca z UKSW.

E-booki górą 

- Przez ostatnie dwa lata, kiedy biblioteki były w zasadzie zamknięte, czytelnicy zaczęli kierować się w stronę e-booków. Mamy wrażenie, że przyzwyczaili się do tego. Chyba tylko ci, którzy kochają papierowe książki, wracają do nas - mówi Dorota Górniak, dyrektor biblioteki na warszawskiej Ochocie. 

Przeczytaj także:


- Rozumiem plusy płynące z tego, by na jednym urządzeniu mieć całą bibliotekę, ale nie sądzę, żeby w przyszłości książki uległy pełnej digitalizacji - ocenia Piotr Jakubowski i dodaje, że "książki pomagają nam lepiej zrozumieć siebie, ludzi i świat".


Posłuchaj

2:55
Popandemiczne czytelnictwo w Polsce (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 26.04.2022
Godzina emisji: 7.52

Polecane