Języki regionalne – teraźniejszość i przyszłość
2022-04-19, 08:04 | aktualizacja 2022-05-05, 18:05
W Polsce obowiązują dwa języki urzędowe: polski i kaszubski. Ponadto w kraju używane są dialekty: mazowiecki, małopolski, wielkopolski, śląski oraz mieszane na wschodzie kraju i tzw. nowe dialekty mieszane na zachodzie i północy.
UNESCO szacuje, że co dwa tygodnie na świecie umiera jeden język – głównie w Australii i Ameryce, ale tam też najczęściej odkrywane są nowe. W Europie języki giną znacznie rzadziej. Jak jest w Polsce?
Język kaszubski – regionalny czy nie?
– W 2005 roku język kaszubski został uznany za język regionalny. Do tego miana aspiruje mnóstwo gwar, między innymi śląska, która przez wielu uważana jest za język – mówi dr hab. Alina Kępińska z Zakładu Historii Języka Polskiego i Dialektologii Uniwersytetu Warszawskiego.
– Kaszubi nie za bardzo przepadają za określaniem ich mowy mianem języka regionalnego – zaznacza Roman Drzeżdżon, muzealnik i regionalista kaszubski. – To nie jest język używany tylko u nas, na Pomorzu Gdańskim, ale także w Kanadzie. Wolimy określenie język kaszubski – dodaje.
Kontakty domowe
O języku regionalnym możemy w zasadzie mówić tylko i wyłącznie w przypadku kontaktów domowych. Kaszubów jest w tej chwili około ośmiu tysięcy, ale wielu z nich nie posługuje się tym językiem. Język polski – który jest językiem awansu społecznego, pracy, szkoły – wypiera język kaszubski, także w domowej komunikacji – dodaje Alina Kępińska.
Język angielski, czyli lingua latina
Co możemy powiedzieć o przyszłości języków regionalnych? – Z jednej strony mamy nowożytną lingua latina, czyli język angielski. Uznaliśmy go za taki, który pozwala komunikować się i pracować, ale też za wyznacznik przynależności do innego świata – podkreśla dr Tomasz Kowalczuk, filolog i publicysta.
Posłuchaj
Język kaszubski / Magazyn Płyń Pod Prąd
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Piotrkowicz
Data emisji: 19.04.2022
Godzina emisji: 8.19
mk