Prawosławna Wielkanoc: jakie są różnice?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prawosławna Wielkanoc: jakie są różnice?
Liturgia Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego w greckokatolickim soborze archikatedralnym w PrzemyśluFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Wyznawcy kościoła prawosławnego przygotowują się do obchodów świąt wielkanocnych. To wyjątkowo ważny dzień, szczególnie dla mieszkańców Ukrainy. Jak będą obchodzić Wielkanoc? Jakie zwyczaje panują w ich domach?

  • Na Ukrainie zdecydowaną większość stanowią prawosławni, resztę – głównie katolicy;
  • Prawosławna Wielkanoc wypada tydzień po Wielkanocy katolickiej.

Coraz więcej wiernych

– Nie ma dokładnych szacunków, ilu jest wiernych poszczególnych Kościołów na Ukrainie, natomiast warto pamiętać, że katolicy to również grekokatolicy i katolicy obrządku wschodniego, bizantyjskiego, których naprawdę jest na Ukrainie sporo. Mieszkają głównie na zachodzie kraju i świętują tak, jak prawosławni, czyli w tym roku – tydzień później – mówi Paweł Buszko, do niedawna korespondent Polskiego Radia w Kijowie. – Wielkanoc prawosławna i grekokatolicka jest obchodzona różnie. Wszystko zależy od Paschy żydowskiej i pierwszej wiosennej pełni księżyca: te dwa warunki muszą być spełnione – tłumaczy.

Przeczytaj także


Za czasów Związku Radzieckiego obchodzenie świąt nie było dobrze widziane i wiele osób rezygnowało z organizowania wielkanocnych uroczystości. Po rozpadzie Związku i odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości coraz więcej mieszkańców uczęszcza cerkwi i wraca do Kościoła. Tak jest właściwie wszędzie, także w dużych miastach.

Witki wierzbowe zamiast palemek

– W niedzielę gdy rzymscy katolicy świętowali Wielkanoc, wierni Kościołów wschodnich, których na Ukrainie jest zdecydowana większość, obchodzili palmową niedzielę. Święcili nie palemki, ale gałązki wierzbowe, z baziami. Już rozwinięte pąki, symbolizowały odradzającą się przyrodę i odradzające się życie, co zresztą jest bardzo ważne w obecnych warunkach – opowiada Trójkowy ekspert. – Potem rozpoczął się Wielki Tydzień z ważnym i wyjątkowo symbolicznym, podobnie zresztą jak u zachodnich chrześcijan, Triduum Paschalnym, czyli Piątkiem, Sobotą i Niedzielą, czasem rozpamiętywania męki Jezusa, jego ukrzyżowania i wreszcie zmartwychwstania – dodaje.


Posłuchaj

11:02
Jak się obchodzi Wielkanoc na Ukrainie? (Świat świąt/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ukraińcy świętują Wielkanoc później niż katolicy, ponieważ posługują się kalendarzem juliańskim. Najczęściej jest to różnica dwóch tygodni. W tym roku Wielkanoc przypada jednak tydzień później niż w kościele katolickim. Święta związane są z wieloma, lokalnymi tradycjami. Klasycznym i uniwersalnym dla wszystkich Ukraińców symbolem jest tzw. pascha, czyli słodki wypiek. Do tego, zgodnie z tradycją ludową, wielu ozdabia pisanki i maluje je w rozmaite, kolory. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Paweł Buszko
Data emisji: 16.04.2022
Godzina emisji: 14.12

pr

Polecane