Wielkanoc w Jerozolimie. Wojciech Cegielski: tam nie ma święcenia pokarmów w koszyczku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielkanoc w Jerozolimie. Wojciech Cegielski: tam nie ma święcenia pokarmów w koszyczku
Bazylika Grobu Pańskiego w JerozolimieFoto: shutterstock.com/Sean Pavone

Katolicy w Jerozolimie rozpoczynają Wielkanoc jako pierwsi. Wbrew naszym wyobrażeniom w to ważne święto wcale nie zobaczymy tam koszyczków wielkanocnych, czekoladowych zajączków i pisanek, bowiem wśród mieszkańców Ziemi Świętej katolicy stanowią mniejszość. O tym, jak wyglądają Święta Wielkanocne w najważniejszym dla chrześcijan miejscu, opowiedział korespondent Polskiego Radia w Jerozolimie Wojciech Cegielski.

Jerozolimscy katolicy już świętują Wielkanoc

Katolicy w Jerozolimie jako pierwsi na świecie rozpoczęli właśnie świętowanie Wielkanocy. W Bazylice Grobu Świętego – najważniejszym chrześcijańskim kościele – odprawiono najważniejszą mszę w roku.

Msza Wigilii Paschalnej odprawiana jest w kościołach na świecie w sobotni wieczór. W Jerozolimie rozpoczyna się ją już w sobotni poranek, co wynika z zawartej jeszcze w XIX wieku umowy między poszczególnymi odłamami chrześcijaństwa, które administrują bazyliką. Każde wyznanie ma bowiem przydzielone godziny modlitw, by wzajemnie sobie nie przeszkadzać.

– Pozostałe kościoły mają swoje obrzędy i kalendarze. Franciszkanom, którzy są odpowiedzialni za liturgię katolicką w Bożym Grobie, nie udało się zmienić tego kalendarza i wszystko odbywa się rano – mówi pracujący w Jerozolimie dominikanin ojciec Łukasz Popko.

Najczęściej czytane

Tradycyjna polska Wielkanoc tylko na straganach i w kościołach

Jak zwraca uwagę korespondent Polskiego Radia w Jerozolimie Wojciech Cegielski, Wielkanoc w Ziemi Świętej wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce.  Tych różnic jest bardzo wiele, np. tam nie ma święcenia pokarmów w koszyczku. Przypomnijmy, że chrześcijanie są w Ziemi Świętej mniejszością  najwięcej jest żydów i muzułmanów. Wśród samych chrześcijan katolicy są mniejszością, a najwięcej wśród chrześcijan w Ziemi Świętej jest wyznawców prawosławia. Stąd katolickie świętowanie jest świętowaniem dość skromnym – opowiada dziennikarz.

W tym roku katolicka Wielkanoc zbiega się w czasie z rozpoczętym wczoraj wieczorem żydowskim świętem Paschy. – Jeżeli pojedziemy do Ziemi Świętej na Wielkanoc, to prędzej zorientujemy się, że jest żydowska Pascha, np. po opustoszałych ulicach Jerozolimy Zachodniej. Wielkanoc tak naprawdę zobaczymy na Starym Mieście, bo tam są stragany z pamiątkami, no i w kościołach – mówi gość audycji "Pora na Trójkę".


Posłuchaj

4:23
W Jerozolimie już rozpoczęła się Wielkanoc. Relacja Wojciecha Cegielskiego (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 Tajemnice Grobu Świętego/Uniwersytet Śląski

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiegoWojciech Cegielski (korespondent Polskiego Radia w Izraelu)
Data emisji: 16.04.2022
Godzina emisji: 8.24

IAR/kr

Polecane