"Czytamy dla Ukrainy". Aktorzy czytają dramaty ukraińskich twórców
2022-04-14, 10:04 | aktualizacja 2022-04-17, 22:04
Teatr Ateneum w Warszawie otworzył serię prezentacji "Czytamy dla Ukrainy". Co miesiąc aktorzy, pod reżyserskim okiem dyrektora Artura Tyszkiewicza, czytają współczesne dramaty ukraińskie. Cykl zapoczątkowało czytanie performatywnej sztuki Nedy Neżdany.
Neda Neżdana – symbol ludzi teatru sprzeciwiających się wojnie
W warszawskim Teatrze Ateneum 12 kwietnia zainicjowano nowy cykl pt. "Czytamy dla Ukrainy", podczas którego prezentowana jest współczesna dramaturgia ukraińska. W ramach pierwszej prezentacji aktorki Teatru Ateneum Olga Sarzyńska i Milena Suszyńska przeczytały sztukę Nedy Neżdany zatytułowaną "Kto otworzy drzwi". Opiekunem merytorycznym i reżyserem tych czytań jest dyrektor teatru Artur Tyszkiewicz.
– Chciałem rozpocząć od Nedy Neżdany, ponieważ jakiś czas temu ogłosiła ona poprzez portal E-teatr odezwę do całego świata, pisaną z bunkra w Kijowie. Pomyślałem, że ta dramatopisarka jest symbolem głosu pisarzy i ludzi teatru – mówi dyrektor Teatru Ateneum.
- Opowieść o Ukrainie - byśmy poznali się lepiej, głębiej, prawdziwiej
- Rysunkowy dziennik czasów wojny
- Svitlana Oleshko i eksperymentalny teatr Ukrainy
– Można powiedzieć, że "Kto otworzy drzwi" to sztuka napisana w duchu gogolowskim. Ta czarna komedia powstała jeszcze przed wojną na Ukrainie, ale – mimo że niebezpośrednio – to odnosi się do sytuacji wojennej. Opisuje stan egzystencjalny, w którym my jako ludzie nie wiemy, jak się zachować w sytuacji zagrożenia życia. To wszystko, jak to u Neżdany, ujęte zostało w nawias. Jest to rzeczywistość metaforyczna, groteskowa. Na swój sposób jest to również tekst o współczesnej Ukrainie – tej sprzed wojny. Ukazuje kondycję człowieka postsowieckiego, kogoś, kto staje przed koniecznością dokonywania wolnych wyborów. Sądzę, że Neda Neżdana bardzo trafnie ujęła w tej metaforze uwięzienia w kostnicy pewien rodzaj lęku egzystencjalnego, który istnieje w człowieku – opowiada opiekun przedsięwzięcia.
Teatr Ateneum przygotowuje specjalny teledysk w hołdzie dla Ukrainy
Cyklowi "Czytamy dla Ukrainy" będzie towarzyszył teledysk, zrealizowany przez aktorów Teatrów Ateneum oraz studentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Blisko sto osób w hołdzie Ukrainie i jej mieszkańcom zaśpiewa piosenkę zespołu Taraka, która powstała i była wykorzystywana podczas rewolucji na Majdanie. W przedsięwzięciu gościnnie biorą udział: Magda Umer, Artur Andrus, Michał Bajor, Jacek Bończyk oraz ukraiński artysta Dmitrij Makliakow.
Dochód z prezentacji "Czytamy dla Ukrainy" w Teatrze Ateneum jest przeznaczany na pomoc Ukrainie.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 14.04.2022
Godzina emisji: 10.41
IAR/kr