12. rocznica katastrofy smoleńskiej w Polskim Radiu. Wspomnienia, koncerty, reportaże
2022-04-10, 23:04 | aktualizacja 2022-04-11, 08:04
Za nami obchody 12.rocznicy katastrofy smoleńskiej. Na antenach polskiego Radia emitowaliśmy audycje specjalne, reportaże oraz wspomnienia dotyczące katastrofy smoleńskiej i wszystkich jej ofiar. Nie zabrakło również komentarzy socjologów, politologów, psychologów, polityków, osób duchownych i publicystów. Serwisy informacyjne anten przekazywały relacje z obchodów 12. rocznicy katastrofy.
10 kwietnia na godz. 17.00 retransmitowano Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny "W hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej", który odbył się 18 kwietnia 2010 roku. O godz. 08.41 na antenach Polskiego Radia: w Programie 1, Programie 2, Programie 3, Czwórce i Polskim Radiu 24 – odczytano nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.
W 12. rocznicę tego tragicznego wydarzenia portal polskieradio.pl przygotował specjalny serwis internetowy poświęcony pamięci zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zebrane zostały najważniejsze cytaty oraz nagrania przemówień Lecha Kaczyńskiego z lat jego prezydentury. Serwis uzupełnia bogata kolekcja archiwalnych nagrań poświęconych postaci prezydenta oraz galeria zdjęć z najważniejszych uroczystości i wystąpień.
Na antenach Polskiego Radia prezentowane były fragmenty z dwóch pomnikowych albumów fonograficznych wydanych przez Polskie Radio w 2020 roku w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej: "Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo" oraz "Smoleńsk – ostatnia misja".
10 kwietnia
W serwisach Trójki bieżące relacje z wydarzeń rocznicowych
08.00-09.00 – Audycja specjalna – Magdalena Złotnicka
Archiwalia, wspomnienie ofiar, w tym zawarte na płytach "Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo" i "Smoleńsk – ostatnia misja" wydanych przez Polskie Radio S.A, faktografia.
Posłuchaj
08.41 – Apel pamięci – odczytane zostaną nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej
10.00-11.00 – "Śniadanie w Trójce" / wydanie specjalne – Beata Michniewicz
W audycji rozmawialiśmy o rosyjskich zbrodniach na ludności cywilnej na Ukrainie, możliwości ich udokumentowania i osądzenia winnych, a także perspektywach rozwoju sytuacji na Ukrainie i pokonania Rosji.
Posłuchaj
Nawiązaliśmy również do ciągle budzącej wątpliwości kwestii katastrofy smoleńskiej: zacierania śladów przez Rosjan, przetrzymywania dowodów i ciągle żywych wątków domniemanego zamachu.
Goście:
- Jurij Banachewycz, agencja prasowa UKRINFORM
- Mariusz Cielma, red. nacz. "Nowa Technika Wojskowa"
- prof. Michał Kleiber, red. nacz. "Wszystko Co Najważniejsze"
- prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog, Polska Akademia Nauk
14.00-15.00 – "Trójka literacka" / wydanie specjalne – Tomasz Zapert
Zapiski, wspomnienia, relacje, które ukazały się na kartach książek, rozmowy z autorami lub, jeśli zostaną ujawnione nowe dokumenty, świadczące o zamachu, o których wspominał Jarosław Kaczyński, program specjalny odnoszący się do okoliczności.
Posłuchaj
17.30 – Transmisja orędzia Prezydenta RP Andrzeja Dudy
17.35-18.35 – Retransmisja koncertu "W hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej", który odbył się 18.04.2010
22.00-23.00 – "Reportaż w Trójce" – wydanie specjalne / "Zostawił dwie róże" – reportaż Ewy Szkurłat
Posłuchaj
Zajmował jedno z najważniejszych stanowisk w armii. Odpowiadał za pokojowe i bojowe operacje Wojska Polskiego, za bezpieczeństwo żołnierzy służących w polskich kontyngentach wojskowych. Generał Bronisław Kwiatkowski był pierwszym żołnierzem, który na czerwonym berecie nosił cztery gwiazdki. Pierwszym polskim oficerem, który zakończył studnia podyplomowe w Akademii Dowodzenia Bundeswehry w Hamburgu w Niemczech. Choć był żołnierzem jeszcze w Układzie Warszawskim – to pierwszy raz przekroczył granicę z Rosją, lecąc do Smoleńska. Biegle władał językiem rosyjskim, angielskim i niemieckim. Awanse zawdzięczał swojemu profesjonalizmowi, a nie łasce polityków. 4 kwietnia 2017 roku odbyła się ekshumacja jego szczątków. Była to 18. ekshumacja przeprowadzona w związku ze śledztwem ws. katastrofy smoleńskiej.
9 kwietnia
14.45 – "Kultura na weekend" – zapowiedź wydarzeń kulturalnych poświęconych 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej
15.00-16.00 – "Gdzie jest Pan Cogito" – prowadziła Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Audycja poświęcona 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz rozdawnictwo 3 albumów "Smoleńsk – ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku"
Za nami już 12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Choć wielu mówi, że o niej powiedziano już wszystko, to przecież prawdą jest, że tak epokowe wydarzenie kształtuje nasze życie polityczne, społeczne i pamięć historyczną na zawsze i ciągle na nowo. O jej aspektach rozmawialiśmy ze specjalistami z różnych dziedzin:
politologiem – księdzem profesorem Andrzejem Kobylińskim z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
europeistą – profesorem Tomaszem Grzegorzem Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego
historykiem – dr. Piotrem Gontarczykiem z Instytutu Pamięci Narodowej
17.00-18.00 – Audycja specjalna – prowadzili Krzysztof Grzesiowski i Michał Strzałkowski
10 kwietnia
Aktualności Jedynki (przez cały dzień)
08.41 – Apel pamięci – odczytane zostaną nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej
11.00-12.00 – Audycja specjalna / wspominamy i pamiętamy o tragedii smoleńskiej – prowadzi Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Małgorzata Wasserman, Magdalena Merta, Ewa Kochanowska oraz rozdawnictwo 3 albumów "Smoleńsk – ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku"
12.00-13.00 – Audycja specjalna – temat: rocznica katastrofy smoleńskiej – uroczystości, aktywności pod pałacem prezydenckim – prowadził Krzysztof Grzesiowski
16.00-17.00 – Audycja specjalna – podsumowanie dotychczasowych obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej, zapowiedź mszy i wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego po 21.00 – Paweł Lekki i Michał Strzałkowski
17.30 – Transmisja orędzia prezydenta RP Andrzeja Dudy
17.35-18.35 – Retransmisja koncertu "W hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej", który odbył się 18.04.2010
10 kwietnia
07.00-09.00 – "Poranek" – godz. 08.41 – lista ofiar katastrofy i Agnus Dei
10.00-12.00 – Audycja specjalna z wykorzystaniem archiwalnych nagrań Dwójki poświęconych ofiarom katastrofy ze specjalnie wybraną muzyką – prowadził Andrzej Sułek
13.00-13.46 - Słuchowisko Wacława Holewińskiego – "Strach trawi sumienie powoli"
Prod. 2020, reżyseria Janusz Kukuła, realizacja akustyczna Agnieszka Szczepańczyk, muzyka Piotr Salaber
Obsada: Anna Cieślak – Ewa Bąkowska, Jarosław Gajewski – Janusz Krupski, Andrzej Mastalerz – generał Mieczysław Smorawiński, Krzysztof Wakuliński – generał Bronisław Bohaterewicz, Grażyna Barszczewska – Lidia Holewińska, Andrzej Ferenc – Wacław Holewiński
17.30 – Transmisja orędzia Prezydenta RP Andrzeja Dudy
17.35-18.35 – Retransmisja koncertu "W hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej", który odbył się 18.04.2010
Polskie Radio 24, zgodnie z informacyjnym charakterem stacji, upamiętnił rocznicę katastrofy smoleńskiej, emitując rozmowy ukazujące to tragiczne wydarzenie z dzisiejszej perspektywy. Zaprezentowane zostały wspomnienia, fragmenty przemówień oraz wywiady. Ponadto na w Polskim Radiu 24 prowadziliśmy transmisję wystąpień związanych z obchodami 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej i rozmów z zaproszonymi gośćmi.
08.41 – Apel pamięci – odczytane zostaną nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej
9 kwietnia
14.00-15.00 – "Zaklinacze czasu" – audycja została w całości poświęcona zbrodni katyńskiej – rozmowa z dr. Michałem Korkuciem m.in. o tym, jak udawało się Rosjanom przez pół wieku podtrzymywać kłamstwo katyńskie? Jakie były jego konsekwencje?
Posłuchaj
10 kwietnia
Relacje z obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w serwisach informacyjnych
08.41 – Apel pamięci – odczytane zostały nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej
17.30 – Transmisja orędzia prezydenta RP Andrzeja Dudy
17.35-18.35 – Retransmisja koncertu "W hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej", który odbył się 18.04.2010
10 kwietnia
15.00-17.00 – dwugodzinne pasmo dedykowane ofiarom tragedii smoleńskiej
Program zainicjowała orkiestrowa Chaconne Krzysztofa Pendereckiego z Polskiego Requiem, kompozycja napisana w kwietniu 2005 roku pod wrażeniem odejścia Świętego Jana Pawła II, która potem stała się muzycznym motywem przewodnim obrazu Katyń Andrzeja Wajdy.
W paśmie zabrzmiały także, inspirowany Preludium A-dur Fryderyka Chopina, obraz symfoniczny w formie cyklu wariacji Z życia Narodu Zygmunta Noskowskiego oraz Epitafium katyńskie Andrzeja Panufnika. Główny trzon audycji stworzyła jednak Sonata b-moll Fryderyka Chopina ze słynnym Marszem żałobnym oraz komponowany przez Krzysztofa Pendereckiego w 2010 roku już ze świadomością tragedii smoleńskiej monumentalny cykl pieśni na głosy solowe, chór i orkiestrę Powiało na mnie morze snów. Pieśni zadumy i nostalgii. Ideowym jądrem tego cyklu była pieśń do fragmentów Fortepianu Szopena Cypriana Kamila Norwida, w której odzywają się echa Marsza żałobnego patrona anteny.
Specjalne serwisy drogowe poświęcone zmianom ruchu i ograniczeniom ze względu na obchody. Dotyczyły one nie tylko Warszawy, ale i całego kraju. Zwiększona została częstotliwość informacji drogowych w tej kwestii.
Zapraszamy!