"Bóg i proch". Tomasz Man i teatr, który można powąchać

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Bóg i proch". Tomasz Man i teatr, który można powąchać
Tomasz Man podczas Festiwalu "Dwa Teatry" 2019 otrzymał nagrodę za reżyserię słuchowiska "Mojżesz REMIX", które prezentowaliśmy na Scenie Teatralnej TrójkiFoto: Stanisław Loba

"Bóg i proch" to cykl eksperymentalnych spektakli teatralnych. Głównym celem projektu jest pobudzenie u odbiorcy wszystkich zmysłów, a co za tym idzie, również wyobraźni. Dźwięki w spektaklu tworzone są na żywo przez aktorów za pomocą przedmiotów codziennego użytku, m.in. smyczków, kieliszków, kauczukowych piłeczek.

W ten sposób reżyser i dramaturg Tomasz Man podejmuje się interpretowania motywów ze Starego Testamentu. – Mam przyjaciela w Niemczech, który jest dramaturgiem w teatrze w Akwizgranie. Ralph Blase poprosił mnie, żebym napisał reinterpretację Starego Testamentu. I to się stało dziesięć lat temu. Tekst został tam wystawiony, później napisałem trzy słuchowiska na jego podstawie: "Mojżesz", "Hiob" i "Gomora", które były prezentowane między innymi w Programie 3 Polskiego Radia. Oczywiście nie był to cały Stary Testament, wybrałem te części, które wydawały mi się najciekawsze dramaturgicznie i znaczeniowo – mówi Tomasz Man.

Czytaj także:

Teatr, który można powąchać 

– Ukuliśmy nazwę "audioteatr". Można go oglądać, ale i zamknąć oczy, słuchać. Jak również powąchać, bo na scenie smażymy steka z rozmarynem. Właściwie jest to teatr zmysłów zrealizowany za pomocą minimalistycznych środków wyrazu – dodaje rozmówca Małgorzaty Jakubowskiej.

Od Genesis do Noego

Jak podkreśla gość Trójki, spektakl zaczyna się od Genesis, czyli powstania świata, przez wygnanie Adama i Ewy z raju, są też postaci Kaina i Abla. – Kończymy na Noem, bo trzeba potopić tę ludzkość, która się Bogu nie udała – podsumowuje Tomasz Man.

Premiera i zapis wideo 

Premiera spektaklu "Bóg i proch" odbyła się 4 marca w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W pierwszej części pokazów występują: Małgorzata KożuchowskaMariusz Bonaszewski i Sambor Dudziński. Zarejestrowany spektakl można oglądać w podziemiach CSW.


Posłuchaj

3:36
Tomasz Man o spektaklu "Bóg i proch" (Trójka przed poludniem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tomasz Man (dramaturg, reżyser teatralny)
Autorka rozmowy: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 16.03.2022
Godzina emisji: 11.50

mk

Polecane