Konflikt Rosji z Ukrainą. Co oznacza dla świata?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Konflikt Rosji z Ukrainą. Co oznacza dla świata?
Spotkanie "Lublin solidarny z Ukrainą" na Placu Litewskim w Lublinie, 22 lutegoFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Uznanie przez Rosję niepodległości dwóch samozwańczych separatystycznych republik w Donbasie to poważna eskalacja napięcia wokół Ukrainy i w ogóle w całej Europie Wschodniej. Jakie mogą być tego skutki, co może się wydarzyć w najbliższych dniach, co zmieniło się w europejskim bezpieczeństwie od wczoraj?​ 

Gośćmi audycji byli Maria Piechowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz prof. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego na Uniwersytecie Warszawskim. 


Posłuchaj

47:43
Sytuacja na Ukrainie. Co zmieniło się w ciągu ostatnich 24 godzin. Jakie są możliwe scenariusze rozwoju wypadków? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wtorkowa eskalacja wydarzeń

We wtorek Rada Federacji dała zgodę Władimirowi Putinowi na użycie armii poza granicami Rosji. Wcześniej obie izby parlamentu ratyfikowały dekret o niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy i porozumienie o współpracy z nimi.

W imieniu prezydenta wniosek o użycie wojska poza granicami Rosji przedstawił senatorom wiceminister obrony Nikołaj Pankow. W uzasadnieniu oskarżył Ukrainę o ściągnięcie armii na linię rozgraniczającą z separatystycznymi regionami: ługańskim i donieckim. – Władze Ukrainy weszły na drogę przemocy – oświadczył wiceszef rosyjskiego resortu. 

Szczyt w sprawie wydarzeń na Ukrainie

Kancelaria Prezydenta oraz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch przekazali, że w piątek w Warszawie odbędzie się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki. W skład B9 wchodzi 9 krajów NATO z regionu Europy Środkowo-Wschodniej: Polska, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa i Estonia. 

Jak wcześniej informowało nieoficjalnie Polskie Radio, szczyt B9 w Warszawie został zwołany z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Ustalenia w sprawie szczytu zapadły podczas jego rozmów z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą oraz z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. 

Konflikt Rosji z Ukrainą – pierwsze sankcje 

W poniedziałek 21 lutego prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił ponadgodzinne orędzie, w którym nazwał Ukrainę "nieodłączną częścią" historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej. Podpisał dekret o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy – ługańskiego i donieckiego. Wydał także rozkaz siłom zbrojnym Rosji rozpoczęcia operacji "zagwarantowania pokoju" w Donbasie. Dzisiejsza Ukraina – jak mówił Władimir Putin podczas wystąpienia – znajduje się "pod zarządem zewnętrznym" i "została sprowadzona do poziomu kolonii z marionetkowym reżimem". 

– Decyzja Rosji o uznaniu republik separatystycznych to nie jest ostatni krok. To kolejny ruch szachowy w tej rozgrywce, którym Putin sprawdza, co tym razem zrobi Zachód, po którego stronie teraz jest ruch. Jeśli zareaguje słabo, to z punktu widzenia Rosji będzie to zachęta do dalszej eskalacji. Jeśli zareaguje mocno, to Rosjanie będą musieli się zastanowić, co dalej – mówił w "Trójce do trzeciej" dr Jakub Olchowski, kierownik Zespołu Europy Wschodniej Instytutu Europy Środkowej.

Konflikt rosyjsko-ukraiński był tematem wtorkowego "Salonu politycznego Trójki" oraz "Śniadania w Trójce":


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Goście: Maria Piechowska (Polski Instytutu Spraw Międzynarodowych), prof. Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 22.02.2022
Godzina emisji: 21.10

gs

Polecane