Konflikt Rosji z Ukrainą. Co oznacza dla świata?
Uznanie przez Rosję niepodległości dwóch samozwańczych separatystycznych republik w Donbasie to poważna eskalacja napięcia wokół Ukrainy i w ogóle w całej Europie Wschodniej. Jakie mogą być tego skutki, co może się wydarzyć w najbliższych dniach, co zmieniło się w europejskim bezpieczeństwie od wczoraj?
Spotkanie "Lublin solidarny z Ukrainą" na Placu Litewskim w Lublinie, 22 lutego
Foto: PAP/Wojtek Jargiło
Gośćmi audycji byli Maria Piechowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz prof. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego na Uniwersytecie Warszawskim.
Wtorkowa eskalacja wydarzeń
We wtorek Rada Federacji dała zgodę Władimirowi Putinowi na użycie armii poza granicami Rosji. Wcześniej obie izby parlamentu ratyfikowały dekret o niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy i porozumienie o współpracy z nimi.
W imieniu prezydenta wniosek o użycie wojska poza granicami Rosji przedstawił senatorom wiceminister obrony Nikołaj Pankow. W uzasadnieniu oskarżył Ukrainę o ściągnięcie armii na linię rozgraniczającą z separatystycznymi regionami: ługańskim i donieckim. – Władze Ukrainy weszły na drogę przemocy – oświadczył wiceszef rosyjskiego resortu.
Szczyt w sprawie wydarzeń na Ukrainie
Kancelaria Prezydenta oraz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch przekazali, że w piątek w Warszawie odbędzie się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki. W skład B9 wchodzi 9 krajów NATO z regionu Europy Środkowo-Wschodniej: Polska, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa i Estonia.
Jak wcześniej informowało nieoficjalnie Polskie Radio, szczyt B9 w Warszawie został zwołany z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Ustalenia w sprawie szczytu zapadły podczas jego rozmów z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą oraz z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.
Konflikt Rosji z Ukrainą – pierwsze sankcje
W poniedziałek 21 lutego prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił ponadgodzinne orędzie, w którym nazwał Ukrainę "nieodłączną częścią" historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej. Podpisał dekret o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy – ługańskiego i donieckiego. Wydał także rozkaz siłom zbrojnym Rosji rozpoczęcia operacji "zagwarantowania pokoju" w Donbasie. Dzisiejsza Ukraina – jak mówił Władimir Putin podczas wystąpienia – znajduje się "pod zarządem zewnętrznym" i "została sprowadzona do poziomu kolonii z marionetkowym reżimem".
– Decyzja Rosji o uznaniu republik separatystycznych to nie jest ostatni krok. To kolejny ruch szachowy w tej rozgrywce, którym Putin sprawdza, co tym razem zrobi Zachód, po którego stronie teraz jest ruch. Jeśli zareaguje słabo, to z punktu widzenia Rosji będzie to zachęta do dalszej eskalacji. Jeśli zareaguje mocno, to Rosjanie będą musieli się zastanowić, co dalej – mówił w "Trójce do trzeciej" dr Jakub Olchowski, kierownik Zespołu Europy Wschodniej Instytutu Europy Środkowej.
Konflikt rosyjsko-ukraiński był tematem wtorkowego "Salonu politycznego Trójki" oraz "Śniadania w Trójce":
- Piotr Zgorzelski: wolne i bezpieczne Ukraina oraz Białoruś leżą w polskiej racji stanu;
- "Dokonuje się właśnie drugi rozbiór Ukrainy". Jarosław Sellin o działaniach Rosji;
- Jakie sankcje nałoży UE? Radosław Fogiel oczekuje zablokowania rosyjskich banków.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Goście: Maria Piechowska (Polski Instytutu Spraw Międzynarodowych), prof. Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 22.02.2022
Godzina emisji: 21.10
gs