Walentynki – historia i ciekawostki na temat święta zakochanych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Walentynki – historia i ciekawostki na temat święta zakochanych
Walentynki do coroczne święto zakochanych przypadające na 14 lutego.Foto: Forum/Daniel Dmitriew

Możemy je świętować, podarowując ukochanej osobie lizak w kształcie serca, przygotowując romantyczną kolację, możemy też nie świętować ich wcale. Chodzi oczywiście o walentynki. Skąd wzięło się to obchodzone 14 lutego święto? Jakie są nasze największe walentynkowe obawy i co robić, gdy chcemy walentynki po prostu ominąć?

  • Nazwa walentynek – obchodzonego 14 lutego święta zakochanych, pochodzi od imienia św. Walentego. Nie każdy jednak wie, św. Walenty to tak naprawdę połączenie trzech różnych świętych.
  • Najważniejszym miejscem świętowania walentynek jest bazylika imienia św. Walentego w Terni, gdzie co roku pojawiają się pary narzeczonych z całych Włoch i świata oraz małżonkowie świętujący 25. lub 50. rocznicę zawarcia małżeństwa. 
  • Co, gdy walentynek obchodzić nie chcemy? Jak radzi psycholog Maria Rotkiel, o tym, że wolimy nie świętować dnia zakochanych, trzeba porozmawiać z partnerem.

Walentynki – jaka jest ich historia?

Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające na 14 lutego. Nazwa walentynek pochodzi od imienia św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim również przypada na ten dzień. Nie każdy jednak wie, św. Walenty to tak naprawdę połączenie trzech różnych świętych.

– Pierwszym z nich jest kapłan, który został wtrącony do więzienia przez cesarza. W tym więzieniu miał spotkać córkę strażnika, którą miał pocieszać i której miał zostawić przed śmiercią list w formie serca. Drugi  Walenty  był biskupem Terni. Wsławił się tym, że błogosławił związki małżeńskie. Trzeci święty żył  dużo później, bo w V wieku – wyjaśnia ks. prof. Marcin Wysocki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


Posłuchaj

4:10
Za kulisami święta wszystkich zakochanych. Dlaczego obchodzimy walentynki? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dlaczego walentynki obchodzimy właśnie 14 lutego? – W Cesarstwie Rzymskim dni 14-15 lutego były czasem, w którym ptaki zaczynały tworzyć pary. Stąd też w kalendarzu rzymskim dzień 15 lutego zapisano jako święto Luperkaliów ku czci Faunusa, który był bogiem płodności, związków. Dopiero w V wieku Gelazy I zniósł to święto, ale wówczas śmierć św. Walentego połączono z dniem zakochanych – opowiada duchowny.

Walentynki na świecie

Do Polski zwyczaj obchodzenia walentynek trafił z Bawarii i Tyrolu. Stał się jednak popularny dopiero w latach 90., gdy Polacy, już po transformacji ustrojowej, mogli swobodnie podpatrywać walentynkowe zwyczaje za oceanem. 

Za najważniejsze miejsce świętowania walentynek jest uznawana bazylika imienia św. Walentego w Terni. Co roku umieszczony tam relikwiarz ze szczątkami patrona i inskrypcją "Święty Walenty patron miłości" oglądają pary narzeczonych z całych Włoch i świata oraz małżonkowie świętujący 25. lub 50. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. 

Są również kraje, w których walentynki nie tylko są obchodzone niechętnie, ale i potępiane ze względów religijnych. Należą do nich Pakistan czy Indie.


Najczęściej czytane

Walentynkowy stres

Walentynki to jednak nie tylko radość. Jak wynika z badań, to też niestety obawy. – 37 proc. respondentów najbardziej boi się, czy trafi w gust ukochanej osoby. Według 36 proc. zapytanych obawiamy się rozczarowania na twarzy naszej połówki. Zdaniem 22 proc. ankietowanych martwimy się, czy atrakcja jest wystarczająco oryginalna, a zdaniem 15 proc., czy będzie wystarczająco symbolizować ich miłość – informuje Aleksandra Bromblik z firmy, która przeprowadziła walentynkowe badanie i która zajmuje się oferowaniem prezentów na różne okazje.

Co, gdy walentynek obchodzić nie chcemy? Jak radzi psycholog Maria Rotkiel, o tym, że wolimy nie świętować dnia zakochanych, trzeba porozmawiać z partnerem. – To dobry temat do tego, żeby poruszyć go w relacji i powiedzieć: "kochanie, nie lubię, nie przepadam." To jest też trening komunikacji – jeżeli w zgodzie z nami będzie przemilczenie tego święta, zróbmy to.


Motyle w brzuchu, czyli co?

Co się dzieje w naszym mózgiem, gdy jesteśmy zakochani? Jakie mechanizmy odpowiadają za tzw. motyle w brzuchu? Na te pytania w audycji "Trójka do trzeciej" odpowiedziała dr Magdalena Zubiel-Kasprowicz z Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy.


Posłuchaj

8:27
Chemia naszego mózgu a stan zakochania. Ekspert wyjaśnia (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuły audycji: Pora na TrójkęTrójka do Trzeciej
Prowadzą: Mateusz DrozdaWitold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Gość: dr Magdalena Zubiel- Kasprowicz (Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy)
Data emisji: 14.02.2022
Godziny emisji: 6.50, 13.31

kr

Polecane