"Mniej śmieci", czyli jak nie produkować góry odpadów? Reportaż Jakuba Tarki
2022-02-07, 10:02 | aktualizacja 2022-02-08, 07:02
97 proc. Polaków segreguje śmieci. Ten fakt zasługuje na pochwałę. Niestety, zaledwie połowa z nas robi to poprawnie.
Wciąż bardzo duża ilość odpadów zmieszanych trafia bezpośrednio na składowiska śmieci. Poprawnie segregować staramy się szczególnie wtedy, gdy czujemy odpowiedzialność za to, co wyrzucamy i gdy na przykład na podstawie kodów kreskowych na workach łatwo można nas zidentyfikować. Właśnie dlatego najbardziej sumiennie selekcjonują odpady właściciele domków jednorodzinnych, a najmniej solidni są w tym mieszkańcy starych osiedli i kamienic, w przypadku których trudniej wskazać osoby niechętne temu obowiązkowi.
Statystyczny Polak wytwarza około 330 kilogramów odpadów rocznie. W dużych miastach, jak choćby w Warszawie, ilość śmieci przypadająca na jednego mieszkańca wynosi nawet 470 kilogramów. Z roku na rok – jak to bywa w społeczeństwach bogacących się – wyrzucamy więcej, szczególnie tworzyw sztucznych, głównie plastikowych opakowań. Daleko nam jednak do innych krajów Europy Zachodniej. Statystyczny Duńczyk czy Niemiec może wytworzyć w ciągu roku nawet 700 kilogramów odpadów. Dlatego nowym trendem jest obecnie nie tylko właściwa segregacja, lecz przede wszystkim ograniczanie ilości tego, co wyrzucamy.
W reportażu Katarzyna Wolszczak, edukatorka zrównoważonego rozwoju i założycielka Akademii Zero Waste, oraz Leszek Zagórski – dyrektor Lekaro, jednej z firm odbierających odpady w Warszawie – wyjaśniają, jakie błędy najczęściej popełniamy podczas segregacji i z czym mamy największy problem, a także czy są ludzie, którzy wcale, albo prawie wcale, nie wytwarzają śmieci.
***
Do wysłuchania reportażu "Mniej śmieci" autorstwa Jakuba Tarki zapraszamy w poniedziałek (7 lutego) o godz. 18.40.