Bunkry, które miały zatrzymać Armię Czerwoną
2022-01-31, 13:01 | aktualizacja 2022-02-01, 07:02
Z okazji 77. rocznicy Przełamania Linii Odry można było zwiedzać schrony znajdujące się niedaleko przeprawy promowej Brody – Czerwieńsk w województwie lubuskim. To prawdziwa gratka dla miłośników fortyfikacji, militariów i w ogóle historii najnowszej. Jakie pamiątki można jeszcze oglądać w bunkrach, jaką mają historię?
- Najbardziej znany system niemieckich umocnień i bunkrów z czasów II wojny światowej na terenie Polski to Międzyrzecki Rejon Umocniony – MRU (Festunsfront Oder-Warthe-Bogen). To jednocześnie jedno z największych podziemi fortyfikacyjnych świata.
- Mniej znanym systemem niemieckich umocnień jest, położony bardziej na południe, System Środkowej Odry (Oderstellung). Obie linie fortyfikacyjne łączyły się w okolicach Czerwieńska, gdzie obecnie znajduje się Skansen Fortyfikacyjny.
- System Środkowej Odry wraz z MRU oraz położonym najbardziej na północ Wałem Pomorskim (Pommernstellung) stanowiły główną linię obrony III Rzeszy przed atakiem ze wschodu.
Systemy Środkowej Odry – co to jest?
System Środkowej Odry obejmował ok. 700 obiektów rozmieszczonych wzdłuż Odry na długości ok. 280 km. Oderstellung został na całej długości przełamany przez Armię Czerwoną w przeciągu kilkunastu dni na przełomie stycznia i lutego 1945 roku. Duża część obiektów, należących do Systemu Środkowej Odry, została wysadzona i zniszczona w 1945 r. przez Rosjan oraz w latach 50. przez wojska polskie. Nieliczne zachowane w całości obiekty, szczególnie w wałach przeciwpowodziowych, były zasypywane (najczęściej po powodzi w 1997 r.), pozostałe są systematycznie niszczone przez złodziei złomu.
Dni otwarte – Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk – część 1 Oderstellung Linia Odry/YouTube Military Hiking
Bunkry, moja pasja
Skansen Fortyfikacyjny w Czerwieńsku powstał w oparciu o sześć obiektów (nr 763, 764, 765, 766, 767 i 770) należących do Oderstellung. Historycznymi obiektami opiekują się założyciele Skansenu. – Bunkry pasjonowały mnie od dziecka: akurat mieszkałem w tych rejonach, gdzie znajdowały się obiekty MRU i Linii Odry. Zawsze były obecne: z rodzicami na grzyby jechało się w te okolice, ze szkoły też uciekało się "na bunkry" – opowiada Robert Chaber, miłośnik militariów.
Co roku 29 stycznia w Cigacicach odbywa się inscenizacja upamiętniająca walki o przyczółek odrzański. Można też za darmo zwiedzać odrestaurowane obiekty.
Przeczytaj także
- Enigma – wielki sukces polskich matematyków. Dziś Dzień Kryptologii
- 1 września 1939 roku oczyma Polaków
- Reportaż o człowieku, który uratował polskie złoto [POSŁUCHAJ]
Bunkier droższy niż czołg
Obiekt nr 765 to bunkier o wymiarach 2x3 m. Mogło w nim przebywać sześciu niemieckich żołnierzy. Na tym niewielkim metrażu są więc prycze, piec do gotowania i grzania oraz sprzęt wojskowy niezbędny do ostrzału i obrony. Jego wybudowanie było bardzo kosztowne. Najcenniejszą rzeczą była płyta pancerna. – To płyta 7P7: waga 7,5 tony, grubość 10 cm. Koszty jej produkcji w czasie II wojny światowej były zbliżone do produkcji jednego czołgu! – wylicza Paweł Pochocki, jeden z założycieli Skansenu Fortyfikacyjnego w Czerwieńsku. – Powodem jest domieszka stali molibdenowej, którą Niemcy za plecami Amerykanów sprowadzali z Argentyny – tłumaczy.
Dni otwarte – Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk – część 2 Oderstellung Linia Odry/YouTube Military Hiking
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Kamińska
Data emisji: 31.01.2022
Godzina emisji: 13.16
pr