Puzzle, łamigłówki, gry logiczne: siłownia dla umysłu
2022-01-29, 08:01 | aktualizacja 2022-02-01, 07:02
29 stycznia to Międzynarodowy Dzień Puzzli i Łamigłówek – doskonały pretekst, by zamiast siedzieć przed komputerem bądź telewizorem, zająć się rozrywkami umysłowymi. Tym bardziej że bardzo korzystnie wpływają one na kondycję naszego umysłu: rozwijają umiejętność logicznego myślenia, kreatywność i wyobraźnię.
- Badania naukowe wykazały, że im większa jest aktywność umysłowa, tym mniejsze prawdopodobieństwo demencji, choroby Parkinsona czy Alzheimera.
- Za twórcę pierwszych puzzli uważany jest londyński grawer i kartograf John Spilsbury, który ok. 1760 roku w celu ułatwienia nauki geografii zaczął naklejać drukowane mapy na cienkie deski z mahoniu i rozcinać je wzdłuż granic państw.
- Największe seryjnie produkowane puzzle składają się z 32 256 elementów, mają rozmiar 544 x 192 cm i ważą ok. 17 kg.
- Największe puzzle na świecie 24 września 2011 roku ułożyło 1600 studentów wietnamskiego Uniwersytetu Ekonomicznego w Ho Chi Minh. Składało się ono z 551 232 elementów o wymiarach 2,5 x 2,5 cm każdy i zajęło powierzchnię 14,85 x 23,20 m.
- Jedna z najbardziej znanych piosenek Wojciecha Młynarskiego nazywa się "Układanka" i dotyczy układania puzzli.
Doskonała rozrywka w każdym wieku
– Puzzle są dla wszystkich: mam masę dorosłych znajomych, którzy wymieniają się puzzlami. I to nie 35-elementowymi, jakie ma mój synek, tylko takimi po kilka tysięcy – mówi psycholog Agata Mardosz-Grabowska. – Ja sama mam kilka takich paczek puzzli, które są jeszcze nierozpakowane, ale czekam na taki dobry moment, żeby kiedyś sobie poukładać – deklaruje z uśmiechem.
– Zagadka to jest pytanie, na które odpowiedź wymaga krytycznego myślenia oraz nieszablonowego podejścia. To zabawa zdecydowanie dla każdego: można znaleźć zarówno zagadki dla dzieci z przedszkola, jak i takie, z którymi problem będą mieli profesorowie matematyki – wskazuje Robert Baczkowski, autor bloga "Zagadki logiczne".
– Możemy rozwijać cały szereg funkcji związanych z koncentracją, z różnymi rodzajami pamięci, z przywoływaniem, kojarzeniem, czyli takie funkcje, które dla każdego są pożyteczne w codziennym życiu – wylicza dr Sławomir Murawiec, psychiatra. – Na sferę poznawczą wpływa bardzo wiele różnych elementów, na pewno pozytywny wpływ ma ruch fizyczny, okazuje się, że także istotny jest stan mikrobiomu jelitowego – dodaje.
Mózg jest jak mięsień – trzeba go ćwiczyć
Im jesteśmy młodsi, tym bardziej jesteśmy otwarci i skłonni, aby przyswajać nowe informacje, uczyć się nowych rzeczy. Mniej więcej od 30. roku życia mózg się starzeje. – Ale to nie jest tak, że nie mamy na to wpływu. Puzzle, krzyżówki, scrabble, wszelkiego rodzaju gry umysłowe, to wszystko niesie ze sobą bardzo pozytywne dla nas skutki – tłumaczy Agata Mardosz-Grabowska. – Nasz mózg jest w stanie wytwarzać nowe połączenia neuronalne do bardzo późnego wieku – zapewnia.
Przeczytaj także:
- Dziadek i babcia na zajęciach tai chi. Jaki wpływ na zdrowie seniorów ma ta chińska sztuka walki?
- Pobiły rekord Guinnessa! Największa serweta świata z Koniakowa
- Gry planszowe i rozwój osobisty. Jak planszówki rozwijają nasze kompetencje?
– Zagadki odmładzają mózg. Naukowcy na University of Exeter przeprowadzili badania ludzi po 50. roku życia. Głównym celem było zmierzenie za pomocą specjalnych testów, czy ludzie są w stanie utrzymać sprawność umysłową, rozwiązując łamigłówki – opisuje Robert Baczkowski. – Wnioski są szokujące: okazało się, że mózg osób rozwiązujących łamigłówki jest aż o 10 lat młodszy!
Z kolei badania na University of California wykazały, że zagadki pozwalają zapobiec chorobie Alzheimera. Skanowano mózgi uczestników w celu wykrycia toksycznego białka odpowiedzialnego za tę chorobę. Wykazano, że im częściej uczestnicy angażowali się w zajęcia wymagające aktywnego myślenia, tym mniej mieli tego białka.
Układanka (Live)/YouTube Wojciech Młynarski – temat
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: "Zapraszamy na weekend"
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Szymon Miron
Data emisji: 29.01.2022
Godziny emisji: 8.16
pr