Coraz mniej młodych decyduje się na ślub kościelny. Skutek pandemii czy stały trend?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Coraz mniej młodych decyduje się na ślub kościelny. Skutek pandemii czy stały trend?
Jak przekonuje rzecznik archidiecezji wrocławskiej, wiele par zdecydowało się na odwołanie ślubu, czekając na czas, kiedy będą mogli go świętować w większym gronieFoto: P.Dziurman/REPORTER

Polacy coraz rzadziej biorą ślub kościelny. W 2021 roku było więcej ślubów cywilnych niż konkordatowych, wcześniej było odwrotnie. Zdecydowanie więcej jest też ślubów mieszanych.

  • Aż o 35 procent spadła liczba ślubów kościelnych zawieranych we Wrocławiu. Co deklarują młodzi?
  • Jak sytuację postrzegają duchowni archidiecezji wrocławskiej?
  • Coraz mniej ślubów, coraz więcej rozwodów

W 2017 roku ślubów konkordatowych, czyli wyznaniowych, odbyło się w stolicy Dolnego Śląska 1052, w zeszłym roku 686, czyli o 35 procent mniej niż cztery lata temu. Młodzi ludzie przyznają, że coraz częściej nie po drodze im z Kościołem. – Ślub kościelny nie jest dla mnie ważny i na pewno, jeśli bym brała ślub, to cywilny. Nie jestem bardzo związana z Kościołem, od kiedy zaczęło być widać różnego rodzaju rzeczy… Jestem osobą wierzącą, ale instytucji Kościoła nie akceptuję. Dlatego myślę, że jednak ślub cywilny – przyznaje jedna z rozmówczyń Martyny Czerwińskiej. 

Młodzi odwołują śluby przez pandemię?

Rzecznik archidiecezji wrocławskiej ksiądz Rafał Kowalski przekonuje jednak, że statystyki nie są miarodajne, bo w ciągu ostatniego roku, a nawet dwóch wiele osób zrezygnowało ze ślubu kościelnego i wesela ze względu na pandemię. – Mieliśmy ograniczoną ilość osób, które mogły wejść do kościoła. Młodzi dostawali bardzo wyraźny sygnał, że tak naprawdę nie było wiadomo, czy poza nimi i świadkami ktoś jeszcze będzie mógł brać udział we mszy świętej, w czasie której oni zawrą sakrament małżeństwa. To oczywiście sprawiało, że młodzi jednak woleli podjąć decyzję o odwołaniu ślubu, nawet jeżeli był ustalony, i czekać na lepszy czas – ocenia duchowny. 

Czytaj także:

Jednak ze statystyk wynika, że liczba ślubów konkordatowych zaczęła spadać jeszcze przed pandemią. – Właściwie kościelny ślub był mi totalne obojętny. Wtedy zrobiliśmy to ze względu na rodziców i tradycję. Teraz następuje laicyzacja. To widać po młodym pokoleniu. Było widać po moim pokoleniu. Myślę, że stopniowo będziemy doganiać w tej kwestii Zachód, który już jest po prostu coraz dalej, coraz dalej – przyznaje mężczyzna zapytany przez reporterkę Polskiego Radia. 

Coraz więcej rozwodów

Na Dolnym Śląsku rozpada się co trzecie małżeństwo. – Ślub kościelny można zawrzeć tylko raz. Ślub cywilny mogą zawrzeć osoby, które są po rozwodzie i może to być ich drugi czy trzeci związek – zauważa ksiądz Rafał Kowalski


Posłuchaj

2:32
Jeśli ślub to tylko cywilny? Zmiana trendu wśród Polaków decydujących się założenie rodziny (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dla wielu wciąż jednak tylko przysięga złożona w kościele ma prawdziwe znaczenie. – Naprawdę to możliwe jest tylko przed Panem Bogiem, by związać się razem i pokazać, że my chcemy być razem do końca – deklaruje jedna z zapytanych osób. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Czerwińska
Data emisji: 20.01.2022
Godzina emisji: 15.49

Polecane