Jedna z największych kolekcji mody w Europie. Wystawa "Od princeski do New Look"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jedna z największych kolekcji mody w Europie. Wystawa "Od princeski do New Look"
Część eksponatów zgromadzonych w kolekcji Adama Lei Foto: Diana Domin/Forum

Adam Leja to historyk sztuki i kolekcjoner mody. Zgromadzone przez niego obiekty dostępne są dla zwiedzających w Bydgoszczy na wystawie zatytułowanej "Od princeski do New Look". Ekspozycja skupia ponad siedemset obiektów. To jedynie część, liczącej ponad pięć tysięcy strojów, kolekcji. 

  • Adam Leja to kolekcjoner i historyk sztuki. Modą zajmuje się od ponad dwudziestu lat. Jego zbiory liczą sobie ponad 5 tysięcy strojów. 
  • Wystawa "Od princeski do New Look" prezentuje kobiece ubrania dzienne i wieczorowe. Ekspozycja opiera się na sytuacji i roli społecznej kobiet w poszczególnych dekanatach. 
  • Odwiedzając bydgoskie muzeum, można zapoznać się z sukniami wieczorowymi, ręcznie wykonywanymi zamówieniami indywidualnymi oraz zobaczyć, jak zmieniała się bielizna i stroje kobiece, np. kolarskie. 

Na wystawie zaprezentowane zostały ubrania dzienne i wieczorowe, a także suknie ślubne. Wspólnie z dziełami sztuki i rzemiosła artystycznego, eksponaty tworzą iluzję rzeczywistości z lat około 1890-1950. Jak podkreśla sam kolekcjoner, to opowieść o modzie damskiej w różnych kontekstach. Związane są one z sytuacją i rolą społeczną kobiet w poszczególnych epokach: począwszy od skrępowania konwenansem i gorsetem, poprzez stopniową i wieloletnią emancypację, zyskanie praw wyborczych i zaistnienie w sferze publicznej, aż po funkcjonowanie w nowej rzeczywistości po II wojnie światowej.

1890-1950. Lata zmian

– Wystawa obejmuje okres od końca XIX wieku do lat 50. XX wieku, czyli do rewolucji, którą spowodował Christian Dior, prezentując swoją kolekcję w 1947 roku. Wystawa dobrze pokazuje, jak na przełomie wieków kobiety nie mogły swobodnie się poruszać. Ich ciała były krępowane różnymi częściami garderoby. Panie pełniły wtedy zupełnie inną rolę społeczną. Miały być ozdobą domu i swojego męża. Nie pracowały, więc mogły się często przebierać, co zajmowało sporą część ich życia. Mówię tutaj oczywiście o klasie wyższej  mówił w Trójce Adam Leja, właściciel kolekcji. 

 I wojna światowa spowodowała totalną zmianę. Mężczyźni poszli na front, a kobiety przejęły inną rolę. Walczyły o swoje pozycje. Nie chciały być tylko barwnymi motylami. Chciały pracować zawodowo. Ich ubiór zupełnie się zmienił, tak by mogły swobodnie się poruszać i zachowywać inaczej. Lata 20. to całkowita frywolność. Sukienki sięgały do kolan i można było pokazać więcej ciała  wyjaśniał. 

Wyjątkowe eksponaty 

– Myślę, że jednym z najciekawszych eksponatów jest suknia autorstwa jednego z francuskich projektantów. To strój uszyty ręcznie, zaprojektowany dla konkretnej osoby. Nie wiem, która z pań była jego właścicielką. Widać na nim jednak kunszt wykonania. Suknia pochodzi z 1912 roku. Na jej przykładzie można zauważyć, jak zmieniła się jej forma. Gorset nie ściska już mocno talii. Suknia jest skromna i jednocześnie bardzo wytworna – opowiadał gość "Trójki przed południem"

– W drugiej części wystawy zobaczyć można z kolei suknię z 1925 roku. Nawiązuje formą do sukien osiemnastowiecznych. W tamtych latach były modne spódnice w formie tuby. Ta jest rozkloszowana. Odbiega tym samym od przyjętych kanonów  zapraszał na wystawę. 

Posłuchaj

9:49
Jedna z największych kolekcji mody w Europie. Wystawa "Od princeski do New Look" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także:

Gorsety, bielizna, strój cyklistki 

– Kolekcjonuję modę od ponad dwudziestu lat. Stroje wyszukuję wszędzie: w antykwariatach, internecie oraz w wielkich domach aukcyjnych. Te cuda napływają do mnie z całego świata. Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad siedemset eksponatów – powiedział Adam Leja. 

– Zaprezentowany strój cyklistki to element wyjątkowy. Był to jedyny moment, gdy kobiety mogły założyć spodnie. Kojarzyły się one bowiem z pantalonami, czyli bielizną, która powinna była być ukryta pod suknią. Na rower postępowe panie mogły założyć spodnie typowe do jazdy – wyjaśnił. 

 "Od princeski do NEW LOOK” / TVOKO

Wystawie towarzyszą również wykłady. Jeden z nich poświęcony został m.in. modzie ślubnej. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających do 3 kwietnia 2022 roku. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Adam Leja (historyk sztuki, kolekcjoner mody)
Data emisji: 19.01.2022
Godziny emisji: 9.33, 9.42

zch

Polecane