11 stycznia to Światowy Dzień Wegetarian. Dietetyk: dietę bezmięsną polecam wszystkim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
11 stycznia to Światowy Dzień Wegetarian. Dietetyk: dietę bezmięsną polecam wszystkim
Jadłospis wegetariański musi być odpowiednio skomponowany i bogaty przede wszystkim w zastępcze źródło żelaza jak pestki dyni, soja czy fasolaFoto: shutterstock.com

11 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wegetarian. Swoje święto mają wszyscy ci, którzy świadomie wyłączyli ze swojej diety mięso, ryby oraz owoce morza. – Dietę wegetariańską polecam wszystkim. Mięso w naszej diecie nie jest potrzebne, możemy uzupełnić żelazo w inny sposób – mówiła w audycji "Pora na Trójkę" Ewa Trusewicz, dietetyk kliniczny.

  • Wegetarianizm ma wiele zalet: zmniejsza ryzyko wystąpienia m.in. otyłości, cukrzycy typu 2., choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego i nowotworów.
  • – Dieta powinna być zróżnicowana i zdrowa, zawierać około 30% tłuszczy, 40-50% węglowodanów i około 20% białka – wyjaśnia dietetyk kliniczny Ewa Trusewicz.
  • Lata temu wrogiem numer jeden zwolenników zdrowego odżywiania był tłuszcz. Jak podkreśla dietetyk, prawdziwym wrogiem naszym i naszych dzieci powinien być cukier.
  • W piramidzie żywieniowej została wprowadzona istotna zmiana – u samej jej podstawy znalazła się aktywność fizyczna.
  • Historia wegetarianizmu sięga II tysiąclecia p.n.e. i zaczęła się na subkontynencie indyjskim. Wówczas wegetarianizm miał charakter czysto religijny.

Dieta wegetariańska i jej zalety

Dieta wegetariańska niesie ze sobą mnóstwo korzyści dla zdrowia  zmniejsza ryzyko wystąpienia: otyłości, cukrzycy typu 2., choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, nowotworów, kamicy żółciowej i nerkowej, hipercholesterolemii, zaparć i hemoroidów oraz próchnicy zębów. Poza tym, jak zwróciła uwagę goszcząca w Trójce Ewa Trusewicz, dieta wegetariańska wpływa pozytywnie na płodność u mężczyzn.

Jest tylko jeden warunek – jadłospis wegetariański musi być odpowiednio skomponowany i bogaty przede wszystkim w zastępcze źródło żelaza jak pestki dyni, soja czy fasola. No i ma być po prostu smacznie. – Układam dietę tak, aby to, co jedzą moi podopieczni, im smakowało. Zawsze proszę o wypisanie produktów, które lubią, i produktów, których nie lubią. Nigdy nie "wciskam" im czegoś, czego nie są w stanie zjeść. Powinna to być dieta zróżnicowana i po prostu zdrowa, zawierająca około 30% tłuszczy, około 40-50% węglowodanów i około 20% białka – wyjaśniała Ewa Trusewicz.

Tłuszcz czy cukier?

W latach 90. i na początku lat dwutysięcznych wrogiem numer jeden zwolenników zdrowego odżywiania był tłuszcz. Jak podkreśliła dietetyk, tłuszcz tłuszczowi nierówny, a prawdziwym wrogiem naszym i naszych dzieci powinien być cukier.

– W diecie powinniśmy mieć tłuszcz, chociażby ze względu na to, że potrzebujemy, aby witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogły się wchłonąć. Powinny to być głównie tłuszcze nienasycone, tłuszcze roślinne, natomiast powinniśmy ograniczyć tłuszcze zwierzęce, w szczególności tłuszcze pochodzenia mięsnego. Powinniśmy też ograniczać masło – tłumaczyła gość Trójki. – Często rodzice myślą, że np. jogurt to jest produkt zdrowy, natomiast jest w nim bardzo dużo cukru. Dzieci powinniśmy poić wodą, a niestety często dajemy im różnego rodzaju soki, a nawet wody smakowe – dodała.

Posłuchaj

8:36
11 stycznia obchodzimy Dzień Wegetarian. Rozmowa z dietetyk kliniczną Ewą Trusewicz (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Aktywność fizyczna na pierwszym miejscu

W piramidzie żywieniowej została wprowadzona bardzo duża, istotna zmiana u samej jej podstawy znalazła się aktywność fizyczna. A na ten obszar życia pandemia wpłynęła negatywnie. Dotyczy to szczególnie dzieci. – Dzieci powinny mieć jeszcze więcej tej aktywności fizycznej, około godziny dziennie. Niestety dzisiejszy świat wygląda tak, że dużo dzieci nie chodzi do szkoły i nie ćwiczy na WF. Uczymy się złych nawyków – stwierdziła rozmówczyni Piotra Firana.

Wegetarianizm – historia

Historia wegetarianizmu sięga II tysiąclecia p.n.e. i zaczęła się na subkontynencie indyjskim. Wówczas wegetarianizm miał charakter czysto religijny. W Europie pojawił się w VI wieku p.n.e. Uważa się, że pitagorejczycy byli pierwszym ruchem, którego członkowie tłumaczyli przejście na wegetarianizm względami etycznymi. Do znanych wegetarian należą m.in. Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Lew Tołstoj, George Bernard Shaw, Paul McCartney czy Moby.

Wykład Cukrzyca – cichy zabójca. Jak go pokonać? - Tydzień Wegetarianizmu/Fundacja Viva
***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Ewa Trusewicz (dietetyk kliniczny)
Data emisji: 10.01.2022
Godzina emisji: 8.50

kr

Polecane