Piotr "Lolek" Sołoducha z zespołu Enej: Chcemy zachęcać do kolędowania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piotr "Lolek" Sołoducha z zespołu Enej: Chcemy zachęcać do kolędowania
Kolędowanie w wykonaniu grupy Enej,Foto: Krzysztof Kuczyk/Forum

"Kolędy pod wspólnym niebem" to album wydany przez grupę Enej. Płyta zawiera tradycyjne utwory wykonane w językach polskim i ukraińskim. Jak święta w obrządku greckokatolickim spędza Piotr "Lolek" Sołoducha? Które z rodzinnych tradycji widoczne są w twórczości zespołu? Dlaczego tak ważną rolę w jego życiu odgrywa kolędowanie? 

– Dziś wyjątkowy dla nas dzień. Święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia, to dla nas, w obrządku grekokatolickim, dzień wigilii. Wszystkie przygotowania świąteczne w domu ruszyły po raz drugi. Część mojej rodziny świętowała też 24 grudnia. Można powiedzieć, że Boże Narodzenie w naszym domu przeżywamy podwójnie. Atmosfera udziela się wszystkim. Przed momentem moje dziecko biegało po domu, śpiewając kolędy. Nadal czujemy tę magię, mimo że aura na zewnątrz nie sprzyja. Cieszymy się, że znów będziemy mogli wspólnie zasiąść do wigilijnego stołu, śpiewać kolędy i spędzić ten czas z rodziną. Od pokoleń jest to magiczna dla mnie data i mocno przeżywam ten dzień – mówił w Trójce Piotr "Lolek" Sołoducha.

Podwójne święta

– Święta w naszym domu są wydłużone. Od wielu lat 6 stycznia jest dniem wolnym. Nie mamy już kłopotu związanego z urlopami. Ten dzień zawsze będzie mi się kojarzył ze świętami w gronie rodzinnym i wyjazdami do domu mojej babci. Dopóki była z nami, nie było możliwości, by spędzać ten czas oddzielnie. To zawsze był dom pełen pięknych zapachów, wspomnień dziecięcych i kolędowania. Często wspominamy o tym, że to właśnie babcia rozpoczynała u nas kolędowanie. Bez znaczenia było, czy coś jeszcze znajduje się na naszych talerzach. To ona wybierała moment, w którym rozpoczynała śpiew. Przyłączali się wszyscy. Wspólnie graliśmy i kolędowaliśmy. To moje najtrwalsze i najbardziej magiczne wspomnienia. Tym bardziej, że babcia co roku przypominała jakąś kolędę ze swojego dzieciństwa i nas jej uczyła. Był to moment pełen wzruszeń. Tym bardziej że teraz mam już swoją rodzinę – wspominał muzyk.

– Święta obchodzimy podwójnie, co jest przywilejem, ale żartujemy sobie również, że podobnie jak większość osób po 1 stycznia wyznaczamy sobie postanowienia noworoczne, związane ze sportem i dietą. Dziś na pewno nam się to nie uda dodał z uśmiechem. 


Posłuchaj

8:38
Magia kolędowania w domu rodzinnym Piotra "Lolka" Sołoduchy (Zapraszamy na Święta/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Kolędy pod wspólnym niebem"

– Przez wiele lat rozmawialiśmy, że czas świąteczny jest nam bardzo bliski. Ten wybór nie był więc przypadkowy. Każdy z nas serdecznie wspomina kolędowanie w domach. Wybraliśmy pozycje najbliższe naszym sercom. Część kolęd jej znana wielu z Państwa, znalazły się też tytułu mniej popularne. Skoro ten czas jest dla nas tak cenny, chcemy zachęcać do kontynuowania tej pięknej tradycji i namawiać do tego naszych fanów. Uważamy, że nazwa wydawnictwa idealnie odzwierciedla nas, zespół dwunarodowościowy, który kultywuje tradycje i pielęgnuje korzenie. Świątecznie koncertujemy od kilku lat. Spotykamy się z publicznością i śpiewamy po polsku oraz po ukraińsku. Rok temu zdążył się nam koncert, w którym włączyliśmy jeszcze kulturę Podhala i region kurpiowski. To tradycja, którą warto podtrzymywać i cieszyć się z tej chwili – wyjaśniał gość Trójki.

Czytaj także:

– Mój tata śpiewa jedynie dwa razy w roku  z okazji czyiś urodzin oraz podczas świąt. Cieszę się, że i jego głos włącza się w kolędowanie. Zachęcam wszystkich, by spróbować jednoczyć rodzinę w ten sposób. Warto czasem wyłączyć telewizor i zrobić coś wspólnie, to przynosi efekty – zachęcał.

Enej - Kolędy pod wspólnym niebem (gościnnie: S. Karpiel-Bułecka, Sz. Chyc-Magdzin, R. Czech) / EnejOficjalny

***

Tytuł audycji: Zapraszamy Na Święta
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Piotr "Lolek" Sołoducha (zespół Enej)
Data emisji: 6.01.2022
Godzina emisji: 8.35

zch/kr

Polecane