#Murem za polskim mundurem. Święta na granicy z Białorusią
2021-12-24, 15:12 | aktualizacja 2021-12-26, 20:12
Akcja specjalna Polskiego Radia #MuremZaPolskimMundurem to ukłon w stronę funkcjonariuszy, którzy Boże Narodzenie spędzą daleko od bliskich i rodzin. Obecny na granicy polsko-białoruskiej, a dokładnie w Terespolu, gdzie mieści się nadbużański oddział Straży Granicznej, reporter Trójki Paweł Turski opowiedział nam o atmosferze panującej tam w wigilię świąt Bożego Narodzenia.
Terespol to liczące zaledwie 5,5 tysiąca osób miasto w województwie lubelskim. Paweł Turski przypatruje się polskim żołnierzom próbującym stworzyć sobie namiastkę świąt Bożego Narodzenia. – Jest jakiś optymizm. Sytuacja na granicy jest spokojniejsza, ale na służbie jest wielu policjantów, strażników granicznych, żołnierzy – powiedział nasz reporter.
Jeden z nich, starszy sierżant Mateusz Wnuk z oddziału prewencji policji w Lublinie, w Terespolu jest od wczoraj, ale polskich granic pilnuje już od listopada. – Całe święta spędzamy z kolegami na granicy, dbając o porządek. Mam nadzieję, że cały ten tydzień spędzimy w spokoju i wrócimy bezpiecznie do domu. Każdego dnia, gdy wyjeżdżamy na służbę, w głowie jest ta obawa, że komuś coś się stanie. Tak naprawdę nie wiemy, co się wydarzy od strony Białorusi – stwierdził ze smutkiem.
– Cały wieczór spędzimy z kolegami na posterunku. Później wrócimy do miejsca zakwaterowania. Mamy tam ciepły posiłek, więc będzie to jakaś namiastka wigilii. To będą moje pierwsze święta, podczas których nie zobaczę się z żoną i z rodziną. Jeżeli chodzi o świąteczne obrzędy, zdążyłem ubrać choinkę – dodał.
Posłuchaj
Strzec granicy Polski. "To jest w tym momencie najważniejsze"
Nawet tej namiastki niestety nie doświadczy kapral Mateusz Jabłoński, którego czeka służba od godz. 17.40 aż do 6.00 rano następnego dnia. Jednak nie czuje on żalu. – Takie dostaliśmy zadanie – strzec granicy Polski. To jest na ten moment najważniejsze. Strzeżemy nie tylko bezpieczeństwa swoich rodzin, ale i całego polskiego narodu – mówił.
W Straży Granicznej służą nie tylko mężczyźni. Dowodem na to jest starszy chorąży sztabowy Lidia Aniszewska, która nosi mundur już od kilkunastu lat. Nasza rozmówczyni na szczęście miała okazję usiąść z bliskimi przy świątecznym stole. – Niestety, wielu moich kolegów i koleżanek nie ma takiego szczęścia, bo są teraz na służbie albo przyjeżdżają na noc. Niezależnie od tego, czy jest zwykły dzień tygodnia, czy weekend, czy święto musimy wykonać nasze zadania – oznajmiła w rozmowie z Agnieszką Drążkiewicz.
Wicemarszałek Sejmu o polskich żołnierzach: w każdym polskim domu będą mieli swoje miejsce
W audycji "#Murem za polskim mundurem" rozmówczynią prowadzącego program Mateusza Drozdy była także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która miała możliwość i przyjemność spotkania się z żołnierzami oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej.
– Rozmawiałam z nimi, składałam im życzenia i powiedziałam, że w każdym polskim domu będą mieli swoje miejsce. Warto pomyśleć o tych, którzy nie zasiądą za stołem – powiedziała wicemarszałek, mając na myśli nie tylko przedstawicieli Służb Granicznych, ale także działaczy Andżelikę Borys, Andrzeja Poczobuta i inne uwięzione ofiary reżimu Łukaszenki.
"Jesteśmy jak jedna wielka rodzina". Byliśmy z kamerą w obozowisku żołnierzy/Polskie Radio
W audycji ponadto:
- relacja reporterska Witolda Banacha o sytuacji na Białorusi. Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granica, namawia do wzięcia udziału w akcji wspierającej żyjących tam, represjonowanych Polaków, w tym Andżelikę Borys i Andrzeja Poczobuta;
- Agnieszka Drążkiewicz z Informacyjnej Agencji Radiowej i rozmowa z młodszym chorążym Pawłem Kowalczykiem oraz ze starszym szeregowym Pawłem Nitką z placówki Straży Granicznej w Terespolu;
- Straszy szeregowy z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej Grzegorz Gida o potrawach wigilijnych przygotowywanych dla żołnierzy broniących polskiej granicy;
- Po raz kolejny odbyła się akcja "Paczka na Kresy". Do potrzebujących na Litwie i na Ukrainie trafiło ponad tysiąc paczek z żywnością i innymi najpotrzebniejszymi rzeczami;
- rozmowy z rodzinami i bliskimi przedstawicieli służb granicznych;
- świąteczne życzenia dla polskich żołnierzy i policjantów od słuchaczy Trójki.
***
Tytuł audycji: "#Murem za polskim mundurem"
Prowadzący: Mateusz Drozda
Data emisji: 24.12. 2021
Godzina emisji: