#Murem za polskim mundurem. Święta na granicy z Białorusią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Akcja specjalna Polskiego Radia #MuremZaPolskimMundurem to ukłon w stronę funkcjonariuszy, którzy Boże Narodzenie spędzą daleko od bliskich i rodzin. Obecny na granicy polsko-białoruskiej, a dokładnie w Terespolu, gdzie mieści się nadbużański oddział Straży Granicznej, reporter Trójki Paweł Turski opowiedział nam o atmosferze panującej tam w wigilię świąt Bożego Narodzenia.

Terespol to liczące zaledwie 5,5 tysiąca osób miasto w województwie lubelskim. Paweł Turski przypatruje się polskim żołnierzom próbującym stworzyć sobie namiastkę świąt Bożego Narodzenia. – Jest jakiś optymizm. Sytuacja na granicy jest spokojniejsza, ale na służbie jest wielu policjantów, strażników granicznych, żołnierzy – powiedział nasz reporter.

Jeden z nich, starszy sierżant Mateusz Wnuk z oddziału prewencji policji w Lublinie, w Terespolu jest od wczoraj, ale polskich granic pilnuje już od listopada. – Całe święta spędzamy z kolegami na granicy, dbając o porządek. Mam nadzieję, że cały ten tydzień spędzimy w spokoju i wrócimy bezpiecznie do domu. Każdego dnia, gdy wyjeżdżamy na służbę, w głowie jest ta obawa, że komuś coś się stanie. Tak naprawdę nie wiemy, co się wydarzy od strony Białorusi – stwierdził ze smutkiem.

– Cały wieczór spędzimy z kolegami na posterunku. Później wrócimy do miejsca zakwaterowania. Mamy tam ciepły posiłek, więc będzie to jakaś namiastka wigilii. To będą moje pierwsze święta, podczas których nie zobaczę się z żoną i z rodziną. Jeżeli chodzi o świąteczne obrzędy, zdążyłem ubrać choinkę – dodał.

Posłuchaj

1:41:06
#muremzapolskimmundurem. Program Trzeci Polskiego Radia dla Służb Granicznych
+
Dodaj do playlisty
+

 

Strzec granicy Polski. "To jest w tym momencie najważniejsze"

Nawet tej namiastki niestety nie doświadczy kapral Mateusz Jabłoński, którego czeka służba od godz. 17.40 aż do 6.00 rano następnego dnia. Jednak nie czuje on żalu.  Takie dostaliśmy zadanie  strzec granicy Polski. To jest na ten moment najważniejsze. Strzeżemy nie tylko bezpieczeństwa swoich rodzin, ale i całego polskiego narodu – mówił.

W Straży Granicznej służą nie tylko mężczyźni. Dowodem na to jest starszy chorąży sztabowy Lidia Aniszewska, która nosi mundur już od kilkunastu lat. Nasza rozmówczyni na szczęście miała okazję usiąść z bliskimi przy świątecznym stole. – Niestety, wielu moich kolegów i koleżanek nie ma takiego szczęścia, bo są teraz na służbie albo przyjeżdżają na noc. Niezależnie od tego, czy jest zwykły dzień tygodnia, czy weekend, czy święto musimy wykonać nasze zadania – oznajmiła w rozmowie z Agnieszką Drążkiewicz.

Wicemarszałek Sejmu o polskich żołnierzach: w każdym polskim domu będą mieli swoje miejsce

W audycji "#Murem za polskim mundurem" rozmówczynią prowadzącego program Mateusza Drozdy była także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która miała możliwość i przyjemność spotkania się z żołnierzami oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej.

– Rozmawiałam z nimi, składałam im życzenia i powiedziałam, że w każdym polskim domu będą mieli swoje miejsce. Warto pomyśleć o tych, którzy nie zasiądą za stołem  powiedziała wicemarszałek, mając na myśli nie tylko przedstawicieli Służb Granicznych, ale także działaczy Andżelikę Borys, Andrzeja Poczobuta i inne uwięzione ofiary reżimu Łukaszenki.

"Jesteśmy jak jedna wielka rodzina". Byliśmy z kamerą w obozowisku żołnierzy/Polskie Radio

W audycji ponadto:

  • relacja reporterska Witolda Banacha o sytuacji na Białorusi. Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granica, namawia do wzięcia udziału w akcji wspierającej żyjących tam, represjonowanych Polaków, w tym Andżelikę Borys i Andrzeja Poczobuta;
  • Agnieszka Drążkiewicz z Informacyjnej Agencji Radiowej i rozmowa z młodszym chorążym Pawłem Kowalczykiem oraz ze starszym szeregowym Pawłem Nitką z placówki Straży Granicznej w Terespolu;
  • Straszy szeregowy z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej Grzegorz Gida o potrawach wigilijnych przygotowywanych dla żołnierzy broniących polskiej granicy;
  • Po raz kolejny odbyła się akcja "Paczka na Kresy". Do potrzebujących na Litwie i na Ukrainie trafiło ponad tysiąc paczek z żywnością i innymi najpotrzebniejszymi rzeczami; 
  • rozmowy z rodzinami i bliskimi przedstawicieli służb granicznych;
  • świąteczne życzenia dla polskich żołnierzy i policjantów od słuchaczy Trójki.

***

Tytuł audycji: "#Murem za polskim mundurem"
Prowadzący: Mateusz Drozda
Data emisji: 24.12. 2021
Godzina emisji: 

Polecane