Jim Jarmusch – przegląd wczesnych filmów amerykańskiego mistrza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jim Jarmusch – przegląd wczesnych filmów amerykańskiego mistrza
Jim JarmuschFoto: Sara Driver/Gutek Film/materiały prasowe

Do końca grudnia w kinach w całej Polsce trwają pokazy siedmiu wczesnych filmów tego znakomitego reżysera, który nie tylko w Polsce dorobił się już przydomka "kultowy". To gratka dla tych, którzy chcą poznać jego twórczość, jak i dla tych, którzy pragną sprawdzić, czy filmy Jarmuscha wciąż zachowały świeżość i uniwersalność.

  • Amerykański buntownik o europejskiej wrażliwości, egzystencjalista, poeta, kinofil, muzyk rozkochany w jazzie i rocku, twórca obdarzony abstrakcyjnym poczuciem humoru – oto Jim Jarmusch, król kina niezależnego
  • Zadebiutował w roku 1980 na poły improwizowanym filmem "Nieustające wakacje"
  • Popularność i sławę "króla kina niezależnego" przyniosły mu dwie kolejne produkcje: "Inaczej niż w raju" oraz "Poza prawem". W tym drugim zagrali Tom Waits, John Lurie oraz Roberto Benigni

Powróćmy jak za dawnych lat...

– Decyzja o tym, żeby znowu pokazać te klasyczne, kultowe filmy Jima Jarmuscha należała do Romana Gutka, który na początku lat 90. wprowadzał je do Polski. Z tego, co nam opowiadał, cieszyły się ogromną popularnością, ludzie w czasie seansów siedzieli nawet na schodach – wyjaśnia Konstancja Sawicka z firmy Gutek Film, która organizuje w całej Polsce festiwal siedmiu wczesnych filmów amerykańskiego mistrza. – Zdjęcia tych tłumów dotarły nawet do samego reżysera, który był zachwycony, że jego twórczość dotarła do tak dalekiego kraju, jakim była dla niego Polska – opowiada.

Bunt ponadpokoleniowy

– Te początkowe filmy Jarmuscha z lat 80. i 90. mają w sobie dużą uniwersalność. On pokazuje outsiderów, ludzi idących pod prąd, wbrew konwenansom, i myślę, że ten bunt jest uniwersalny, wciąż nas otacza – mówi Trójkowy gość. – W listopadzie oglądałam pierwszy raz "Inaczej niż w raju", opowieść o dwóch outsiderach i kuzynce jednego z nich, która przylatuje z Węgier do Nowego Jorku. Niby ta rzeczywistość jest inna niż teraz, w roku 2021, ale ten element buntu, pójścia przeciw systemowi wciąż jest aktualny i przemawia do młodych ludzi, ale też do tych, którzy pamiętają to sprzed lat – tłumaczy.

7xJarmusch: 7 filmów Jima Jarmuscha ponownie w kinach i na VOD/YouTube GutekFilm

Uniwersalne dialogi i humor

– Wiele czynników zewnętrznych – ludzi, instytucji – próbuje zamykać młodych w stworzonych odgórnie ramach, a mam wrażenie, że im dalej, im później, tym większą mamy odwagę, aby się buntować – wskazuje Konstancja Sawicka. – Ale wiele rzeczy się nie zmienia: to dalej jest opowieść o ludziach poszukujących bliskości, intymności, o relacjach międzyludzkich – tłumaczy.

– Filmy Jarmuscha są często oparte na dialogach i onirycznych, sennych, leniwych ujęciach. I wydaje mi się, że te dialogi zupełnie się nie zestarzały, chociaż lata minęły, a okoliczności się zmieniły –  dodaje.


Posłuchaj

8:35
7 x Jarmusch w kinach całej Polski (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Od 20 grudnia filmy są dostępne także na platformie VOD.

Stranger Than Paradise 1984 Trailer | Jim Jarmusch/YouTube Trailer Chan


Przeczytaj także


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 23.12.2021
Godzina emisji: 11.37

pr

Polecane