Polska demoscena na liście UNESCO
2021-12-22, 11:12 | aktualizacja 2021-12-23, 20:12
Polska demoscena, czyli kultura tworzenia cyfrowych prezentacji, została oficjalnie polskim dziedzictwem kulturowym.
Czym jest demoscena? – Demoscena to ruch oddolny, który w Polsce powstał na przełomie lat 80. i 90. Ludzie, którzy gromadzili się w grupy, zaczęli tworzyć dema, by pokazać nie tylko możliwości komputera, ale przede wszystkim je przekraczać – mówi Przemysław Ostrowski, na demoscenie aktywny od początku lat 90.
Nowa forma ekspresji
– Chodzi o nową formę ekspresji, o tworzenie nowych efektów graficznych za pomocą komputerów, obiektów dwu- czy trójwymiarowych – dodaje i podkreśla, że polska demoscena jest jedną z większych w Europie, obok niemieckiej czy fińskiej. – Polacy nie mają się czego wstydzić, są jednymi z najlepszych twórców w Europie – przekonuje.
Sztuka rozumiana inaczej
– Demoscena jest przede wszystkim środowiskiem, społecznością. Dema, czyli demonstracje związane z możliwościami tworzenia na komputerze, to sztuka komputerowa, sztuka rozumiana trochę inaczej niż ta z galerii. Tu nie ma aspektu komercyjnego, nie ma komentarza, bo sfera, która obejmuje wyjaśnienia tego kreatywnego podejścia do tworzenia, jest jednak wewnętrzna. Jesteśmy środowiskiem hermetycznym, ale istniejemy od dawna, od czasów przedinternetowych. W porównaniu z Zachodem, mimo dużych różnic socjologiczno-materialnych, byliśmy bardzo aktywni. To duży sukces. Wpis na listę UNESCO potwierdza, że nam się udało – zaznacza Łukasz Szałankiewicz.
Starania o uznanie globalne
Wykładowca w katedrze Informatyki i Komunikacji Wizualnej w poznańskim Collegium Da Vinci, który zajmuje się m.in. zagadnieniem audio w mediach interaktywnych, dodaje, że następnym etapem jest aplikowanie do UNESCO, wraz ze wspomnianymi Niemcami i Finlandią, o wpisanie demosceny na globalną listę dziedzictwa kulturowego.
Posłuchaj
Goście Marty Piaseckiej podkreślają również, że przedstawiciele demosceny mają ze sobą kontakt nie tylko internetowy, ale spotykają się "w realu", podczas różnych imprez czy zlotów, by porozmawiać i wymienić doświadczenia.
Sztuka przekraczania / The Art of Breaking the Ground | sztuka przekraczania
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Goście: Przemysław Ostrowski (na demoscenie aktywny od początku lat 90.), Łukasz Szałankiewicz (wykładowca w katedrze Informatyki i Komunikacji Wizualnej w poznańskim Collegium Da Vinci)
Data emisji: 22.12.2021
Godzina emisji: 11.30
mk