Najciekawsze europejskie filmy dostępne online. Festiwal ArteKino

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najciekawsze europejskie filmy dostępne online. Festiwal ArteKino
Najciekawsze propozycje europejskiego kina do końca roku dostępne są w domowym zaciszu. Foto: Shutterstock.com/Antonio Guillem

Do końca roku możemy oglądać najciekawsze europejskie filmy ostatniego sezonu. Produkcje dostępne są online. Co więcej, chętni mogą zapoznać się z nimi zupełnie za darmo. Wszystko dzięki kolejnej edycji Festiwalu ArteKino.

– Wydarzenie odbywa się już po raz szósty i jest dostępne do 31 grudnia. Nowością jest, że możemy zapoznać się z filmami na stronie Arte. Wszystkie z nich dostępne są bezpłatnie. W tym roku w ramach festiwalu z napisami po polsku będzie dostępnych aż dziewięć filmów, autorstwa młodych reżyserów z Ukrainy, Niemiec, Belgii i Szwajcarii. Widzów czeka więc bardzo szeroki i ciekawy wybór – mówiła Berenika Wyrzykowska-Novi z platformy festiwalowej.

ArteKino

– Wśród tegorocznych propozycji znajdują się zarówno filmy fabularne jak i dokumentalne. W tym roku mamy ewidentną przewagę tych pierwszych. Myślę, że te propozycje zainteresują naszych widzów, którzy czekają na dostęp do filmów. Można będzie zobaczyć m.in. "Nocą" lub "Ostatni świadkowie". Z propozycji dokumentalnych chciałabym polecić "Wewnętrzne wojny". To produkcja włosko-ukraińska z ubiegłego roku. Przedstawia historię setek kobie, które postanowiły wstąpić do wojska w 2014 roku. By śledzić ich codzienne życie, reżyserka zrealizowała go w strefie wojennej. To pięknie zrealizowany film, bardzo poruszający,  który z pewnością warto zobaczyć – zachęcała w rozmowie. 

Produkcje nagradzane

– Duża część filmów została doceniona na międzynarodowych festiwalach. Często są to propozycje, które nie miały jeszcze szansy, by być przedstawione szerszej publiczności. Nie są to tytuły, które na co dzień można znaleźć w kinach. Dzięki temu chcemy pozwolić, często młodym reżyserom, dotrzeć do europejskiej publiczności – zaznaczyła. 

Posłuchaj

3:32
Najciekawsze europejskie produkcje dostępne w domowym zaciszu (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Filmy bezpłatnie dostępne są na platformie online do 31 grudnia. – Zapraszamy wszystkich uczestników do wzięcia udziału w konkursie i głosowaniu na ulubiony film. Po spełnieniu warunków możliwe jest wygranie wyjazdu do Cannes lub na Festiwal Berlinale w przyszłym roku – zaprosiła. 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Berenika Wyrzykowska-Novi (ArteKino)
Data emisji: 17.12.2021
Godzina emisji: 11.19

zch

Polecane