Telewizja: co nas czeka w przyszłości?
2021-12-15, 08:12 | aktualizacja 2021-12-15, 11:12
70 lat temu w Warszawie odbył się pierwszy w powojennej Polsce publiczny pokaz telewizyjny. Od tego czasu telewizja zmieniła się w sposób radykalny: zarówno pod względem technicznym, jak i formy przekazu. A jaka będzie jej przyszłość, w którą stronę zmierza?
- Prace nad uruchomieniem stacji telewizyjnej w Polsce rozpoczęły się w roku 1935, a pierwsze próbne transmisje odbyły się w roku 1938 i 1939. Stałe nadawanie programu planowano rozpocząć już w 1940 roku
- Do prac nad telewizją powrócono w roku 1947. 15 grudnia 1951 roku otwarto wystawę „Radio w walce o pokój i postęp”, w trakcie której zostały pokazane próbne transmisje telewizyjne z udziałem artystów
- 23 stycznia 1953 roku zainicjowano regularną emisję programu polskiej telewizji: pół godziny raz w tygodniu
Śnieżenie, smużenie i odbicia
– Taki obraz, jaki był w 1951 roku, zupełnie nie przypominał dzisiejszych standardów. Już nie mówię, że to był obraz czarno-biały, ale on też, jak się wtedy mówiło, "śnieżył" i "smużył" – tłumaczy Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki. – Odbicia były dwukrotne, czasami nawet trzykrotne: jak była jasna postać na ciemnym tle, to tę postać było widać podwójnie bądź potrójnie – dodaje.
– Dzisiaj włączyć telewizor oznacza: oglądać program. Natomiast dawniej trzeba było czekać, bo to były telewizory lampowe, wiec tam się wszystko musiało nagrzać. W pierwszej kolejności "nagrzewała się" fonia, a dopiero po jakiejś minucie mogliśmy oglądać obraz – wyjaśnia.
Potrzeba więcej zaangażowania
– To, co się zmienia dzisiaj, to cold action: robimy wszystko, aby bardziej zaangażować widza. Kiedyś robiliśmy to poprzez udział w różnego rodzaju teleturniejach, wysyłanie SMS-ów. Dzisiaj angażujemy widza poprzez mieszaną, rozszerzoną wirtualną rzeczywistość – mówi Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema. – Przyszłością telewizji jest prawdopodobnie holografia, czyli rezygnacja z telewizora w obecnym kształcie na rzecz hologramów, czegoś, co widzimy w przestrzeni – wskazuje.
Oczekiwania telewidzów idą w dwóch przeciwnych kierunkach. Pierwszym z nich są krótkie, szybkie treści, które bardzo szybko się wymieniają – stąd bierze się fenomen TikToka. Drugim kierunkiem jest dużo większe, dużo silniejsze zaangażowanie widza: umożliwienie mu wpływu na treść programu, uczynienie go w nim niejako aktorem, twórcą.
Czy telewizja ma przyszłość?
Jednak dla dzisiejszych nastolatków telewizja w ogóle nie musi istnieć. – Nie wyobrażam sobie telewizji w przyszłości: ona w ogóle mnie nie interesuje, gdyż korzystam w 100 procentach z internetu, który daje więcej możliwości – deklaruje młody człowiek. I, jak wskazują badania, nie jest w tym odosobniony.
Przeczytaj także
- Przyjazd Józefa Piłsudskiego. Zaskakująca prawda o fotografii, którą znają wszyscy
- Kino dziecięce. Czego dziś potrzebuje? Jak odnajdują się w nim kultowe produkcje lat 60.?
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 15.12.2021
Godzina emisji: 8.16
pr