Tańczyć z niewidomymi. Tobiasz Berg o choreografii społecznej
2021-12-11, 13:12 | aktualizacja 2021-12-12, 13:12
Taniec to nie tylko sztuka, ale też aktywność, która łączy wszystkich, niezależnie od ich sprawności. Wszystko za sprawą przekazywanych za jego pomocą emocji. Jak podkreśla Tobiasz Berg, choreograf, aktor teatru tańca i twórca społeczny: "Przekazywane przez taniec wartości są uniwersalne i dostępne dla wszystkich".
- Tobiasz Berg tworzy choreografie społeczne, angażujące grupy zagrożone wykluczeniem, w tym osoby niewidome, niedowidzące oraz poruszające się na wózkach inwalidzkich.
- Największą inspiracją jest Jacek Łumiński tancerz, choreograf i pedagog. Twórca Polskiej Szkoły Tańca Współczesnego. Jego działalność opiera się na interpretacji naszego dziedzictwa kulturowego.
- Tobiasz Berg traktuje taniec jako społeczną definicję zjawisk, przekazującą wartości uniwersalne.
Tobiasz Berg jest absolwentem Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz badaczem sztuki zaangażowanej społecznie. Stworzył koncepcję działań warsztatowych, które rozwijają społeczeństwo i eliminują różnice społeczne. Prowadzone przez niego działania oparte są na tańcu i elementach psychoterapii. Co więcej, swoje zajęcia taneczne adresuje do osób niepełnosprawnych i niewidomych.
"Jezioro łabędzie" z osobami niewidomymi i niedowidzącymi
– To nieoczywiste wykonanie i choreografia społeczna. Ciekawy temat związany ze mną, jako człowiekiem i tym, jak stawałem się artystą. Pochodzę z nieartystycznej rodziny, z małego miasta w Zagłębiu. Moja mama była pielęgniarką. Jako osoba pracująca w służbie zdrowia pokazywała mi się jako człowiek, który lubi ludzi. Stąd choreografia społeczna – mówił w audycji "Trzy gramy Redbada".
Początki
– Zawsze wiedziałem, że chcę być artystą. Pierwsze przejawy, które pamiętam, pojawiły się, gdy miałem cztery lata i chodziłem do przedszkola. Brałem wtedy udział w teatrzykach i konkursach recytatorskich. Pamiętam rozmowę z mamą, która martwiła się o moją przyszłość. Chciała, żebym został lekarzem, prawnikiem lub księdzem – przyznał Tobiasz Berg.
Jacek Łumiński
– Jest taki punkt, który odkształca mnie w poszukiwaniach artystycznych. To sylwetka Jacka Łumińskiego. Widziałem dużą dynamikę ciała, impulsów i muzyki. Zachwyciłem się tym jako nastolatek i zacząłem zgłębiać promowane przez niego treści podczas warsztatów – opowiedział.
Posłuchaj
Polska Szkoła Tańca Współczesnego
– To wyjątkowość w skali światowej. Technika Jacka Łumińskiego znana jest szerzej za granicą, a niekoniecznie w Polsce. To współczesna interpretacja naszego dziedzictwa kulturowego. W szkole zostały zawarte rytmy i obrzędowość ludowa związana z ciałem, ruchem, tańcem i brzmieniami. Poprzez tempa i kulturę żydowską wpisano w nią również tę tradycję oraz słowiańskość. To wszystko opisane zostało w bardzo współczesny sposób. Oglądamy zatem coś, co oparte na naszej kulturze opowiada o historii, a jednocześnie dynamizuje ciało, które pozostaje w ciągłym ruchu – wyjaśniał gość Trójki.
– Dla mnie to obraz dynamicznych, wirujących planet, które zderzają się ze sobą. Dzieje się coś kreatywnego i nieoczywistego równocześnie. Jacek Łumiński zakodował naszą kulturowość w ruchu – dodał.
The Roots of Dance/Korzenie Tańca / Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
- Taniec, który pociąga i robi wrażenie. Dziś Międzynarodowy Dzień Tanga
- O inspiracjach dla środowiska tańca tradycyjnego
Choreografia społeczna
– To potraktowanie tańca nie tylko jako sztuki, ale współczesna definicja wielu zjawisk, także kulturowych i antropologicznych. Adresowana jest do osób z grup zagrożonych wykluczeniem i z ograniczoną motoryką ruchu, takich jak osoby poruszające się na wózkach, niewidzący, niedowidzący i więźniowie. To taniec budujący wspólnotę, najbardziej szlachetna część mojej choreografii. Ubogaca mnie przy etatowych działaniach scenicznych – powiedział artysta.
– Chciałem oddać coś innym ludziom. Jest tym zaangażowanie choreograficzne. Na działalności osób niewidomych opieram też swoją pracę naukową. Wzrok ogranicza artystów, określa i nie pozwala wychodzić poza pewną ramę. Zrzeszam wokół siebie osoby, które nigdy nie widziały tańca i na nowo mogą zdefiniować pewne pojęcia. Tutaj rodzi się zderzenie. Ci ludzie realnie wpływają na transformację – podkreślił.
Wyświetl ten post na Instagramie
***
Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Tobiasz Berg (choreograf, aktor teatru tańca i twórca społeczny)
Data emisji: 11.12.2021
Godzina emisji: 12.07
zch