Za kulisami powstawania kultowych animacji. Wystawa "Historie dobranocki" w Muzeum Okręgowym w Pile

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Za kulisami powstawania kultowych animacji. Wystawa "Historie dobranocki" w Muzeum Okręgowym w Pile
Miś ColargolFoto: PAP/Archiwum/Piotr Polak

Miś Colargol, Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio, Pingwin Pik-Pok – w latach 60. i 70., codziennie o godz. 19.00, pojawiały się na ekranach telewizorów w całej Polsce, gromadząc przed ekranami tysiące dzieci. Powrót do czasów dzieciństwa umożliwia wystawa "Historie dobranocki" w Muzeum Okręgowym w Pile. Ekspozycja obejmuje m.in. oryginalne lalki filmowe, projekty, scenopisy, storyboardy czy folie animacyjne. 

krynica zabawki 1200.jpg
Powrót do czasów dzieciństwa – wizyta w Muzeum Zabawek

Złote lata dobranocek

Od 18 listopada dzięki wystawie "Historie dobranocki" Muzeum Okręgowym w Pile można cofnąć się w czasie o kilkadziesiąt lat, a także zajrzeć za kulisy powstawania najpopularniejszych dobranocek (nazywanych także wieczorynkami), czyli krótkich filmów animowanych dla dzieci emitowanych w telewizyjnej Jedynce od lat 50. do 2013 roku.


Posłuchaj

3:18
Wystawa "Historie dobranocki" w Muzeum Okręgowym w Pile. Barwna, sentymentalna podróż do czasu dzieciństwa (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na wystawie można zobaczyć m.in. używane przy produkcji lalki Misia Uszatka, wraz z drugoplanowymi postaciami z tych bajek, osadzone w oryginalnej scenografii. – Mamy też artefakty ze Studia Filmów animowanych w Poznaniu. Dzieci poznają proces powstawania takiego filmu  od pomysłu przez montaż do efektu ostatecznego – mówi Sylwia Tomaszewska, adiunkt muzealny Muzeum Okręgowego w Pile. 


 

Kultowe wieczorynki od kulis

Poza tym ekspozycja obejmuje projekty, folie animacyjne i scenopisy, wykorzystywane przy tworzeniu takich dobranocek jak Bolek i Lolek czy Reksio. – Scenopis jest bardzo ważnym elementem przy powstawaniu filmów rysunkowych. Chociaż dzisiaj mamy komputery, pozwala to trochę uprościć tę pracę, ale rzeczywiście scenopis jest bardzo ważny, opisane są w nim rysunki i każda scena – dodaje Sylwia Tomaszewska.

Większość eksponatów, które pojawiły się na wystawie w Pile, pochodzi ze zbiorów Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Wystawę można oglądać od 18 listopada do połowy stycznia przyszłego roku.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Stochaj
Data emisji: 30.11.2021
Godzina emisji: 7.20

kr


Polecane